וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניצלו מהטבח בכפר עזה וגורשו מהמלון: "ניתקו לנו את המזגן ולקחו את הטלוויזיה"

עודכן לאחרונה: 10.7.2024 / 10:43

משפחה מכפר עזה ניצלה אחרי 30 שעות בממ"ד ועברה להתארח במלון בתל אביב. לאחר חודשים שבהם המשפחה והמלון מאשימים האחד את השני בהתנהלות לא הולמת, הפינוי הסופי הגיע הבוקר: "סגרו לנו את החדר ונעלו אותנו בחוץ"; תגובת המלון: "התנהגות המשפחה בריונית, הם במסע נקמה"

בווידאו: התושבים האחרונים מפונים משדרות/יניר יגנה

משפחת יעקובי מכפר עזה עברה תופת ב-7 באוקטובר. כשנשמעו האזעקות הראשונות, סיגל ובעלה רונן יעקובי, והסבתא שהתארחה לחג, נכנסו עם שתי הכלבות לממ"ד, בבית שנמצא מול עזה. יפתח, הילד הצעיר, יצא החוצה לרגע, וראה את מצנחי הרחיפה נוחתים בשטח הקיבוץ, ומיד הודיע לחמ"ל על ההתרחשות.

המחבלים, שלא הצליחו לפתוח את דלת הכניסה, נכנסו אליו דרך החלונות וניסו לפרוץ לממ"ד. יפתח ורונן החזיקו בתורנות את ידית הממ"ד במשמרות, תוך כדי שהמחבלים יורים על הדלת ופוצעים את יפתח. בשלב מסוים, המחבלים התייאשו והלכו משם. גיא, הבן הגדול, שהיה בטיול שחרור בסרי לנקה, ניסה לסייע מרחוק באמצעות חברים שהכיר בצבא ובהמשך סייע לכוחות צה"ל לתכנן את הפעולה בכפר עזה, תוך שהוא מכווין את הכוחות באמצעות סימון של תצלומי אוויר.

מיתר, הבת המרכזית, עובדת סוציאלית שגרה בבאר שבע, לא הצליחה ליצור קשר עם המשפחה וביום ראשון בשש בבוקר יצאה לכיוון הקיבוץ, כדי לנסות ולאתר אותם, חברה לדוד שלה ולעוד חבר עם נשק וכשהגיעה לשער התחננה שמישהו ילך לבדוק אם הם בחיים. רק בשעה 11 בבוקר, אחרי 30 שעות בממ"ד, חולצו הארבעה ויפתח הפצוע הובהל לסורוקה, שם היה מאושפז ארבעה ימים, כשאביו לצידו, ומשם המשפחה עברה חודשיים לדן פנורמה ואחר כך, יחד עם עוד 20 משפחות מקהילת כפר עזה, שלא נותר להם מקום בקיבוץ שפיים, הגיעו למלון "סי דרים" בתל אביב.

משפחת יעקובי. באדיבות המצולמים
משפחת יעקובי/באדיבות המצולמים
סיגל ורונן יעקובי. באדיבות המצולמים
סיגל ורונן יעקובי/באדיבות המצולמים

אלא שבמקום להשתקם בחיק הקהילה, שעברה תופת, החלו לסבול ההורים ושני הילדים, מהתעמרות של אחת מבעלי המלון, שהחלה להתעמר בהם, לטענתם, בשלל סיבות שונות, עד שהודיעה להם שעליהם לעזוב אותו לאלתר. המצב התדרדר לכדי מכתבים הדדיים של עורכי דין משני הצדדים, והיום - לניתוק המזגן והוצאת הטלוויזיות מהחדרים.

כאן המקום להעיר, שגם אם מדובר במשפחה בעייתית באופן קיצוני, שממררת לבעלי המלון את החיים ופוגעת בתפקודו, צריך לקחת בחשבון את הטראומה שעברו ובטח ובטח לא להתעלל בהם ולנתק את המזגן והטלוויזיות בחדריהם. עם כל הכבוד, לא הכל זה רק עסקים. יש גם חמלה ודרך ארץ ובטח שלא מנתקים מזגן כעונש.

"סי דרים" טענו, שהדיירים מכפר עזה מפרים את הנחיות המלון, גורמים לנזקים ומקשים בתפעולו. "בין היתר", נכתב שם, "הינכם משכנים כלבה שעושה מדי פעם בפעם את צרכיה במסדרונות המלון. בניגוד לנהלי המלון הינכם מארחים אנשים שאינם אורחי המלון בחדר האוכל ללא אישור ותשלום, כמו גם הינכם אורזים מזון בכמויות ומוציאים אותו מחדר האוכל בניגוד לנהלי המלון.

"מרשתי העירה לכם כמה פעמים, אך לצערה נתקלה בעוינות ושפה בריונית ובוטה, ועדיין ממשיכים להפר את נוהלי המלון ולהסב לו נזקים, כמו גם פגיעה בשמו הטוב. אשר על כן, אתם נדרשים לפנות את הדירות והמלון עד לתאריך ה-23.6.2024". בשולי הדברים מציינים שם, כי הדבר נעשה לאחר בירור במשרד התיירות ואין מניעה לעשות כן".

חדר מלון. ShutterStock
חדר במלון. "מארחים אנשים שאינם אורחי המלון בחדר האוכל ללא אישור ותשלום, וכן אורזים מזון בכמויות ומוציאים אותו מחדר האוכל"/ShutterStock

למשפחה, מצידה, יש גרסה אחרת. "כולנו נמצאים בטראומה קשה", אומרת מיתר יעקובי. "ההורים ואחי היו סגורים שעות בממ"ד ואני ראיתי גופות, וזוועות כשהגעתי לנסות ולאתר אותם. דורון שטיינברכר, שנחטפה, היא חברה טובה שלי, והיא שלחה לי את ההודעה האחרונה לפני שניתק איתה הקשר. באחד הימים לא הרגשתי טוב, ואמא הביאה לי צלחת מחדר האוכל. אילנית רם, הבעלים, התחילה להתווכח איתה ואמרה שזה אסור. היא עשתה את זה לעוד דיירים, עד שהתחילה לתת חמגשיות למי שהיה צריך.

"כשאבא יצא למילואים, באה חברה לבקר את אמא והיא לקחה אותה לאכול במקום אבא. המלון קיבל תשלום, למרות שאבא לא היה שם, לא עשו לו צ'ק אאוט. אילנית אמרה שצריך להסדיר תשלום, אמא התווכחה איתה ובסופו של דבר החברה לא אכלה בחדר האוכל. חוץ מזה, תמיד אין מספיק אוכל לכולם. במקום להזמין 110%, כדי להיות בטוחים שכולם יהיו שבעים, סופרים מי נמצא במלון ומזמינים לפי כמות האנשים המדויקת. פעם כשחזרתי מראיון עבודה, ואיחרתי עשר דקות, שאלתי את אמא מה היא תרצה לאכול. אילנית קמה מארוחת הצהריים שלה, ושפכה את האוכל, רק כדי שלא נאכל.

"היו גם בעיות סביב החניה. הבטיחו שהיא תהיה בלי עלות, ואז התחילו לחייב אותנו. אסימון לכביסה אנחנו מקבלים פעם בשבוע, וגם בשעה ספציפית, שאם מפספסים אותה אי אפשר לכבס. יש לנו שתי כלבות. הזקנה יותר היתה בטראומה מהיום הנורא ההוא, וברח לה כמה פעמים. ניקינו מייד. לא מרחנו את הצרחים, לא ציפינו מהצוות, שאנחנו נמצאים אתו בקשר מעולה, שינקה חלילה. יש עוד שם עוד כלבים ומה לעשות, זה קורה.

"הנהלת הקיבוץ התערבה וניסתה לפשר, אבל הם עמדו על כך שנעזוב תוך שלושה שבועות. פנינו גם למשרד התיירות. קשה לנו לעבור שוב למקום אחר ולהתחיל מהתחלה. אמרנו שנבקש ממנה סליחה ונתנצל, גם אם לא עשינו שום דבר, רק כדי שנוכל להמשיך להיות עם הקהילה שלנו, שעברו אתנו הכל, והיא טרקה לנו את הדלת בפרצוף. היום זה הגיע לשיא. כשאמא יצאה מהחדר, נכנס איש צוות, לקח את הטלוויזיה וניתק את המזגן. כשביקשנו שישלחו טכנאי, נאמר לנו שבמילא אנחנו עוזבים את המלון עוד כמה שעות, והוא יגיע אחרי שנצא.

"אנחנו משפחה נורמטיבית, לא שוברים דברים, או מפצחים גרעינים על השטיח. בכל פעם שאילנית הראתה את הדירה לרוכשים פוטנציאליים, תמיד קיבלנו אותה במאור פנים. יש עוד אנשים שסובלים שם, אבל הם פוחדים להתלונן, כדי שלא יזרקו גם אותם. איבדנו משפחות, עברנו תופת, לא צריך לנעול לנו דלתות ולנתק מזגן. אם מחר יוציאו אותנו משם, אין לנו לאן ללכת".

אם המשפחה סיגל אמרה כי "באתי עם הקהילה ואני רוצה לחזור איתה הביתה מפה. סוף סוף התחלתי לנהל שגרה. הפסיכולוגית שלי כאן, אני יוצאת לטיפולים בתא לחץ בבית החולים. יפתח וגיא בשפיים ואנחנו פה, רחוקים מהם, המשפחה מפוצלת. זה כל כך קשה גם ככה. אין לנו את הכוח לעבור שוב".

ההודעה שקיבלה משפחת יעקובי אמש. מערכת וואלה, צילום מסך
ההודעה שקיבלה משפחת יעקובי אמש/צילום מסך, מערכת וואלה

אתמול בערב הגיעו הדברים לנקודת קיצון קשה, כאשר המשפחה חזרה לחדר וגילתה שהוא נעול והמפתח לא פותח אותו יותר. המפשחה הזמינה את המשטרה, אשר בתיאום עם המלון אפשרה להם להיכנס לחדר, תוך דרישה כי יפנו אותו מחר עד השעה 7:00. "המלון לא מקבל עליכם כסף החל מאתמול", אמרו השוטרים למשפחה. "הם אמרו לנו שאם לא נצא עד מחר ניחשב למשיגי גבול", אמרה סיגל.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "המשרד נמצא בקשר כבר מספר שבועות עם המשפחה והמלון כדי לגשר על הפערים ולמצוא חלופות לשביעות רצונם". בעקבות פניית וואלה, מקיים המשרד בדיקה, האם מדובר במלון, שעליו משלמת המדינה תעריף גבוה, או שמא המתחם מורכב מדירות בבעלות פרטית ולכן התשלום עליו אמור להיות נמוך יותר, כמו לדירות אירוח.

סיגל יעקובי ובתה מיתר בעת החילוץ מכפר עזה. באדיבות המצולמים
סיגל יעקובי ובתה מיתר בעת החילוץ מכפר עזה/באדיבות המצולמים

תגובת המלון: "התנהגות המשפחה הקצינה לבריונות"

מ"סי דרים" נמסר בתגובה: "משפחת יעקובי עברה להתארח במלון יחד עם חברי קהילת ותיקי כפר עזה בתחילת דצמבר 2023. עברנו דרך ארוכה עם משפחת יעקובי בהתמודדויות וקשיים באכיפת נהלי המלון, לדוגמא: היו מכניסים אורחים מבחוץ לחדר האוכל ללא אישור מראש וללא תשלום ומוציאים כמויות מזון בלתי סבירות מחדר האוכל.

"כלבה של המשפחה שהטילה צריכה במסדרונות המלון על בסיס קבוע מבלי שיאספו אחריה, בנוסף בכל הזדמנות הביעו את אי שביעות רצונם מהמלון.כאשר ניסינו לפנות אליהם בנושאים אלו ואחרים, נתקלנו בהתלהמות וצעקות, אף באחת מהתקריות צעקו על מנכ"ל המלון בארוחת הבוקר כשביקשו מהם לא להוציא מזון.

"אנו מארחים עוד כ-55 חברי הקיבוץ שהגיעו באותו הזמן והם עבורנו כמשפחה. יעידו חברי קיבוץ אלו על טיב השירות והשהייה שלהם במלון, היחס האישי, הדאגה לרווחתם תוך ירידה לפרטים הקטנים.
"לאחרונה חלה התדרדרות וההתנהגות המשפחה הקצינה עד כדי כניסה לא מורשית שלהם לאזורי הצוות האסורים לאורחים, צילום אנשי צוות ללא אישורם והקלטתם תוך התנהגות בריונית, לקיחת ציוד תפעולי של המלון ללא אישור ועוד.

"התדרדרות האחרונה התחילה בכך שעד כה המלון סיבסד באופן מלא וכמחווה של רצון טוב חניה במנוי חודשי עבור כל חברי קהילת כפר עזה בחניון מאובטח סמוך (אין חובה מצד המלון לחניה חינם בהסכם אירוח מפונים מול משרד התיירות).

"מאחר והחניונים באזורינו העלו את דמי המנוי בכ-300% בחודש (מהמחיר המיוחד שאישרו בתחילת המלחמה) נאלצנו להגביל את כמות הרכבים המסובסדים לרכב אחד למשפחה - כאשר המלון מסבסד חצי מהמחיר והתושבים המפונים משלמים את ההפרש. כל מי שרצה להוסיף רכב נוסף קיבל מחיר מוזל בהסדר עם החניון (בהתאם להתחייבות המלון בהסכם משרד התיירות), אך ללא סבסוד מצד המלון.

"המשפחה סירבה לקבל את השינוי והחלו במסע נקמה - פנו לתקשורת על מנת לפגוע בשמנו הטוב, שלחו תלונות סרק למחלקת תברואה ורישוי עסקים, הקניטו עובדים ועוד. לאור כל האמור לעיל המשפחה התבקשה להתפנות וכשהבנו שאינם מתכוונים לעשות זאת פנינו לעו"ד החברה שהוציא מכתב רשמי עם התראה של שבוע מראש לפינוי.

"לאחר מכן התקיימה שיחה עם מנהל הקהילה מכפר עזה ועו"ד הקהילה שאמנם ביקשו שנשאיר אותם אך הבינו שיש צורך להפרד, והמלון הסכים להאריך את זמן ההתראה לשלושה שבועות סך הכל. יש לומר שבמהלך החודשים האחרונים פנינו לחמ"ל משרד התיירות ושוחחנו גם עם מנהל החמ"ל שאישר שאין מניעה מבחינת המשרד לסייע להם למצוא מקום חלופי שווה ערך. עוד נמסר מהם שנעשו פניות מטעם המשרד למשפחה בהצעה לעזרה במציאת מקום חלופי אך אלו סירבו.

"תאריך הפינוי נקבע להיום 9/7/2024 אך המשפחה מסרבת להתפנות ובזמן כתיבת שורות אלו מתבצרת בחדרים. בעצם כך המשפחה מנסה לייצר פרובוקציה מכוונת ומיותרת שכן ניתנה להם התראה נאותה על ידי המלון והוצעה להם עזרה במעבר על ידי משרד התיירות".

במלון אומרים עוד כי "גם היום פנינו מספר פעמים למשרד התיירות על מנת שיסייעו במציאת פתרון ועל מנת להימנע מקונפליקטים וכי למרות הכל, לסיים את האירוח שלהם בנעימים. אלו פנו שוב למשפחה שהודיעה שאינה מעוניינת לעבור.

"מצד המלון הועבר דיווח רשמי בדבר תאריך הצ'ק אאוט במערכת 'ביחד' של משרד התיירות. כלומר, החל מהיום, המלון אינו דורש ו/או מקבל תמורה עבור אירוח המשפחה ממשרד התיירות.

"כשקיבלנו את חברי קיבוץ כפר עזה לא ידענו את גודל המשימה שנרתמנו אליה. מדובר בקבוצה של הגיל השלישי חלקם אף מעל גיל 80, אשר ביניהם משפחות שכולות, ניתן להבין עם אילו התמודדויות אירוח מסוג זה מזמן וכמה רגישות נדרשת מצוות העובדים וההנהלה.

"אנו מכחישים כל טענה להתעמרות והתנכלות שכן סיום אירוח המשפחה במלון הוא תוצאה ישירה של הפרת ההסכם מצד המשפחה.

"על מנת לאפשר לצוות שלנו כוחות להמשיך ולהתמודד עם המורכבות שבאירוח תושבים מפונים עד למעבר של הקהילה ובהנחה שיש לנו עוד כברת דרך לא קצרה לעבור, ומאחר והמשפחה ממשיכה להערים קשיים בתפעול תקין התקבלה ההחלטה לסיים את האירוח שלהם במלון".

קיבוץ כפר עזה. אלכס קולומויסקי, מערך ההסברה, קק״ל,
קיבוץ כפר עזה/אלכס קולומויסקי, מערך ההסברה, קק״ל

האח גיא: טענות המלון נגד המשפחה שקריות

אח המשפחה גיא ביקש למסור את תגובתו וגרסתו לדברים. הוא מספר כי "בחודש נובמבר עברנו קהילת כפר עזה, ממלון דן פנורמה למלון סי. המשפחה הרגישה שהגיעה למקום האידאלי, סוף סוף בית! עם מטבח, שאפשר לבשל בו! חדר מרווח ומיקום מצוין. צוות עובדים לבבי, שכל פעם שנכנס מתקבל בשיח קצר, כיבוד ואוכל ויחס הכי מלבב שיש.

"הבעיה היא המנהלת של המקום. מהרגע שהגיעו למלון, הקהילה קיבלה יחס מזלזל ובפרט המשפחה שלי, שתחושת ההתנכלות כלפיה התחזקה מרגע לרגע. עד שהגיע לשיא, מכתב פינוי מהמלון. הסיבה?

"טענות המנהלת: 1. הכלבה עושה פיפי במסדרונות. הכלבה בת 14 עם טראומה קשה, ואכן נוצר מצב שלא הספיקה להגיע ליציאה של המלון לעשות את צרכיה. בכל פעם הצטרפה המשפחה לצוות הניקיון לנקות את צרכיה. יחד עם זאת חשוב לציין: עם המלון מאפשר הכנסת כלבים מן הראוי שעליו לקחת בחשבון שמקרים כאלו עלולים לקרות!

"2. המשפחה מארחת בחדר האוכל אורחים שהם לא אורחי המלון ואורזים מזון בכמות חריגה ובניגוד לנהלי המלון. שקר, ראשית המלון מספק קופסאות לאריזה כך שזה לא בניגוד לנהלים. כן המשפחה מארחת משפחה וחברים, דבר הגיוני לחלוטין עצם העובדה שהמשפחה עברה טראומה קשה, נותקה מביתה לחדר במלון שהפך לביתה החדש, ומשפחה וחברים מגיעים מדי שבוע להיות ביחד ולחזק את המשפחה שבטראומה מתמשכת אבל האירוח מתבצע בדירתה בלבד! מאוכל שהמשפחה מכינה! יחד עם זאת הגיעו תלונות רבות מחברי הקיבוץ על כמות האוכל שסופקה בחדר האוכל, וסקרים שבוצעו על ידי מנהלת המלון לגבי נוכחות הדיירים בהקשר כמויות האוכל המסופקות לכאורה.

"3. המנהלת העירה מספר פעמים, שהמשפחה ממשיכה להסב נזק למלון ולפגיעה בשמו הטוב. שקר. המשפחה מודה על היום שנכנסה לדירה כזו, שמאפשרת לה לבשל, דבר שהיה כל-כך מהותי בבית שלנו, שמאפשרת לה מרחב מחייה ומיקום מצוין ולא מפסיקה להגיד זאת לכל אדם ששואל! לעומת זאת המנהלת לא התריעה ולו פעם אחת על התראה בפני פינוי לפני כן!

"לאחר שקיבלנו את מכתב הגירוש, פנינו למנהלת בבקשה לשיחה קצרה על מנת להרגיע את הרוחות, ליישב את המחלוקות ולהמשיך הלאה. המנהלת גירשה אותנו ממשרדה וכשנשאלה אם יהיה ניתן לשבת בהמשך היום, שנענו 'שבשבילנו אף פעם לא יהיה זמן'

"מנהלת המלון מתגאה כי מארחת בגאווה את שאר חברי הקהילה, חברים שלנו שגם במהלך מאבק זה נרתמו לצידנו כי מכירים את הסיפור מקרוב אך בשיחות עימם הבנו שעלולים להיפגע גם הם והחלטנו לעצור את המאבק המשותף.

"המשפחה מזמינה את כל קוראי הכתבה להיכנס לביקורות על המלון בגוגל ולראות שבעיית המנהלת היא לא דבר חדש, שכן תלונות רבות נכתבו עליה ועל יחסה המחפיר לאורחים נוספים שזכו ליחס מזלזל ואף לכאורה העדפה לפי מוצא.

"מנהלת המלון מתגאה ברשתות על אירוח הקהילה אך מקבלת על כך כסף רב מהמדינה, ולא מפעילה רגש בהבנה כי מדובר בביתנו החדש ואנחנו מתייחסים אליו כמו בית בכל מובן, גם בהכנסת אנשים לביתנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully