וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תגובת ההסתדרות למתווה האוצר: "ישראל מסירה אחריות לתשלום שכר"

עודכן לאחרונה: 22.10.2023 / 15:49

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד מתריע מפני התוכנית הכלכלית לתמיכה במשק: "מתווה חלקי שצפוי לייצר פגיעה משמעותית בכוח העבודה"

מובטלים תור. ShutterStock
תגובת ההסתדרות למתווה הפיצויים: "פגיעה משמעותית בכוח העבודה"/ShutterStock

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, שיגר הבוקר (א') מכתב לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' וליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בעקבות פרסום מתווה התמיכה והפיצויים לנוכח מלחמת חרבות ברזל והוא מתריע כי על אף שמדובר במענה חשוב לבעלי עסקים, המתווה המוצע לעובדים במשק הוא חלקי ביותר והוא צפוי לייצר פגיעה משמעותית בכוח העבודה בטווח הזמן הקצר והבינוני.

בר-דוד מציע לאמץ בדחיפות שורת מהלכים,שנחלו הצלחה בעתות חירום בעבר, כאלה שיתמרצו את שימור יחסי העבודה בין עובדים למקומות העבודה וימנעו פגיעה כלכלית נרחבת.

על פי הודעת האוצר מהשבוע שעבר, יינתן שיפוי רק למעסיקים בגין היעדרות עובדי בטווח של עד 7 קילומטרים מהרצועה, כולל אשקלון. לדברי יו"ר ההסתדרות, היעדר שיפוי במסלול שכר לכל האוכלוסייה שמושפעת ממצב החירום יוביל לפיטורי עובדים ולאי תשלום שכר בגין ימי ההיעדרות או הוצאה כפויה לחל"ת.

"חמור מכך, משמעות המהלך היא שמדינת ישראל מסירה אחריות לתשלום שכר בגין אי-הגעה לעבודה בשל הנחיות פיקוד העורף ובכך היא מפרה את האמון בינה לבין אזרחיה, המעסיקים והעובדים, ועשויה להוביל לכך שהציות להנחיות פיקוד העורף ייפגע מה שעלול לעלות בחיי אדם", הזהיר בר-דוד.

עוד מציין יו"ר הסתדרות כי אין מקום להוצאה המונית לחל"ת, וכי לגבי אלו שאין מנוס מלהוציאם - יש לספק להם רשת ביטחון ראויה. בר-דוד פורט רשימת הקלות הכרחיות בקביעת הזכאות לדמי אבטלה (כפי שמפורט בקובץ המצורף) - בין היתר בדמות תשלום דמי אבטלה גם לעובדים שלא נותרה להם מכסת ימי אבטלה. "יש מקום להרחבת רשת הביטחון גם דרך המוסד לביטוח לאומי במקומות שמתווה האוצר לא נותן להם מענה", הוא מבהיר.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. 2 במרץ 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
בר-דוד: "מבינים את חשיבות הרציפות התפקודית של המשק והעורף בעת הזו"/פלאש 90, יונתן זינדל

רשת ביטחון כלכלית לעובדים ועסקים

בנוגע לפיצויי העסקים טוען יו"ר ההסתדרות כי יש לייצר פתרונות ייעודיים גם לעסקים עם מחזור של 400 מיליון שקל ומעלה, וכי שיעור השיפוי בגין רכיב השכר במענק צריך לעמוד על 80% מסך עלויות השכר (בדומה לנהוג במדינות מפותחות רבות, על בסיס מה שנהוג לכנות "המודל הגרמני"), ולא על 60% כפי שהוצג במתווה.

לסיכום אמר: "בשעה קשה זו, שבה אנו מספידים את מתינו תוך שאנו מלאי נחישות להגן על עצמנו מפני אויבינו ובטוחים בכוחנו, ברור לנו כי אנו נדרשים לאורך נשימה ולעורף חזק על מנת להגיע לניצחון. אנו סמוכים ובטוחים כי כולנו רואים את חשיבות הרציפות התפקודית של המשק והעורף בעת הזו, שאינה מאפשרת הותרתם של עובדים ועסקים ללא כל רשת ביטחון כלכלית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully