וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה מזה כשנתיים: ירידה של 0.8% באמצעי התשלום בפברואר

אמיר טייג

16.3.2003 / 15:34

הדבר מצביע על המיתון הקשה הפוקד את המשק הישראלי; עלייה של 1.1% באמצעי התשלום לעומת ינואר לרמה של 31.4 מיליארד שקל; נתון זה תומך בהורדת הריבית

אמצעי התשלום במשק עלו בחודש פברואר ב-1.1% לעומת ינואר והתייצבו על רמה של 31.4 מיליארד שקל. בהשוואה לפברואר 2002 רשמו אמצעי התשלום ירידה של 0.8%. זו הפעם הראשונה מזה למעלה משנתיים בה נרשמת ירידה באמצעי התשלום בהשוואה שנתית. הדבר מצביע על המיתון הקשה הפוקד את המשק הישראלי זה הרבעון ה-9 ברציפות. הירידה בקצב הצמיחה של אמצעי התשלום החלה במחצית השנייה של 2002 עם סדרת העלאות הריבית החדות שביצע הנגיד.

בינואר 2002 עלו אמצעי התשלום ב-1.5%. השיא באמצעי התשלום נרשם במארס וביוני בשנה שעברה, 32.8 מיליארד שקל. הירידה הדראסטית בקצב צמיחת אמצעי התשלום ב-12 החודשים האחרונים, וכן מדדי המחירים לצרכן ב-3 החודשים האחרונים, תומכים בצעד של הורדת ריבית במשק.

בשבוע הבא צפוי נגיד בנק ישראל להודיע לגבי מדיניות הריבית בחודש אפריל. בשוק הדעות חלוקות - כלכלנים אחדים סוברים כי נוכח האינדיקטורים הכלכליים הכוללים את יציבות השקל מול המטבעות הזרים, הירידה בתשואות של האג"ח ארוכות הטווח והירידה בצפיות האינפלציה בשבועות האחרונים, סביר כי הנגיד יבחר להוריד את הריבית בשיעור קל של עד 0.2%. מולם, כלכלנים אחרים טוענים כי הנגיד לא ינקוט בצעד של הורדת ריבית עד שתוגש ותתקבל התוכנית הכלכלית שיגיש שר האוצר במהלך השבוע, וכן עד שתוסר אי הוודאות סביב העימות בעיראק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully