וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

100 מיליון שקל: קנס ענק לחברת המשקאות

עודכן לאחרונה: 21.4.2024 / 14:22

המשרד להגנת הסביבה חושד כי חברת בלו המייצרת ומשווקת את משקה האנרגיה זייפה את כמות הפחיות שמוחזרו וכעת עלולה לשלם קנס ענק; כן נבדקים חשדות פליליים בעבירות כלכליות חמורות; תגובת בלו: "החברה סיפקה אסמכתאות רבות המבססות בצורה מהימנה את דיווחיה"

בווידאו: דוח המבקר על מיחזור מיכלי שתייה/צילום והפקה: משרד מבקר המדינה

קנס ענק של 100 מיליון שקל עלול להיות מוטל על חברת בלו, יצרנית ומשווקת משקה האנרגיה בעל אותו השם.

לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה, במשקד שוקלים לא להכיר ביעדי הדיווח והמחזור של חברת בלו לשנים 2019-2020, ולקנוס את החברה בתשלום כפל פיקדון בהיקף של כ-100 מיליון שקל

בביקורת עומק שיזם הממונה לפי חוק הפיקדון על מכלי משקה במשרד להגנת הסביבה, שממצאיה הוגשו בימים אלה, עלה כי חברת בלו משקאות ישראל בע"מ, בבעלות איש העסקים ענאן שמשום, לא סיפקה אסמכתאות מספקות לאימות דיווחיה על עמידה ביעדי האיסוף והמיחזור לשנים 2019-2020

הממונה במשרד להגנת הסביבה לפי חוק הפיקדון על מכלי משקה, התשנ"ט-1999, יזם בדיקת עומק לפי חוק הפיקדון לפני כשנה וחצי, וממצאיה הוגשו לממונה בימים אלה. מהממצאים שהוגשו לממונה, על דיווחיה של חברת בלו משקאות ישראל בע"מ לשנים 2019-2020, עלה כי החברה לא סיפקה אסמכתאות מספקות לאימות הדיווחים שהגישה, שלפיהם עמדה בחובות האיסוף והמיחזור של מכלי משקה לפי חוק הפיקדון.

ענאן שמשום. יחצ,
שמשום. נעצר בדצמבר האחרון/יחצ

חוק הפיקדון קובע כי במקרה שבו יש לממונה טעמים סבירים להניח שהדוח אינו נכון, הוא רשאי, לאחר שנתן ליצרן או ליבואן הזדמנות להשמיע את טענותיו, לקבוע את הסכומים שעל היצרן או היבואן לשלם. בעקבות ממצאי הביקורת, שוקל הממונה במשרד שלא להכיר בדיווחי החברה לשנים אלה, ופנה לחברה על מנת לתת לה הזדמנות לטעון את טענותיה בעניין.

חוק הפיקדון מטיל על יצרנים ויבואנים של מכלי משקה חובות איסוף ומיחזור של מכלי משקה ריקים בהתאם ליעדים הקבועים בחוק, לשם מימוש עיקרון "המזהם משלם". חברת בלו משקאות ישראל בע"מ היא יבואנית של מכלי משקה ובהתאם לחוק הייתה אמורה לאסוף בשנים 2019-2020 מכלי משקה ריקים מסומנים בשיעור של 73% בכל שנה או 77% מסך מכלי המשקה שהיא שווקה בממוצע דו שנתי, וכן למחזר 90% ממכלי המשקה שאספה. החברה דיווחה למשרד כי עמדה ביעדים (למעט יעד המיחזור לשנת 2019). לפני כשנה וחצי הוחלט לערוך ביקורת עומק מדגמית על דיווחיה - כפי שמבוצע מעת לעת גם לגבי חברות אחרות.

הביקורת נערכה בהמשך ולצד חקירה משטרתית של היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433, שכללה שיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ועם יחידת חקירות מכס ומע"מ חיפה, המרכז לאבחון לאומי למטען ובליווי הפרקליטות לתיקים מיוחדים ברשות המיסים, הפרקליטות האזרחית (מחוזות ת"א וירושלים, היחידה לאכיפה אזרחית) ומשרד החשב הכללי. במסגרת החקירה נחקרים חשדות בעבירות כלכליות חמורות, בין השאר - קבלת דבר במרמה, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות על פקודת המכס ועבירות על חוק המע"מ-חשבוניות פיקטיביות, ועוד.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio
כסף שנמצא בביתו של בעל חברת משקאות גדולה, החשוד בביצוע עבירות בענף המחזור. דוברות משטרת ישראל
כסף שנמצא בביתו של שמשום לפני מספר חודשים/דוברות משטרת ישראל

בדצמבר האחרון נעצר שמשום בחשד לעבירות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. ובמהלך חיפושים שנערכו בביתו נתפס ברשותו כסף רב במזומן ומכוניות יוקרה. לפי החשד שמשום פעל יחד עם ארגון פשיעה מהצפון וגרף מאות מיליוני שקלים מכספי פיקדון בקבוקים לכיסו הפרטי.

איש העסקים, בעלי חברת משקאות מהגדולות במשק, נעצר בידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433 יחד עם בעלי חברות נוספים, בחשד שביצעו עבירות שהביאו לאי-סדרים חמורים בענף המיחזור, הונאה וגניבה מקופת המדינה.

לפי החשד, החברה שבבעלותו דיווחה למשרד להגנת הסביבה דיווחים כוזבים בנוגע לכמות מכלי המשקה שאספה ושלחה למיחזור, וניסתה לכסות על כך במגוון שיטות הונאה, בין השאר באמצעות זיוף חשבוניות בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, שהעידו על תשלום לכאורה לחברות שאספו עבורה מכלי משקה. זאת, על אף שלא היה איסוף בקבוקים בכמות המדווחת ולא בוצעה פעילות מיחזור. עוד עולה מהחקירה חשד למעורבות ארגון פשיעה מהצפון במעשי המרמה.

ב-2018 הוא נעצר יחד עם עבריין מוכר בחיפה בחשד לזיוף תעודות והונאה במיליונים.

תגובת בלו: "החברה סיפקה אסמכתאות רבות המבססות בצורה מהימנה את דיווחיה"

מהחברה נמסר כי "תמוהה העובדה כי המשרד להגנת הסביבה בחר להזדרז ולצאת בהודעה לתקשורת, טרם קבלת התייחסות החברה למכתב הממונה בדבר 'כוונתו', התייחסות שנתבקשה על ידו. הדבר מלמד כי ברור למשרד כי לאחר קבלת תגובת החברה וקריאתה, לא יהיה עוד מקום לפרסום כאמור.

"לחברה טענות רבות, אותן תביא בהרחבה בפני כל הגורמים והערכאות הרלוונטיים, במידת הצורך, כאשר לעת הזו די אם תפנה לעובדה כי לגישת הממונה, גישה המעידה על האבסורד שבה, במשך השנים האחרונות לא אספה ולא מיחזרה החברה ולו מיכל משקה אחד בודד(!). זאת על אף ששילמה את עלות דמי הפיקדון וכן עבור שירותי האיסוף והמחזור, ולמרות שבשנים אלה עצמן, הממונה לא הביע כל הסתייגות מדיווחי החברה בדבר איסוף ומיחזור של מיכלים שנעשו בזמן אמת.

"עוד יצוין בתמצית בלבד, כי במסגרת הביקורת שנערכה, החברה סיפקה אסמכתאות רבות המבססות בצורה מהימנה את דיווחיה בדבר איסוף ומחזור מיכלי המשקה לשנים הרלבנטיות, כפי שאף הוצג למשרד להגנת הסביבה בהתייחסות מפורטת ומקיפה שניתנה על ידי אחת מפירמות ראיית החשבון הגדולות והמוכרות בישראל.

"ברור כי החברה תבוא חשבון על כל נזק שייגרם לה עקב פירסומי שווא, במיוחד כאלה אשר מכוונים לפגוע בה מטעמים לא עניינים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully