וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין הפתעות: קליין הוריד את הריבית ב-0.2%

ליאור כגן

24.3.2003 / 16:31

הריבית באפריל - 8.7%; הפחתת הריבית - בעקבות הירידה בריביות לטווח ארוך והייסוף בשקל; אישור התוכנית הכלכלית וסיום המלחמה בעיראק יתמכו בהמשך הפחתות הריבית

לאחר שלושה חודשים בהם נותרה הריבית ללא שינוי, נגיד בנק ישראל, דוד קליין, הודיע על הפחתת הריבית במשק ב-0.2%. בעקבות ההפחתה תעמוד ריבית בנק ישראל בחודש אפריל על 8.7%. ריבית הפריים תעמוד על 10.4%.

מבנק ישראל נמסר כי הפחתת הריבית התאפשרה בעקבות העובדה שציפיות האינפלציה לשנה והשנתיים הקרובות ירדו במקצת, אם כי הם עדיין מעל ליעד הממשלתי. כמו כן, ציפיות החזאים השונים נמצאות בתוך היעד הממשלתי. לפי המודלים של בנק ישראל, הוא מעריך שניתן לשמור על יציבות מחירים עם ריבית מופחתת במעט. בבנק מציינים כי עדיין קיימת אי ודאות גדולה בשל הנסיבות בהן המשק נתון.

כאמור, הפחתת הריבית התאפשרה בשל הירידה בריביות לטווח ארוך כפי שהן משתקפות בתשואות איגרות החוב הממשלתיות לטווח ארוך. התשואות באג"ח הלא צמוד הארוך ירדה בימים האחרונים עד לרמה של כ-10%. גם הייסוף בשער השקל לרמה של 4.715 שקלים בשעה זו תמך בהפחתת הריבית.

הפחתת הריבית התאפשרה גם בשל הצגת התוכנית הכלכלית בשבוע שעבר. התוכנית הכלכלית שהציג שר האוצר, בנימין נתניהו, גובשה בשיתוף בנק ישראל והיא כוללת מספר שינויים הכרחיים במשק. ניתן להעריך כי העברת התוכנית הכלכלית בכנסת תאפשר לקליין להמשיך בתהליך הפחתת הריבית.

קליין הפחית את הריבית על אף אי הוודאות בשווקים בדבר אופי סיום המלחמה בעיראק. כלכלנים מציינים כי המלחמה היא הגורם המשפיע ביותר על התנהגות השווקים בטווח הקצר, והיא עשויה לגרום לתנודות. סיום מוצלח ומהיר של המלחמה יתמוך גם הוא בהמשך הפחתות הריבית.

כלכלנים מעריכים כי נגיד בנק ישראל, דוד קליין, יפחית את הריבית במשק במנות קטנות של 0.2%-0.3% בחודשים הקרובים, וכי ריבית בנק ישראל תעמוד על כ-7.5% בסוף שנת 2003.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully