וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרוטרום מציגה צמיחה של 40% ברווחים ב-2002 ל-27.8 מיליון שקל

אילן מוסנאים

12.3.2003 / 10:17

ההכנסות של יצרנית התמציות ב-2002 צמחו ב-8% וחצו את רף ה-500 מיליון שקל

יצרנית התמציות פרוטרום , מפרסמת הבוקר את התוצאות הכספיות שלה לשנת 2002 וממשיכה להציג צמיחה בתוצאותיה. החברה דיווחה ב-2002 על עלייה של 8% במכירות ל-517.7 מיליון שקל ועל צמיחה של כ-40% ברווחים ל-27.8 מיליון שקל.

פרוטרום, שמציינת כי היא מבססת את הצמיחה שלה על גידול עצמי בתחומי הליבה, ועל רכישות של פעילויות וידע, מציינת כי השלימה במהלך השנה את מיזוג הפעילויות והנכסים שנרכשו מחברת CPL הבריטית ב-2001 ואשר היו האחראיים העיקריים לצמיחה שלה ברבעונים האחרונים.

נציין כי ברבעון הרביעי (שבאופן מסורתי נחשב לחלש אצל החברה, שחלק ניכר ממוצריה הנם מוצרים של קיץ) מציגה החברה צמיחה של 22% ברווח הנקי ל-2.7 מיליון שקל, וזאת תוך צמיחה של כ-6.7% בשורת ההכנסות ל-120 מיליון שקל.

בפרוטרום מודעים כפי הנראה למגבלת הצמיחה הפנימית של החברה ולאור זאת החברה ממשיכה במסע הרכישות שלה. כך היא רכשה בדצמבר האחרון את חברת Rayner&Company Limited הבריטית תמורת 2 מיליון דולר. החברה הבריטית פועלת בתחומים הסינרגטיים לפעילות של פרוטרום, וכוללת מוצרים ייחודיים חדשים הן בתחום התמציות, דוגמת תמציות המופקות מדגים, והן בתחום המיצים הטבעיים, בעיקר בתחום הוונילה. מחזור המכירות של החברה הבריטית הסתכם ב-2002 בכמה מיליוני דולרים, והיא מציגה שיעורי רווחיות גבוהים של כ-50%.

אולם פרוטרום יודעים כי רכישה זו לא תסייע לחברה להגיע לשיעורי הצמיחה להם התחייבה - מכירות של 300 מיליון דולר עד 2005 (לעומת כ-110 מיליון דולר ב-2002), יעד שבשביל לעמוד בו היא תצטרך להציג שיעורי צמיחה שנתיים של כ-40% בממוצע. לאור זאת החברה מציינת כי בכוונתה להמשיך ביישום אסטרטגיית ההתרחבות שלה, הן על ידי גידול עצמי בשווקים בהם היא פועלת והן על ידי רכישות נוספות של חברות הפועלות בתחומים משיקים לתחומים בהם היא פועלת. נשיא פרוטרום, אורי יהודאי, מציין כי הכוונה של החברה היא לרכוש בשנים הקרובות חברות עם היקף מכירות של כ-150 מיליון דולר. לדברי יהודאי, החברה מנהלת היום מגעים לרכישת שני חברות עם מכירות של יותר מ-30 מיליון דולר כל אחת, והיא מקווה שלפחות עסקה אחת תבשיל במחצית השניה של 2003.

הוא מציין כי החברה ניהלה מגעים עם גופים בארה"ב, שכבר הסכימו לממן רכישות כאלו כאשר החברה תגיע לסיכומים בעניין, באמצעות עסקות מזנין, כך שהחברה בטוחה שלא תהיה לה בעיה לממן את המהלך.

יהודאי מוסיף כי יעד נוסף הוא להשיג גידול פנימי של כ-50 מיליון דולר. חלק ניכר מהגידול לעיל צפוי מחטיבת התערובות (שהיא החטיבה הרווחית בקבוצה), שעלייה שמה פרוטרום דגש גדול, משווקים חדשים אליהם בכוונת החברה להיכנס (בעיקר במזרח אירופה) ומחטיבת הפפטידים. מכירות תחום הפפטידים, שהיום מתבססות על מכירות חומר גלם לתרופה חדשה שאמורה לצאת לשוק ברבעון השני, הסתכמו ב-2002 בכ-7 מיליון דולר, לעומת כ-3 מיליון דולר ב-2001. בשנת 2003, מעריך יהודאי, כי מכירות התחום יגיעו לכ-10 מיליון דולר, וזאת בהסתמך על שיתופי פעולה חדשים של החברה.

הרווח התפעולי של פרוטרום הסתכם ברבעון הרביעי בכ-5.5 מיליון שקל והצביע על יציבות לעומת הרבעון המקביל. יציבות נרשמה גם בסעיף הוצאות המימון, שם דיווחה פרוטרום על הוצאה של כ-1.9 מיליון שקל הנמוכה מעט מהוצאות מימון של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

פרוטרום הצליחה להגדיל בשנה שחלפה גם את תזרים המזומנים שלה, וזה הסתכם בכ-50.8 מיליון שקל, לעומת 41.7 מיליון שקל ב-2001 ו-26.4 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה הסתכם בסוף 2002 בכ-183.9 מיליון שקל והיווה כ-42.2% מהמאזן שלה.

פרוטרום נסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי של כ-55 מיליון דולר. החברה, שמרבית תוצרתה מיועדת ליצוא ברחבי העולם, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של תמציות טעם וריח, תבלינים ותערובות תבלינים, המשמשים כחומרי גלם לתעשיית המזון והמשקאות, הקוסמטיקה, הדטרגנטים והתרופות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully