וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדריך: כל מה שאתם צריכים לדעת על עבודה בפסח

עו"ד ורו"ח נמרוד רטנר

עודכן לאחרונה: 3.4.2024 / 19:54

האם אפשר להכריח אותנו לעבוד בסדר, או לחילופין לקחת חופשה כפויה בחול המועד? ומה בנוגע למתנה לחג? לקראת חג הפסח: תשובות לכל השאלות

בוידאו : נצ״מ ארז תבור ק׳ אג״מ מחוז ירושלים, אודות ההיערכות של המשטרה בירושלים לקראת חג פסח./דוברות המשטרה

פסח הוא מהאירועים המרכזיים של השנה, עם ליל סדר חגיגי, חופשה במקומות העבודה וחופשה ארוכה יותר במסגרות הלימודים. חלק ממקומות העבודה יוצאים לחופשה מרוכזת, ואחרים פועלים כרגיל.

מהן זכויותיו של העובד ומה חובותיו של המעסיק? המדריך המלא לעובדים ומעסיקים לחג הפסח.

ערב החג הראשון של פסח יוצא ביום שני (22.04.2024), וערב החג השני יוצא ביום ראשון שאחריו (28.04.2022). האם המעסיק יכול לחייב אותי לעבוד בערבי החג?
כן. בהתאם לחוקי העבודה, ערב חג נחשב יום עבודה רגיל - ובמידה שעובד בוחר לא לעבוד בו הוא צריך אישור לכך מהמעסיק, והמעסיק מנכה לו יום חופשה מלא על היעדרות זו.

באופן כללי, כמה שעות עובדים לפי החוק בערב חג כלשהו?
נוטים לחשוב שבערב חג עובדים רק חצי יום, מאחר וזו הנורמה הקיימת כיום במרבית מקומות העבודה. אבל לפי החוק, מספר שעות העבודה בערב החג יהיה רק שעה אחת פחות משעות העבודה הרגילות במקום העבודה, וייחשב יום עבודה מלא. למשל, במקומות שבהם עובדים 5 ימים בשבוע, יום עבודה בערב חג יהיה בן 8 שעות (ולא פחות מכך, כמו שמרבית העובדים נוהגים לחשוב).

אגב, חשוב לשים לב לכך שלמרות שבמרבית העסקים בישראל בערב חג נהוג לעבוד רק "חצי יום", אם תיקחו יום חופש בערב החג - לפי החוק המעסיק רשאי לחשב את החופשה כיום שלם (על-פי "חוק חופשה שנתית").

טנק של צה"ל על גבול עזה. רויטרס, עיבוד תמונה
גם מי שבמילואים זכאי לקבל מתנה לחג בדיוק כמו שאר העובדים/עיבוד תמונה, רויטרס

האם המעסיק חייב לתת לנו מתנה לחג?
החוק אינו מחייב את המעסיק לתת לעובדיו מתנה לכבוד החגים. יחד עם זאת, אם המעסיק נהג לאורך תקופה לתת לעובדיו מתנה לחג, מומלץ לו להמשיך ולפעול בדרך זו. אם חל על המעסיק הסכם קיבוצי או צו הרחבה המחייבים אותו בשי לחג, הוא אמור לנהוג בהתאם לכך. חשוב גם שמקום העבודה יקפיד על כך ששווי המתנה יהיה זהה לכלל העובדים באותה דרגה ותפקיד.

עם זאת, צריך לקחת בחשבון שאנו נמצאים בתקופה מאתגרת מכל הבחינות, גם מבחינה כלכלית כמובן, ויש מעסיקים שנמצאים בקשיים - ולכן הם עשויים להפחית את סכום או ערך המתנה הניתנת לעובדים לעומת השנים הקודמות.

אני בשירות מילואים. האם המעסיק חייב לתת לי מתנה, כמו לשאר העובדים?
בהתאם לחוק ביטוח לאומי, המעסיק אמור לשלם שכר לעובדים הנמצאים בשירות מילואים כאילו הם נמצאים בעבודה "כרגיל", ולתת להם את אותן ההטבות והתנאים שמקבלים שאר העובדים. לכן, גם מי שבמילואים זכאי כמובן למתנה.

אני נמצא בשירות מילואים, המעסיק רוצה לתת לי שי לחג - אבל אין לי דרך לאסוף אותו. האם אני יכול לבקש שמישהו אחר יאסוף אותו בשמי?
כיום, מקומות עבודה ומעסיקים רבים מאפשרים לעובדים לבחור האם לקבל את השי לחג בתווים פיזיים או בתווים דיגיטליים שנשלחים ישירות לנייד של העובד/ת. אם בחרתם בתווים פיזיים, או שבמקום העבודה שלכם נהוג מראש לחלק רק תווי שי פיזיים, אתם בהחלט יכולים לייפות את כוחו של אדם אחר(חבר/ה לעבודה, בן משפחה וכיוצ"ב) שיאסוף עבורכם את המתנה ממקום העבודה - אבל מומלץ לתאם זאת מול מקום העבודה או מול המעסיק.

האם עובד/ת שנמצא/ת ב"בתקופת לידה והורות" זכאי לקבל מתנות לחגים?
הענקת מתנה לעובד/ת שנמצא/ת בתקופה לידה והורות הינו לשיקול המעסיק. למרות שאין חובה כזו, נהוג להעניק שי במצב כזה על מנת לגרום לעובד/ת להרגיש שייכים לארגון למרות שאינם נמצאים בו כרגע.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

לראשונה טיפלו בסיבה בגללה חליתי בפיברומיאלגיה ולא בסימפטום

בשיתוף מרכז איריס גייר לטיפול דרך אבחון בגלגל העין
אמא עובדת מהבית וילד לומד מרחוק. ShutterStock
אין סידור לילדים? בעיה שלכם/ShutterStock

האם המעסיק יכול לחייב אותי לעבוד במהלך חול המועד?
כן. מבחינת החוק, עבודה בחול המועד נחשבת כמו עבודה ביום רגיל.

האם אני זכאי לתוספת כלשהי על עבודה בחג?
מי שעובד/ת בחג הפסח זכאי/ת לתוספת תשלום מהמעסיק: עובדים שעתיים או יומיים יהיו זכאים לתשלום בגובה 150% עבור כל שעת עבודה בחג, ואילו עובדים חודשיים יהיו זכאים לתוספת של 50% על כל שעת עבודה.

שימו לב: התוספת רלוונטית רק לעבודה המתבצעת בחג עצמו, כלומר - מערב החג הראשון של פסח (22.04.2024) מאיזור השעה 18:45 (מועד כניסת החג משתנה מאיזור לאיזור), ועד צאת החג למחרת באיזור השעה 19:55 בערך, ובערב החג השני (28.04.2024) - מכניסת החג באיזור השעה 18:50 ועד צאת החג באיזור השעה 20:00 למחרת. במהלך חול המועד, לא תהיו זכאים לתוספת על עבודה בחג, הם נחשבים כימי עבודה רגילים.

במקומות עבודה רבים נהוג לארגן בפסח "הרמת כוסית" לעובדים במהלך שעות העבודה. האם עובד שלא רוצה להגיע מחויב לכך?
באופן עקרוני, כאשר הרמת הכוסית נעשית במהלך שעות העבודה, ישנה ציפייה מהעובדים להגיע. עם זאת, לאור הרגישות הנובעת מהמצב בו אנו נמצאים, סביר להניח כי אם עובד/ת ייגש לממונה עליו ויסביר לו שאינו חש בנוח מסיבה כלשהי - הוא יאפשר לו להיעדר מהרמת הכוסית. עם זאת, חשוב גם שהעובדים יהיו מודעים לכך שבמצב כזה, הם ממשיכים לעבוד "כרגיל" בזמן הרמת הכוסית ולא יוצאים להפסקה או משהו דומה.

במקום העבודה שלנו מארגנים פעילות לפסח שתתקיים מחוץ לשעות העבודה. האם אני מחויב להגיע?
ככלל, מעסיק אינו יכול לחייב עובד להגיע על חשבונו (כלומר - ללא קבלת תשלום ומחוץ לשעות העבודה) לאירועים מעבר לשעות העבודה. בימים "רגילים", מרבית העובדים בוחרים להגיע מתוך הבנה כי מדובר בפעילות מגבשת ויש חשיבות ליציאה משגרה. עם זאת, בתקופה המורכבת והכואבת בה כולנו נמצאים, חשוב שגם המעסיקים וגם העובדים יגלו רגישות והתחשבות לצרכים האחד של השני.

צלחת הסדר - פסח 2024. ShutterStock
צלחת ליל הסדר. מי שעובד בחג זכאי לתוספת תשלום, אבל לא בחול המועד/ShutterStock

אני רוצה לקחת ימי חופש במהלך החג או בחול המועד כדי להיות עם הילדים שנמצאים בחופשה מהמסגרות החינוכיות. האם המעסיק מחוייב להיענות לבקשתי?
כפי שצוין קודם, מבחינת החוק, עבודה בחול המועד נחשבת כמו עבודה ביום רגיל. כלומר, המעסיק יכול לסרב לבקשת העובד/ת לימי חופש.

חשוב לציין כי חוק חופשה שנתית מתיר לעובד לקחת במהלך השנה שני ימי חופש לבחירתו - יום חופש אחד במועד שיבחר במהלך שנת העבודה, ויום אחד נוסף באחד מ-8 "ימי הבחירה", שאחד מהם זה ערב שביעי של פסח, וגם המימונה נכללת במסגרת ימי הבחירה. אם ביקשתם מהמעסיק את אחד הימים האלה לפחות 30 ימים מראש, הוא חייב לאפשר לכם חופש ביום שביקשתם. במידה ולא עשיתם זאת מראש, המעסיק לא מחוייב להיעתר לבקשתכם.

המעסיק שלי רוצה שבמהלך חול המועד כל העובדים יהיו בחופשה מרוכזת ("הדממה"), על חשבון ימי החופש של העובדים. האם הוא יכול להכריח אותי לצאת לחופש על חשבוני?
כן. סוגיה זו נדונה בבתי הדין לעבודה, ושם נקבע כי המעסיק רשאי לבחור מתי העובד ינצל את ימי החופש שלו. עם זאת, יש לכך יוצא דופן; חוק חופשה שנתית מתיר לעובד לקחת יום חופש אחד במועד שיבחר במהלך שנת העבודה ויום אחד נוסף באחד מ-8 "ימי הבחירה", שאחד מהם זה ערב שביעי של פסח. כלומר, לפי החוק - עובד/ת בישראל יכול/ה לבחור מתי לצאת לחופשה רק לגבי שני ימי חופשה מכלל מכסת ימי החופש שלו (בשנה) - האחד מתי שנוח לו והשני מרשימה סגורה של ימי בחירה. לגבי שניהם, חייבים להודיע למעסיק לפחות 30 ימים מראש.

אלה כאמור ההגדרות שקבועות בחוק, אבל בפועל - בלא מעט מקומות עבודה מונהג נוהל שבו העובדים זכאים לבחור מתי ינצלו את כלל ימי החופשה שלהם, כל עוד זה לא פוגע בעבודה עצמה או בקולגות שלהם.

מקום העבודה שלי ב"הדממה", אבל אין לי מספיק ימי חופש שניתן לנצל. מה עושים? אני יכול להיכנס ל"מינוס"?
בהתאם לדיני העבודה, אין לעובד/ת אפשרות להיכנס ל"מינוס" של ימי חופשה. במקרה שיש "הדממה" ולעובד/ת אין מספיק ימי חופשה צבורים, המעסיק חייב לפי החוק והפסיקה לאפשר לו/ה לעבוד למרות שמקום העבודה נמצא ב"הדממה", או לאפשר לו/ה לצאת ל"הדממה" ולשלם לו/ה על ימי החופשה כרגיל ללא ניכוי ימי חופשה, למרות שבפועל כאמור אין לעובד/ת מספיק ימים שנצברו.

חופשה בערב חג ובחול המועד - על חשבון מי, והאם נחשבים כ"חצי יום חופש"?
מי שלוקח/ת יום חופשה בערב החג או בחול המועד חייב לדעת כי לפי החוק, המעסיק יתייחס אליהם כיום חופשה מלא שיורד ממכסת ימי החופשה של העובד/ת. זה הגיוני, בדיוק כפי שבעד יום עבודה בערב חג עובד זכאי לשכרו המלא, וכמו שעובד שיוצא לחופשה מקבל תשלום דמי חופשה בגין יום עבודה מלא, ולא מחצית מדמי החופשה.

ישנם מקומות עבודה עם הסכמי עבודה ספציפיים בהם נוהגים אחרת; למשל, ישנם מקומות עבודה בהם נהוג כי בערבי חג יש יום חופש לכולם על חשבון המעסיק, ויש גם מקומות עבודה בהם יש הסכמה כי יום חופש בערבי חג מתחלק "חצי חצי" - חצי יום חופש על חשבון המעסיק וחצי נוסף שיורד ממכסת הימים הצבורים של העובד. במקומות כאלה, המעסיק חייב לפעול לפי ההסכם או הנוהג.

באופן כללי, כמה ימי חופש מגיעים לנו?
מספר ימי החופשה המינימלי בישראל עומד על 12 ימים נטו בשנה (עבור מי שעובד 5 ימים בשבוע) ו-14 ימי חופש נטו בשנה (עבור מי שעובד 6 ימים בשבוע). המינימום הזה רלוונטי ל-5 השנים הראשונות במקום העבודה, כאשר מהשנה השישית ואילך - מספר ימי החופשה יגדל על פי חוק. בימים הללו העובדים זכאים כמובן לשכר מלא.

אם חליתי במהלך חג הפסח, או נפגעתי חלילה בתאונה - האם במקום ימי חופשה ירדו לי ימי מחלה?
במקרים בהם עובד חלה, או חלילה עבר תאונה כלשהי, הוא צריך לעדכן את מקום עבודתו - והימים הללו ייחשבו לו כימי מחלה ולא כימי חופשה. כמובן שבמקרה כזה, העובד זכאי לדמי מחלה (ולא לתשלום דמי חופשה).

רו"ח עו"ד נמרוד רטנר. תמר מצפי,
רטנר. דעו את זכויותיכם וחובותיכם לקראת חג הפסח/תמר מצפי

עבודת בני נוער בחג - מגיל 14 ומעלה

פסח הוא חג שבו בני נוער רבים מעוניינים לנצל את החופש ולהרוויח כסף. למה כדאי לשים לב בעבודה נוער בחג?
החוק מאפשר להעסיק ילד/ה שמלאו לו/ה 14 שנה ומעלה בימי חופש מהלימודים בעבודות קלות שאין בהן להזיק לבריאותם ולהתפתחותם, כדוגמת הדרכה של קייטנות או מכירת אוכל בדוכני אוכל בקניונים. יש שני תנאים עיקריים המחייבים כל מעסיק: הראשון - בני הנוער חייבים לעבור בדיקה רפואית ולספק אישור מרופא המשפחה. השני - הצגת צילום תעודת זהות של הנער/ה או הוריו/ה. מי שלא עומד בשני אלה, הנער/ה או המעסיק - עובר על החוק.

כמה שעות מותר להעסיק בני נוער?
החוק קובע כי לא ניתן להעסיק נער/ה יותר מ-8 שעות עבודה ביום אחד, ולא יותר מ-40 שעות עבודה בשבוע. עם זאת, במקום עבודה שמותר לעבוד בו מעל 8 שעות ביום, אפשר להעסיק בני נוער שמלאו להם 16 שנה ועדין לא מלאו להם 18 שנה עד 9 שעות ביום, ובלבד שלא יועסקו יותר מ-40 שעות בשבוע. החוק קובע תנאי נוסף בנוגע לשעות העסקת נער - והוא שביום שלפני המנוחה השבועית או ביום שלפני חג נער/ה יעבדו עד 7 שעות.

מה שכר המינימום שיש לשלם לנער/ה?
מגיל 14 עד גיל 16 - 23.79 ש"ח לשעה; מגיל 16 ועד גיל 17 - 25.49 ש"ח לשעה; מגיל 17 עד גיל 18 - 28.21 ש"ח לשעה.

לאלו הפסקות זכאים בני הנוער?
נער/ה שעובדים 6 שעות ויותר זכאים להפסקה בת 45 דקות לפחות, מתוכן לפחות 30 דקות הפסקה רצופה. ביום שלפני המנוחה השבועית וביום שלפני חג (שבהם יום העבודה הוא קצר יותר), ההפסקה היא של חצי שעה לפחות.

באלו שעות מותר להעסיק נער/ה?
ככלל, נער/ה לא יועסקו בלילה בין 20:00 בערב ל-8 בבוקר (כלומר - אסורות "משמרות לילה"). עם זאת, ישנם סייגים. החוק מתיר להעסיק צעיר (גילאי 16-18) עד לשעה 23:00 בלילה במידה ומקום העסק קיבל היתר ממשרד העבודה להעסקת נוער עד לשעה 23:00 בלילה.

הכותב הוא מומחה לדיני עבודה, בודק שכר מוסמך ויועץ אסטרטגי בתחום השכר לחברות פרטיות וציבוריות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully