וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

2.2 מיליארד שקל לפח: במהלך החג, הישראלים מבזבזים מזון

עודכן לאחרונה: 18.4.2024 / 14:27

ע"פ נתוני ארגון לקט ישראל ו-BDO עליית המחירים מאז פרוץ המלחמה לא מרתיעה את הציבור הישראלי שצפוי להוציא כ-3,400 שקל בממוצע על קניות מזון לחג הפסח מתוכם כ-530 שקל ייזרקו לפח

פסטה מושלכת לפח הזבל. ShutterStock
2.2 מיליארד שקל לפח: במהלך החג, הישראלים מבזבזים מזון/ShutterStock

האובדן משפיע על התייקרות המזון

לקראת חג הפסח תשפ"ד ועל אף התייקרות סל המזון בכלל ומחירי הפירות והירקות בפרט, הציבור הישראלי צפוי להוציא 8.7 מיליארד שקל על מוצרי מזון לחג. מסכום זה צפוי אובדן חסר תקדים של כ-250 אלפי טונות בשווי של כ-2.2 מיליארד שקל ומתוך כ-3,400 שקל שמשקי בית יוציאו על מזון, כ-530 שקל יאבדו כך עולה ממחקר מיוחד שערך ארגון הצלת המזון הלאומי לקט ישראל בשיתוף BDO.

ע"פ הנתונים, במהלך תקופת החג האובדן בענף הקמעונאות מוערך בכ-42 אלפי טונות בשווי של כ-480 מיליון שקל ובקרב משקי הבית האובדן הינו בשווי של כ-1.3 מיליארד. בישראל שבה ההוצאה על מזון גבוהה יחסית בהשוואה בינלאומית, אובדן מזון מהווה אחד מהמרכיבים המשפיעים על יוקר המחייה: הן ההוצאה העודפת על מזון והן השפעת האובדן על התייקרות המזון.

עוד עולה מהדו"ח, כי מלחמת "חרבות ברזל" העמיקה את הפגיעה באוכלוסיות החלשות וצפויה להגביר את מצב אי-הביטחון התזונתי בקרב אוכלוסייה זו בשל הירידה המשמעותית בהיקף המזון להצלה שמועברת לאוכלוסיות הנזקקות כתוצאה מפגיעה בחקלאות המקומית.

קניות בסופרמארקט. ShutterStock
מלחמת "חרבות ברזל" העמיקה את הפגיעה באוכלוסיות החלשות/ShutterStock

"הביטחון התזונתי חשוב מאי פעם"

המלחמה הביאה לפגיעה משמעותית בחקלאים ובענף החקלאות ברבדים שונים כאשר המרכזי מבניהם הינה הפחתה בהיקף התוצרת החקלאית הזמינה למשק וגידול באובדן המזון בשל הפחתה של כ-40% מכוח העבודה בענף והגבלת גישה לכ-30% משטחי החקלאות בישראל הנמצאים באזור הנגב המערבי וקו העימות. כתוצאה מכך חל גידול מסיבי ביבוא מזון ונרשמה עלייה של עשרות אחוזים במחירי התוצרת החקלאית.

גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל: "בשנה מורכבת בזמן שחקלאי ישראל ניצבים אל מול שלל אתגרים קיומיים המשפיעים באופן ישיר על ענף החקלאות ועל הצרכן הישראלי, אלפי מפונים שעדיין לא שבו לבתיהם ואזרחים שהתווספו למעגל העוני, נושא הביטחון התזונתי חשוב מאי פעם. הנתונים מדגשים באופן מובהק את הפערים החברתיים שמתרחבים לאורך כל השנה ובמיוחד בימות חג הפסח. אנשים רבים יציינו את חג הפסח סביב שולחן דל, ללא יכולת להבטיח ביטחון תזונתי הולם. למרות הצעותינו הרבות לפתרון יעיל ומהיר לבעיה באמצעות הצלת מזון, נראה כי מקבלי ההחלטות אינם מגלים עניין אמיתי בטיפול בנושא.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
פח אשפה. Victoria 1, ShutterStock
גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל: "הביטחון התזונתי חשוב מאי פעם"/ShutterStock, Victoria 1

מצילים 33,000 טונות של מזון טרי בשבוע

אנו בלקט ישראל נמשיך לפעול ללא לאות כדי לאפשר לעשרות אלפי משפחות ובודדים לחגוג את פסח בצורה מכובדת. אנו עושים זאת בזכות תרומתם הנדיבה של מאות חקלאים, תורמי מזון מבושל ומתנדבים רבים, שמסייעים לנו להביא אור ותקווה לאלו הזקוקים לכך ביותר".

לקט ישראל הינו ארגון הצלת המזון הלאומי של ישראל. הארגון עוסק באיסוף וקטיף של עודפי תוצרת חקלאית ואיסוף ארוחות מבושלות, מיונם וחלוקתם באמצעות עמותות לטובת מאות אלפי נתמכים בכל הארץ. ארגון הצלת המזון הגדול בארץ נרתם לסייע לאוכלוסיות שונות מאז החלה מלחמת "חרבות ברזל" בין היתר בתמיכה לחקלאים מהצפון והדרום, אזרחים מפונים, קשישים ועוד.

כל הפעילות מתקיימת תוך בקרה על איכות המזון המוצל, וידוא שהינו בעל ערך תזונתי גבוה, וכי הוא נשמר בתנאים מיטביים. מומחים מטעם הארגון מעבירים סדנאות תזונה לאוכלוסיות היעד שמטרתן העלאת מודעות לתזונה נכונה.

בשנת 2023 הציל לקט ישראל 33,000 טונות של מזון טרי ומזין שהועבר ל-330,000 איש בכל שבוע, והתנדבו כ-70,000 אנשים בפעילויות השונות של הארגון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully