וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שופרסל תבצע מחיקות בעקבות תקן 15

ליאור כגן

12.3.2003 / 17:02

הודיעה למשקיעים על דחיית פרסום הדו"ח הכספי ליום שני; הדו"חות היו אמורים להתפרסם מחר; המניה ירדה ב-2.9% בסיום המסחר

חברת שופרסל תודיע ככל הנראה על מחיקות גדולות בדו"חות הכספיים של הרבעון הרביעי של השנה. החברה הודיעה לפני מספר דקות למשקיעים ולאנליסטים על דחיית ישיבת הדירקטוריון לאישור הדו"חות הכספיים ליום שני. כך נודע ל-TheMarker. החברה היתה אמורה לפרסם את הדו"ח הכספי מחר. המניה ירדה היום ב-2.9% בסיום המסחר.

אנליסטים מעריכים כי דחיית פרסום הדו"ח הכספי השנתי מעידה על כוונת החברה לבצע מחיקות בעקבות יישומו של תקן 15 החל מהרבעון הרביעי של שנת 2002, זאת למרות שהתקן חל רק על דו"חות הרבעון הראשון והילך. במהלך השנה שעברה הספיקה שופרסל לבצע מחיקות בהיקף של 11 מיליון שקל בגין חלקה בקניון לב המפרץ (31%). לשופרסל יש כ-170 חנויות ברחבי הארץ שחלק גדול מהם נמצא בבעלותה ורשום במאזן בצד הנכסים.

יש לציין כי שופרסל הודיעה לאנליסטים על כוונתה לדחות את פרסום הדו"חות הכספיים בדקות האחרונות של המסחר, כך שרוב המשקיעים לא הספיקו להגיב להודעה. המעטים שניצלו את המידע מכרו את מניית החברה והיא סיימה את המסחר בירידה של 2.9%.

האנליסט גיא זיסר מבית ההשקעות מאופק ניירות ערך העריך לפני מספר ימים כי עם סיום החלפת השליטה ברבוע הכחול ומינוי מנכ"ל חדש לשופרסל יתבקשו הנהלות הרשתות הגדולות להתחיל בגיבוש ובביצוע תהליך התייעלות שיכלול סגירת סניפים ויהיה מלווה ברישום הוצאות ומחיקות חד פעמיות בהיקף בלתי מבוטל .

זיסר סבור שגם יישומו של תקן 15 (ברבעון הרביעי של 2002 או לכל המאוחר ברבעון הראשון של 2003), טומן בחובו אפשרות לביצוע מחיקות חשבונאיות חד פעמיות משמעותיות בגין ירידת שווי השקעות.

להערכתו, בין אם רק אחד מהתהליכים יביא לרישום הפרשות חד פעמיות ובין אם שילוב של שניהם, עתידות רשתות השיווק לרשום ברבעונים הקרובים הפרשות של עשרות מיליוני שקלים ואולי אף למעלה מכך. זיסר סבור כי מקור ההפסד העיקרי הוא מחיקת ההשקעות אותן ביצעו הרשתות בשיפורים בשטח המושכר ובציוד. באופק מעריכים כי יישום מהלך מסוג זה יגרור הפרשות חד פעמיות בהיקף של כ-70-75 מיליון שקל ברוטו, בכל אחת מהרשתות. הם מעריכים כי תהליך הסגירה ייפרש על שני רבעונים, כך שבכל רבעון כל רשת תמחק 23-35 מיליון שקל ברוטו.

זיסר מציין כי בעקבות כניסת תקן 15 (ירידת ערך נכסים) לתוקף, בוחנות היום רשתות השיווק את ההשפעה של התקן על דו"חותיהן וכן את האפשרות ליישם את התקן כבר ב-2002. באופק מעריכים, כי הצירוף של ירידת מחירי הנדל"ן וחוסר הגמישות בעדכון דמי השכירות לפי תנאי השוק, ביחד עם הפגיעה בביצועי הרשתות ב-2002, ותחת ההנחה הרווחת כי המיתון במשק צפוי ללוות אותנו גם ב-2003, יביאו לכך שליישום התקן תהיה השלכה חשבונאית מהותית. על בסיס אומדנים אלו, היקף ההפרשה החד פעמית בגין יישום התקן עשוי להסתכם בעשרות מיליוני שקלים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully