וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב אדומה: השנה הרעה של שוק ההון בישראל

דניאל ג'ורג'י, מנהל דסק ניירות ערך ישראלים בבנק מרכנתיל

עודכן לאחרונה: 20.9.2023 / 10:42

דניאל ג'ורג'י, מנהל דסק ניירות ערך ישראלים במרכנתיל: "השנה העברית מסתיימת בצורה עגומה בשוק המקומי כשהמדד המוביל, ת"א 35 נצבע באדום ומשיל כ-5% מערכו, ת"א נדל"ן צלל ב-20%. הנאסד"ק לעומת זאת זינק ב- 26%, ה- S&P 500 טיפס ב- 20% והדאקס הגרמני הציג עליה של 28%"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב 24 בפברואר 2022. ראובן קסטרו
אדום על רקע שחור. הבורסה בתל אביב (לשערי המניות המופיעים בתמונות אין קשר לתוכן הכתבה)/ראובן קסטרו

השנה העברית שהסתיימה לה לפני ימים מספר, תיזכר כשנה סוערת מאוד בשוק ההון. תשפ"ג נפתחה כשהבנקים המרכזים בעולם היו בעיצומה של מדיניות מרסנת של הידוק מוניטרי והעלאות ריבית מאסיביות שנועדו לטפל באינפלציה דוהרת שהכתה ללא רחם בשווקים הגלובליים.

ניתן לציין שכשלושה חודשים טרם כניסת תשפ"ג נקבע שיא אינפלציה של 40 שנה בארה"ב עם נתון צורם של 9.1% . החשש הגדול בשווקים היה מכניסה של הכלכלות הגדולות להאטה משמעותית בצמיחה יחד עם אינפלציה דוהרת.

שווקי ההון לא נותרו אדישים לחששות הגואים ובשלושת החודשים הראשונים של השנה העברית המדדים המרכזים המשיכו לצלול באופן ניכר, כשהפסימיות השתלטה על כל חלקה טובה ותרחישי האימה של התכווצות הכלכלה העולמית נתנו את הטון.

אולם, עם חלוף הזמן, המדיניות המוניטרית המצמצמת של הבנקים המרכזיים בעולם הביאו לירידה בצד הביקושים. כמו כן, התמתנות במחירי הסחורות ושיפור ניכר בשרשראות ההספקה הגדילו את צד ההיצע במשוואה והביאו להתמתנות בממדי האינפלציה.

.

השור של וול סטריט. ShutterStock
השור חזר לדהור. אחרי שבתחילת תשפ"ג ביטאו שוקי ההון בעולם את החשש ממיתון, גרמה הציפייה ל"נחיתה רכה" לעליות שערים/ShutterStock

החשש הכבד של התכווצות בכלכלה העולמית יחד עם אינפלציה גבוהה התבדה, כאמור, אל מול מציאות של נתונים מעודדים המעידים על נחיתה רכה בשוק האמריקאי: כשהאינפלציה יורדת בצורה ניכרת , שוק העבודה נותר הדוק ואף חלה ירידה באבטלה, המיתון שנצפה כאירוע כמעט ודאי בשווקים נדחק לקרן זווית.

באירופה הנתונים, אף הם החלו להצביע על סביבה כלכלית חזקה כשהציפיות להתכווצות הכלכלה התבדו מול נתונים של האטה בלבד: שיעור האבטלה נותר נמוך, חורף יחסית חם באירופה שהפיג חשש כבד לקטסטרופה במחירי האנרגיה והביא לירידה חדה במחירי הגז וגידול בהכנסה הפנויה ובצריכה הפרטית

השינוי במדדים המובילים בעולם היה מידי והצבע הירוק הבוהק חזר לצבוע את המסכים כשבאופן חריג השוק הישראלי לא השתתף בחגיגה הירוקה.

שישה ימים לאחר השבעת ממשלת ישראל ה - 37 הוגשה יוזמת חקיקה לשינויים מהותיים במערכת המשפט בישראל. יוזמה זו ידועה בשם הרפורמה המשפטית. יוזמת החקיקה עוררה דיון ציבורי ומחאה נרחבת כשמאות אלפי ישראלים יוצאים לרחובות מחשש לפגיעה באופייה של ישראל כדמוקרטיה ליברלית. מנגד, ישנה קבוצה גדולה באוכלוסייה שהינה בעד החלת הרפורמה וקידומה ללא שהות.

החששות הכבדים של פגיעה בכלכלה המקומית עקב קידום החוק באופן בו הוצע לראשונה, הסיכונים של פגיעה בדירוג האשראי של ישראל, וכן בחינה מחודשת של משקיעים זרים בכדאיות ההשקעה בישראל ובדגש על סקטור ההייטק שהינו הקטר של המשק הישראלי - השפיעו על המשקיעים בבורסה הישראלית שבחרו לצמצם את אחזקותיהם בשוק המקומי והסטת חלק מהשקעותיהם לחו"ל.

בסקירה של בנק ישראל מחודש אפריל הוצגו תחזיות של פגיעה של כ-14 מיליארד שקל מידי שנה בשלוש השנים הקרובות בתרחיש המקל ופגיעה של כ-48 מיליארד שקל מידי שנה בתרחיש המחמיר.

באוגוסט העלה בנק ישראל בדו"ח היציבות הפיננסית לחודשים ינואר עד יוני את רמת הסיכון מ"בינונית-נמוכה" ל"בינונית עד גבוהה" וציין בנוסף, כי אי הוודאות סביב שינוי החקיקה העלתה את פרמיית הסיכון של המשק הישראלי.

בהמשך, נראה היה שיש רצון לריכוך החוק מצד הממשלה ואף חלה הידברות בנושא בתקווה להגעה למתווה מוסכם בצורה נרחבת. אולם ניסיון זה עלה על שרטון והחוק מקודם בממשלה בצורה מרוככת מהמקור ונתון בימים אלה בבחינה של בית המשפט העליון.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
דניאל ג'ורג'י. יחצ,
דניאל ג'ורג'י, מנהל דסק ניירות ערך ישראלים בבנק מרכנתיל/יחצ

הטלטלה שאחזה במדינה חלחלה די מהר לשוק המקומי שפוזל כל העת בקנאה אחר המדדים המרכזיים בעולם, שעלו בחדות עקב הצלחה מרשימה של התכנסות האינפלציה בעולם והסיכון למיתון שירד בצורה ניכרת, כשהשווקים חוזים הורדות ריבית בתחילת השנה האזרחית.

גלי ההדף של המחלוקת סביב הרפורמה המשפטית בשוק המקומי הביאו להיחלשות המטבע המקומי באופן ניכר כשהדולר עולה לרמה של 3.86 שקל - הרמות הגבוהות אליהן הגיע בשיא מגפת הקורונה במרץ 2020. בסה"כ הדולר התחזק בשנה העברית המסתיימת בימים אלה בכ - 10%, דבר המדיר שינה מעיני בנק ישראל במלחמתו הבלתי מתפשרת באינפלציה.

השנה העברית מסתיימת בצורה עגומה בכל הקשור לשוק המקומי כשהמדד המוביל בשוק הישראלי ת"א 35 נצבע באדום ומשיל כ-5% מערכו, ת"א נדל"ן צלל ב-20%. הנאסד"ק לעומת זאת זינק בכ - 26% , ה - S&P 500 טיפס בכ - 20% והדאקס הגרמני הציג נתון מרשים של עליה של כ - 28%.

אין ספק ששנת התשפ"ג תיזכר כשנה שחונה בכל הקשור לשוק ההון המקומי ביחס לרוב המוחלט של מדינות הייחוס שמעבר לים. תכלה תשפ"ג וקללותיה ותחל תשפ"ד וברכותיה.

הכותב, דניאל ג'ורג'י, הוא מנהל דסק ניירות ערך ישראלים בבנק מרכנתיל*

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully