וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזמן שבעולם רשמו זינוק עצום של עשרות אחוזים, הבורסה הישראלית המשיכה לדשדש

צח קסוטו

7.7.2024 / 10:51

בדיוק כמו ב-2023, מדד ת"א 125 לא השתנה מהותית גם במחצית הראשונה של 2024 בזמן שמדדים מקבילים בעולם זינקו בעשרות אחוזים: ישראל בביצועי חסר קשים ביחס לשוק ההון הגלובלי, ובפועל רשמה תשואה נומינלית אפס מאז סוף 2021. הגרפים מגלים: הפער בביצועים לא קשור למלחמה

גפני בוועדת הכספים: "איך זה שדירוג האשראי לא יורד?"/מערכת וואלה

לא נחדש דבר אם נאמר כי לא יכולה הייתה להיות תקופה רצופה יותר בקשיים משנת 2023 והמחצית הראשונה של שנת 2024 עבור כלכלת ישראל, וכתוצאה מכך גם עבור שוק ההון המקומי. כבר שנה וחצי מצוי המשק בסביבת ריבית הגבוהה ביותר מזה 17 שנים, אשר באה לקרר רמות אינפלציה כמותן לא נראו 15 שנים.

לכך נוספו משבר שלטוני וחברתי כה עוצמתי, ובקרוב נציין תשעה חודשים במלחמה העזה והממושכת שידענו אשר איש אינו יודע לחזות מתי וכיצד תסתיים. כל שלוש המכות הנ"ל מהוות משקולות לא פשוטות על הכלכלה הישראלית, הסקטור העסקי ושוק ההון.

ואם כל הנ"ל היה נכון כבר בשנה שעברה, הרי שהשנה כל אותם אתגרים כלכליים קשים כבר החלו לתת אותותיהם בהורדות דירוג האשראי על ידי S&P ו-Moody's, מה שוודאי לא יקל על גיוסי החוב בעתיד.

ולאחר כל זאת, מבט על ביצועי מדד תל אביב 125 מגלה כי בדומה לשנת 2023, גם במחצית הראשונה של שנת 2024 הוא לא ירד כלל ואף עלה קלות, ונמצא כעת כ-7.5% מעל ערכו בסוף שנת 2022.

ת"א125 לעומת מדדים מובילים בעולם. מערכת וואלה, צילום מסך
ת"א125 לעומת מדדים מובילים בעולם/צילום מסך, מערכת וואלה

מה ההסברים לתוצאה מפתיעה זו? ראשית, התחלנו נמוך - שנת 2022 הייתה שנה רעה מאד לשוק ההון, בה ירד המדד בכ-12% כך שגם מבלי לרדת עוד בשנה וחצי האחרונות, אנו נמצאים בנקודה המשקפת תשואה נומינלית אפסית מאמצע שנת 2021.

שנית, איננו חיים בחלל ריק, ואמנם הבורסה הישראלית כאמור לא ירדה, אך במהלך אותה תקופה, מתחילת 2023, עלה מדד ה-S&P500 האמריקאי במעל 43%, מדד הדאקס הגרמני על גם הוא בכמעט 30% ומדד הנאסד"ק 100 המשופע במניות טכנולוגיה עלה ביותר מ-80%!! כך שאמנם לא ירדנו, אך אנו בפירוש בביצועי חסר קשים ביחס לשוק ההון הגלובלי שמראה תשואות מטורפות בשנים האחרונות.

בגרף למטה, ביצועי מדד תל אביב 125, מדד S&P500, מדד נאסדק 100 ומדד הדאקס הגרמני מתחילת השנה וכן ב- 2023, באחוזים:

אין ספק שמדובר במחיר כבד מאד אותו משלם שוק ההון הישראלי - תשואה של 7.5% לתקופה, ביחס לתשואות של 30%, 40% ואף 80% בבורסות אחרות הינה הפסד משמעותי למשקיעים.

בחנו האם מלחמת חרבות ברזל היא הפקטור העיקרי שגרם לתשואת חסר הקשה, אך למעשה, התוצאות מראות כי המלחמה לא מהווה פקטור כלל.

בגרף למטה, ביצועי מדד תל אביב 125, מדד S&P500, מדד נאסדק 100 ומדד הדאקס הגרמני מתחילת 2023 כמו בגרף הקודם, אך הפעם לא בחלוקה של 2023 ו-1-6/2024, כי אם תקופה ראשונה של תחילת 2023 עד המלחמה, ותקופה שנייה של מאז תחילת המלחמה ועד 30.6.2024:

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה
בורסת ת"א מול מדדים מובילים בעולם, לפניו אחרי המלחמה. מערכת וואלה, צילום מסך
בורסת ת"א מול מדדים מובילים בעולם, לפניו אחרי המלחמה/צילום מסך, מערכת וואלה

כפי שניתן לראות בגרף, ביצועי החסר של השוק שלנו החלו עוד בטרם המלחמה ולא השתנו כלל בכל השנה וחצי האחרונות.

יש לציין כי לעומת תקופות יפות יותר בעבר, משקיעי הבורסה בארץ אינם רווים נחת ביחס למשקיעים בבורסות אחרות מזה תקופה ארוכה יותר, כאשר גם אם נבחן את הביצועים מתחילת שנת 2020, בדיוק ערב פרוץ מגפת הקורונה, נגלה כי ביצועי הבורסה שלנו נחותים. כאשר 19% תשואה של מדד תל אביב 125 בשלוש וחצי שנים, מחווירים אל מול 36% תשואה של הדאקס, 68% תשואה של ה- S&P500 ולא פחות מ- 123% תשואה של הנאסדק 100.

את מרבית תשואת החסר ספגנו בשנה וחצי האחרונות, אך עוד לפני כן מיעוט במניות טכנולוגיה איכותיות ביחס לבורסות האמריקאיות עלה בעליות נחותות בהרבה מאלו שנצפו מעבר לים.

המניות שדחפו למעלה ואלה שלא

כאשר מעמיקים את בחינת ביצועי המניות שלנו ומבצעים ניתוח ענפי, מגלים כי ענפי הבורסה השונים תפקדו באופן שונה לאורך השנה:

• מדד הנפט והגז, אשר אינו מושפע רבות מהגורמים המעיבים של גובה הריבית והמשקולות על הכלכלה הישראלית (חלק מהותי מפעילות החברות שלו אינו מתקיים כלל בישראל) הציג בכלל עליה קיצונית של מעל 42% בשנה וחצי האחרונות, בין היתר בשל עלייה חדה במחירי הנפט (תזכורת למלחמת רוסיה-אוקראינה) והתרסקות השקל. למעשה, בזכות קיום מניות הגז והנפט בבורסה בת"א, הושפע המדד הכללי ת"א 125 לחיוב בב- 2.5% אורך השנה וחצי האחרונות.

• גם סקטור הטכנולוגיה מושפע פחות מהכלכלה המקומית ועל כן מציג תשואה נאה של כ-29% בשנה וחצי.

• מדד הבנקים עלה השנה בכ- 12% בשנה וחצי האחרונות. הבנקים חוו השפעות מנוגדות בתקופה זו, כאשר אין ספק שהפגיעה בכלכלה הישראלית מעיבה עליהם באופן כללי, אך מעליית הריבית, אשר הינה הרסנית לסקטור העסקי, הבנקים דווקא נהנים מאד. משקל הבנקים בבורסה שלנו הוא עצום - מעל 20% ממדד ת"א 125, ולכן עלייתם, הגם כי אינה גבוהה מאד ביחס לעולם כפי שראינו קודם, תרמה גם היא מעל 2.5% למדד הכללי.

• כך למעשה, שני הסקטורים החיוביים אותם ציינו, תרמו למדד ת"א 125 מעל 5% תשואה וחצי. ת"א 125 שהציג של 7.5% בתקופה זו, היה מציג תשואה אפסית של 2% ללא סקטורים אלה.

• בצד השלילי של הסקאלה נמצאים ענפי המשק המושפעים ביותר ממצב הכלכלה המקומית - רשתות השיווק והנדל"ן, וכן סקטור תשתיות האנרגיה המושפע מהריבית הגבוהה. במקרה של חברות הנדל"ן (הן חברות הנדל"ן המניב והן חברות ייזום הנדל"ן) גם פקטור הישראליות וגם הפקטור של הריבית הגבוהה מעיבים מאד היות והן משופעות חוב. מדד רשתות השיווק רשם 0% תשואה בשנה וחצי האחרונות. מניות הנדל"ן רשמו ירידה של כמעט 10% בנדל"ן המניב וקיפאון מלא בחברות הבניה.

צח קסוטו. יחצ,
קסוטו./יחצ
הבורסה התל אביבית במלחמות ומבצעי עבר. מערכת וואלה, צילום מסך
הבורסה התל אביבית במלחמות ומבצעי עבר/צילום מסך, מערכת וואלה

ומה צופנת לשוקי ההון המחצית השניה של 2024?

ברור כי השאלה הגדולה הינה אי היציבות בכל הגזרות - בטחונית, מדינית ופוליטית, אשר כל עוד היא נמשכת, מעיבה מאד על המשק. יסיון העבר מלמד כי שנה לאחר התלקחות מלחמה, בד"כ הבורסה המקומית חווה עלייה משמעותית.

בגרף למעלה מצוינים ביצועי מדד תל אביב 35 (25 בעבר) בזמן מלחמות ומבצעים צבאיים בעבר, ובשנה העוקבת.

סטטיסטיקה היסטורית זו, באשר ליציאת שוק ההון ממלחמות, יחד עם הפער המשמעותי שנפער מבורסות העולם במהלך השנים האחרונות, מייצרים ביחד סיבה טובה לאופטימיות באשר לביצועי הבורסה הצפויים בסוף 2024, כאשר רגיעה במישור הפוליטי נראית כפקטור חשוב אף יותר.

צח קסוטו הוא שותף מנהל במשרד הייעוץ הכלכלי MOORE Financial Consulting. בין היתר ליווה קסוטו את הנפקות ההון הגדולות בישראל דוגמת פתאל, מימון ישיר, דלתא מותגים, יוחננוף והכשרת הישוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully