וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העליון דחה ניסיון למנוע הקמת פרויקט רוח בעמק חרוד

עודכן לאחרונה: 27.8.2023 / 13:32

בית המשפט העליון דחה ניסיון נוסף של הוועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע למנוע את הקמת פרויקט הרוח בעמק חרוד. הפרויקט, שקידומו החל לפני כעשור, כולל הקמת 16 טורבינות רוח גדולות בהספק כולל שיוקמו בשטחים החקלאיים של כפר יחזקאל, עין חרוד, בית אלפא וחפציבה

טורבינות רוח. רויטרס
טרובינות רוח. בקרוב יסתובבו גם בעמק חרוד/רויטרס

בית המשפט העליון (השופט עופר גרוסקופף) דחה היום, בקשה לצו מניעה שהוגשה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע בניסיון לעצור את פרויקט הרוח של חברת RENEWABLES EDF וחברת בלוסקיי בעמק חרוד, בשיתוף עם מושב כפר יחזקאל והקיבוצים עין חרוד, בית אלפא וחפציבה.

הפרויקט, שקידומו החל לפני כעשור, כולל הקמת 16 טורבינות רוח גדולות בהספק כולל של כ-85 מגה-וואט שיוקמו בשטחים החקלאיים של מושב כפר יחזקאל והקיבוצים עין חרוד, בית אלפא וחפציבה, ויספקו את צריכת החשמל לכ-26,000 בתי אב.

הליכי הרישוי והוצאת היתרי הבניה לפרויקט, אשר החלו בשלהי שנת 2021, נתקלו בקשיים לאור התנגדותה של המועצה האזורית גלבוע לפרויקט, שסירבה לדון בהיתרי הבניה.

בעקבות עררים שהוגשו לוועדת הערר המחוזית לתכנון ובניה של מחוז צפון מטעם יזמיות הפרויקט, הפקיעה ועדת הערר מהוועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע את הסמכות לעסוק בהיתרי הבניה, ובאופן חריג הפנתה את היזמיות לרשות הרישוי המחוזית לצורך הוצאת ההיתרים, ואף חייבה את הוועדה המקומית בהוצאות גבוהות.

בתאריך 29.3.2023 הוציאה רשות הרישוי המחוזית ליזמיות הפרויקט את היתרי הבניה להקמת הטורבינות.

בניסיון נוסף לעכב את הפרויקט, הגישה הוועדה המקומית גלבוע עתירה מינהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, במסגרתה ביקשה לתקוף את החלטת רשות הרישוי המחוזית, שנתנה את היתרי הבניה. במוקד העתירה עמדה טענה לפיה חלק מהטורבינות המתוכננות מצויות בסמיכות למאגרי מים, וכי יש לבצע ניטור לבדיקת פעילות עטלפים בסביבתם לפני מתן היתרי הבניה, ולא כפי שקבוע בתכניות הניטור של הפרויקט, לפיהן הניטור יתבצע במקביל להקמת הטורבינות.

בפסק דין שניתן ביום 30.7.2023 דחה בית המשפט לעניינים מינהליים את עתירת הוועדה המקומית גלבוע. כב' השופטת עירית הוד קיבלה את טענות המדינה ויזמיות הפרויקט וקבעה כי לא נפל פגם כלשהו בהחלטת רשות הרישוי ובהתנהלותה, וכי יש לדחות את ניסיונה של הוועדה המקומית גלבוע להחזיר את הגלגל לאחור ולהעלות טענות כנגד עצם הפרויקט, לאחר שאושר על ידי כל הגורמים המוסמכים.

הוועדה המקומית גלבוע ערערה על פסק הדין לבית המשפט העליון, ובמקביל לערעורה הגישה גם בקשה לצו מניעה למניעת ביצוע העבודות להקמת הטורבינות.

יזמיות הפרויקט, שיוצגו על ידי עורכי הדין רונן ירדני, רם מוסרי, תומר ויסמן, וסער ענבר בן זאב ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' עם המבורגר עברון, הבהירו בתשובתן כי מדובר בניסיון נוסף של הוועדה המקומית גלבוע לתקוע מקלות בגלגלי הפרויקט, שנועד לרצות קבוצות לחץ מקומיות, אגב הבחירות הקרבות לרשויות המוניציפאליות.

היזמיות הוסיפו וטענו, כי מאזן הנוחות נוטה לטובתן באופן מובהק, וכי מתן הצו המבוקש יגרום להן לנזקי עתק, ואף עלול לגרום לסיכול מוחלט של הפרויקט. בנוסף הבהירו היזמיות, כי לא נפלה כל טעות בפסק דינו של בית המשפט לעניינים מינהליים וכי ערעורה של הוועדה המקומית חסר כל סיכוי.

בהחלטה שהתקבלה דחה השופט גרוסקופף את הבקשה לצו מניעה וקבע כי אין לעכב את עבודות ההקמה של הטורבינות. במסגרת ההחלטה נקבע, כי הוועדה המקומית לא הציגה נזק ממשי שייגרם לה מביצוע העבודות להקמת הטורבינות, וכי מאידך עיכוב העבודות המבוקש יסב נזקים משמעותיים הן ליזמיות עצמן, והן למשק החשמל בכללותו. בהחלטתו קבע השופט גרוסקופף, כי במצב דברים זה, אין צורך להעמיק בדיון באשר לסיכויי הערעור, וציין כי לא התרשם שהם מהמשופרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully