וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: טפחות יציג ב-2003 שיפור ברווח הנקי

אילן מוסנאים

13.3.2003 / 12:27

מעלה ההמלצה ל"קנייה"; מעלה מחיר היעד למניה ל-41 שקל - גבוה ב-21% ממחיר השוק

השיפור הצפוי ברווח של בנק טפחות מפעולות מימון בעקבות עליית המרווח הפיננסי, והירידה בהוצאות התפעוליות שלו - פרי מהלכי התייעלות והשקעות במחשוב שיקטינו עלויות שכר, יובילו לשיפור ברווח הנקי של הבנק ב-2003. כך מעריך האנליסט תמיר קיים מיחידת המחקר של בנק הפועלים. בבנק הפועלים מעלים את ההמלצה לטפחות מ"החזק" ל"קנייה" ואת מחיר היעד מ-37 ל-41 שקל. מחיר היעד החדש גבוה בכ-21% ממחיר של 33.7 שקל בו פתחה המניה את המסחר הבוקר.

מנגד, קיים סבור כי הגידול בהפרשה לחובות מסופקים עקב העלייה בפיגורים בהחזרי משכנתאות, יחד עם ירידה בעמלות התפעוליות (בעיקר עמלות האוצר), ישחקו באופן חלקי את השיפור הצפוי.

בבנק הפועלים צופים כי טפחות יציג ב-2003 צמיחה של כ-4.3% בשורה העליונה (רווח מפעילות מימון) ל-435 מיליון שקל, ועלייה של 2.5% ברווח הנקי ל-216 מיליון שקל. ב-2004 צפוי הבנק להציג גידול של 3.9% בהכנסות ל-452 מיליון שקל, ושיפור של 5.5% ברווח הנקי ל-228 מיליון שקל.

בבנק הפועלים מציינים, כי האינדיקטורים השונים בענף הבנייה ממשיכים להצביע על רמת פעילות נמוכה, הן בביקוש לדיור והן בהיצע. היקפי הפעילות הנמוכים נובעים מהריבית הגבוהה יחסית על משכנתאות, ומהשפעותיהם השליליות של המיתון הכלכלי (אבטלה ושחיקת שכר), המתיחות הבטחונית וצמצום היקפי העלייה לישראל. אלו תומכים ברמת ביקושים נמוכה לדיור ובירידת היקף האשראי וצפויים להימשך גם בשנת 2003.

מנגד, במקביל לירידה בהיקפי הפעילות, יובילו עליית רמת הסיכון (כנגזרת של המציאות הכלכלית הבעייתית) והגדלת נתח המשכנתאות השקליות וצמודות המט"ח, לשיפור במרווח הפיננסי, שצפוי לפצות על הירידה בהיקפי הפעילות, ולהוביל לשיפור ברווח מפעולות מימון.

עיקר פעילותו של טפחות הוא במגזר הקמעוני (אשראי לפרטיים), מה שמוביל לפיזור גבוה של תיק האשראי (220 אלף הלוואות נפרדות) ולהקטנת הסיכון הגלום בו. יחד עם זאת, בבנק מדגישים כי הימשכות המיתון הכלכלי והעמקתו (בעיקר עליית שיעור האבטלה), המובילים לפגיעה בכושר ההחזר של חלק מהלווים, יגרמו לעלייה נוספת בהיקף ההפרשה לחובות מסופקים. עלייה זו עשויה להתמתן עקב רזרבה בסך של 17 מיליון שקל שנוצרה בסוף 2001, אז הנחה המפקח על הבנקים לבצע הפרשה מיוחדת, שעשויה להיזקף כהכנסה בדו"חות 2003, אם המפקח על הבנקים יאפשר זאת. טפחות דיווח שיתרת הפיגורים (ללא ריבית פיגורים), הסתכמה בסוף 2002 בכ-215 מיליון שקל, עלייה של כ-13.8% בהשוואה לסוף 2001.

מגמה שלילית נוספת הינה המשך שחיקת העמלות התפעוליות, בעיקר בשל השחיקה המתמשכת בעמלות ממשרד האוצר, המשולמות בגין גביית תשלומי הלוואות ממקורות מדינה, ובשל התגברות התחרותיות בתחום הביטוחים הנלווים למשכנתאות. תמהיל העמלות התפעוליות של בנק טפחות, בהיותו הבנק הגדול והוותיק במערכת, מושפע מאד מעמלות על גביית כספי האוצר (כ-41% מסך העמלות התפעוליות), ולהערכת בנק הפועלים, צפויה שחיקה מסוימת בעמלות התפעוליות, גם במהלך 2003.

על רקע החרפת התחרותיות, שחיקת העמלות וההשפעות השליליות של ההאטה הכלכלית, גובר הצורך בהתייעלות. קיים מציין כי טפחות ממשיך ליישם מהלכי התייעלות שעתידים לשפר את יעילותו התפעולית, ומעריך כי הבנק צפוי להציג ירידה מהותית בהוצאות התפעוליות בסיכום 2003. מהלכי ההתייעלות שמיישם טפחות כוללים ארגון מחדש של מערך הסניפים (כולל סגירת סניפים והעברת הפעילות שרוכזה בהם לסניף קרוב של בנק המזרחי ), צמצום מצבת העובדים ושילובם של פתרונות טכנולוגיים המשפרים ומייעלים את תהליך ביצוע ההלוואות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully