וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכנסת מאיימת להחזיר את נמל אילת לבעלות המדינה: "שהבעלים יביאו כסף מהבית במקום לפטר עובדים"

עודכן לאחרונה: 1.4.2024 / 16:48

ועדת הכלכלה המליצה היום שלא לממש את האופציה להארכת הזיכיון ולקחת את נמל אילת מהאחים נקש: "קיבלנו הודעה מנוכרת על פיטורי 50% מהעובדים, כשבשנה שעברה הבעלים משכו דיבידנד של 50 מיליון שקל. שיביאו כסף מהבית"; מנכ"ל הנמל ביטל הגעתו לישיבה

פיצוצים בתימן עם תחילת התקיפות האמריקניות והבריטיות/טלגרם

הכנסת מאיימת לקחת מהאחים נקש את נמל אילת: בדיון מהיר שערכה היום ועדת הכלכלה סביב הכוונה לפטר 60 מתוך 120 עובדי נמל אילת, זאת בשל הירידה החדה בפעילות עקב פגיעת החות'ים, המליצו למשרד התחבורה יו"ר הוועדה דוד ביטן ושאר חברי הכנסת שלא לממש את האופציה להארכת הזיכיון של משפחת נקש בנמל ולהחזירו לרשות המדינה. כמו כן דרשו מההסתדרות והאוצר לנהל מו"מ עם הנהלת הנמל, ואם לא יהיו הסכמות לדרוש חזרה את כל כספי הסיוע ולבטל את ההקלות שקיבל הנמל מהמדינה על רקע המלחמה.

כי ב-2010 הועבר הנמל לחברה פרטית של האחים נקש למשך 15 שנה, עם אופציה להארכה לתקופה של עשור נוסף. ח"כ כסיף אשר יזם את הדיון אמר כי "למדינה יש אינטרסים חיוניים בהפעלה של נמל אילת, לכן יש מגבלות על ההפרטה שלו. במהלך השנים הייתה עלייה הדרגתית בהיקף הסחורות הנפרקות בנמל, והעובדים דרשו הסכם קיבוצי חדש.

באוגוסט האחרון, עוד לפני המלחמה, הוכרז סכסוך עבודה אבל המו"מ נקלע למבוי סתום". הוא הוסיף כי לפני כעשרה ימים הודיעה הנהלת הנמל שהיא עומדת לפטר 60 מתוך כ-120 העובדים. "אין הפסדים, נהפוך הוא, יש תחושה לא נוחה שיש פה שימוש ציני של המעסיק במצב המלחמה כדי לפטר עובדים או להשתמש באיום לפטר עובדים כדי להרוויח".

ח"כ יסמין פרידמן מתחה ביקורת על היעדרות מנכ"ל הנמל מהישיבה, ואמרה: "אילת אירחה כמות מטורפת של מפונים בלי שהעירייה קיבלה עזרה, הפרנסה נפגעה ושוב רוצים לפגוע בה. ומי רוצה לעשות את זה? חברות שמרוויחות מיליונים. איפה הדוגמה האישית והאחריות של החברות הגדולות במשק לתת כתף בשעתה הקשה של המדינה? של אנשים שמגלגלים מיליונים". ח"כ משה פסל אמר כי המדינה היא שצריכה לקחת אחריות, ולא היזם הפרטי.

MG HS מגיע לנמל אילת. אוהד בר, קינן כהן
נמל אילת. "יפה הדוגמה האישית והאחריות של החברות הגדולות במשק לתת כתף בשעתה הקשה של המדינה? של אנשים שמגלגלים מיליונים"/קינן כהן, אוהד בר

סמנכ"ל משרד התחבורה, עופר אלישר, ציין כי תקופת הזיכיון תסתיים בעוד כשלוש שנים, ובעוד כשנה וחצי המדינה צריכה להודיע לזכיין על האפשרות להארכה. הוא הוסיף כי המכירה נעשתה תוך שמירה על ההסכמים הקיבוציים והאינטרסים החיוניים למדינה ואמר: "מבחינת משרד התחבורה הנמל חשוב לנו מאוד".

מנהל חטיבת נמלי הים בהסתדרות, ניר אייזנברג, טען כי "בהסכם הקיבוצי יש אפשרות לפיטורי צמצום, אבל ככל שיהיו כאלה הם צריכים להיעשות בהידברות והסכמה. שבועיים לפני ההודעה של המנכל על פיטורי 50% מהעובדים ישבנו עם יו"ר חברת נמלי ישראל, יו"ר נמל אילת ויו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, והגענו למתווה של ניצול ימי חופשה. אנחנו מבינים את המצב במדינה ואת האיום החות'י ונותנים כתף. אבל שבועיים אחרי זה קיבלנו הודעה מנוכרת על פיטורי 50% מהעובדים, כשבשנה שעברה הבעלים משכו דיבידנד של 50 מיליון שקל, ובמשך עשור מגלגלים מיליונים. נכון שהיום יש מלחמה ואף אחד לא מגלגל. מה לעשות, חלק פונו מהבית שלהם וחלק צריכים להביא כסף מהבית".

סמנכ"ל הכספים של חברת נמלי ישראל, גיא שטיינברג, ציין כי חנ"י דחתה לנמל תשלומים של עד 40 מיליון שקלים לתקופה של עד שנה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
ח"כ דוד ביטן ועדת הכלכלה. נועם מושקוביץ דוברות הכנסת, דוברות הכנסת
ביטן. הוועדה ביקשה משרדי התחבורה והאוצר לבדוק האם הנמל עומד בתנאי הזיכיון, ואם לא לדרוש את הדיבידנד שנמשך/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ דוברות הכנסת

נציג ועד מחלקת ים בנמל, יהודה בלולו, אמר כי "האחים נקש ניצלו את המדינה. הם היו אמורים לשמור על כלים ועובדים ועושים חד צדדית צעדים שמשמעותם לירוק למדינה בפנים. זה הנמל הרווחי ביותר פר עובד. 11 שנים אנחנו עובדים איתם והם לא רצו לחתום על הסכם שכר וניצלו אותנו. יש לנו כאב נפשי מההנהלה הזו". יו"ר ועד התפעול, מאיר אברג'יל, הוסיף: "הפקרתם אותנו בידי אנשים תאבי בצע, שכל מה שמעניין אותם זה להרוויח הון. הם סחטו את הלימון ומהקליפה הם עושים ריבה".

היו"ר ביטן סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה סבורה שנמל אילת הוא נכס אסטרטגי ללא תחליף, בניגוד לנמלים אחרים, ולכן ממליצה הוועדה למשרד התחבורה שלא לממש את האופציה ולהחזיר אותו לבעלות המדינה. עד אז ממליצה הוועדה שלא לאפשר פיטורים אלא למצוא פתרונות אחרים, כמו יציאה לחופשה, במסגרת מו"מ של ההסתדרות מול ההנהלה בפיקוח משרד האוצר".

הוא הוסיף, כי "אם לא תהיה הסכמה של הנהלת הנמל לנהל מו"מ, הוועדה קוראת לחנ"י לדרוש תשלום מידי של חובות הנמל ואם ניתן פיצוי על האוצר לבקש אותו חזרה". בנוסף ביקשה הוועדה ממשרדי האוצר והתחבורה לבדוק אם הנמל עומד בהסכם הזיכיון, ואם לא - לבדוק את השבת כספי הדיבידנד שנמשכו לפני המלחמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully