וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעלות מעניקה דירוג AA לאג"ח של בז"ן בהיקף 150 מיליון דולר

אילן מוסנאים

17.3.2003 / 11:44

בז"ן תבצע הנפקה פרטית של ניירות ערך מסחריים ואג"ח לטווח של 5-10 שנים; במעלות מעריכים כי החברה צפויה להמשיך לחזק מעמדה בשוק המקומי

חברת דירוג האשראי מעלות העניקה דירוג AA לאג"ח בסך של עד 150 מיליון דולר שבכוונת חברת בתי זיקוק לנפט (בז"ן) להנפיק בהנפקה פרטית לגורמים מוסדיים בשוק המקומי. בשבוע שעבר דווח בלעדית ב-TheMarker על כוונת בז"ן לצאת לגיוס של כ-800 מיליון שקל.

בתי הזיקוק הינם מונופול בתחום זיקוק הנפט הגולמי, ייצור מוצרי דלק שונים וחומרי זינה לתעשייה הפטרוכימית ובהספקת שירותי זיקוק נפט גולמי באמצעות שני בתי זיקוק בחיפה ובאשדוד.

במעלות מעריכים כי רמת הניהול בחברה טובה, וכי החברה צפויה להמשיך לחזק את מעמדה בשוק המקומי מול יבוא התזקיקים באמצעות שיפור איכות התזקיקים. האנליטסים רונן בר לב וטלי מורן מעריכים כי הנהלת החברה ערה לשינויים הצפויים במשק האנרגיה המקומי כתוצאה מכניסת הגז הטבעי ולשינויים העולמיים הצפויים בטווח הארוך בתקינה בנושא הדלקים. כמו כן מעריכים האנליסטים כי הנהלת החברה בוחנת חלופות השקעה שונות כדי להתמודד מול שינויים אלו.

במעלות מעריכים כי הרווחיות של בז"ן ויחסי הכיסוי לחוב שלה ממוצעים. האנליסטים מציינים, כי יחס החוב שלה ל-CAP עומד על 58.5%, לעומת כ-48% בסוף 2001, גידול שנובע מהפסדי החברה בשנה האחרונה ומהגידול בהשקעות. במעלות מעריכים כי בטווח הקצר-בינוני צפוי גידול במנוף (רמת החוב) של החברה כתוצאה ממימון תוכנית ההשקעות הגבוהה. האנליסטים סבורים כי נגישות החברה לשוק ההון ולמערכת הבנקאית טובה.

בחודש ינואר תיכננה בז"ן לגייס 150-250 מיליון שקל, אולם ביקושי יתר הקפיצו את היקף הגיוס, אותו הובילו חברות החיתום של לאומי ושות' וגמול סהר, ל-450 מיליון שקל

היום נמצאת החברה בשלב בחירת החתמים שיובילו את הגיוס הנוכחי, שיכלול הנפקת ניירות ערך מסחריים לטווח קצר, וכן אג"ח לטווח ארוך של 5-10 שנים, שיהיו צמודים לדולר.

חברת בז"ן נשלטת על ידי מדינת ישראל (74%) והחברה לישראל של האחים עופר (26%). בתשעת החודשים שפתחו את 2002 הפסידה החברה כ-152.8 מיליון שקל, מזה כ-82.8 מיליון שקל ברבעון השלישי, במחזור הכנסות של כ-8.7 מיליארד שקל. ההון העצמי של החברה הסתכם בסוף הרבעון השלישי בכ-1.92 מיליארד שקל וההון החוזר בכ-440 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully