וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעד החריף של הממשלה: מקדמת חרם יבוא נגד טורקיה

עודכן לאחרונה: 10.7.2024 / 13:29

הממשלה מקדמת הצעת מחליטים שתאסור באופן מוחלט על יבוא ישיר מטורקיה: "הפרה שיכולה לשמש תקדים עבור מדינות אחרות"; הסוחרים מתנגדים בחריפות: "בשם הכבוד הלאומי נוקטים בצעד פופוליסטי מיותר שיפגע אך ורק באזרחי ישראל"

בווידאו: ארדואן בנאום מגנה רצח ישראלים, אבל אומר שישראל מבצעת טבח בעזה/צילום: רויטרס

הממשלה מקדמת אמברגו מוחלט על טורקיה, שבמסגרתו ייאסר יבוא של כלל המוצרים שמגיעים מטורקיה באופן ישיר.

הצעת מחליטים שהופצה לשרים על ידי משרד ראש הממשלה מציגה מתווה חריף וחמור בהרבה מאלה שנדונו עד כה וכללו אמברגו חלקי וצורך באישור ספציפי לטובת יבוא מוצרים מטורקיה.

ההצעה הנוכחית קובעת חרם מוחלט: "להנחות את שר האוצר לקבוע בצו איסור על יבוא של כל הטובין המגיעים בנתיב ישיר מטורקיה לישראל". עוד מוצע להקים ועדה מייעצת בנושא שבראשה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה ויכלול את מנכ"לי משרדי האוצר, הכלכלה והחוץ וכן את ראש המל"ל.

בהצעת המחליטים מוסבר כי הצעד יינקט "בתגובה לפעולות החד-צדדיות שנקטה הרפובליקה של טורקיה לעצירת הייבוא למדינת ישראל והייצוא ממנה החל מחודש מאי 2024, תוך אפלייתה ביחס לרשות הפלסטינית".

החשש הוא כי עצירה גורפת של היבוא מטורקיה לישראל תביא לעליית מחירים במוצרים מסוימים, עם דגש על מתכות, חומרי בנייה ואף מכונות לבנייה כגון מנופים שעלולים להשפיע לרעה על מחירי הבנייה, בנוסף לחוסר בפועלים זרים.

בדברי ההסבר מפורט כי "החל ממאי 2024 אוסרת טורקיה על סחר עם ישראל ביבוא ויצוא אך מאפשרת סחר עם הרשות הפלסטינית. זאת, כפי שפורסם, עד לאחר שישראל תעמוד בדרישותיה בעניין סיוע הומינטרי והפסקת אש במלחמת 'חרבות ברזל'".

עוד מפורט כי ב-2023 עמד היקף הסחר הכולל בין המדינות (ללא יהלומים) על 6.2 מיליארד דולר, מתוכו 4.6 מיליארד דולר הם ביבוא סחורות מטורקיה ו-1.6 מיליארד דולר הם ביצוא סחורות מישראל. "כתוצאה מעצירת הסחר עם ישראל, סחורה מטורקיה מיובאת כעת לישראל דרך מדינות שלישיות והיצוא נעצר לחלוטין, בעוד יבוא לרשות הפלסטינית מותר", נכתב. היבוא הטורקי לרשות הפלסטינית מהווה כ-7% מסך היבוא הטורקי לישראל.

רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה במשחק של נבחרת טורקיה ברבע גמר יורו 2024. GettyImages
ארדואן. "חורה מטורקיה מיובאת כעת לישראל דרך מדינות שלישיות והיצוא נעצר לחלוטין, בעוד יבוא לרשות הפלסטינית מותר"/GettyImages

שחר תורג'מן, נשיא איגוד לשכות המסחר, תקף את ההחלטה: "בשם הכבוד הלאומי ישלמו אזרחי ישראל 4 מיליארד שקלים במידה וייאסר היבוא מטורקיה", אמר.

עוד הוסיף כי "צר לנו שדווקא בעת הנוכחית הממשלה בוחרת להיגרר למלחמת סחר וחוסמת את הייבוא מתורכיה, מלחמה שהמפסידים העיקריים בה יהיו אזרחי ישראל. נתיבי הסחר החלופיים יהיו תמיד יקרים יותר ב-20% עד 30% וכך היבואנים ייאלצו לשלם יותר על המלט, הגבס, מוצרי חשמל, כלים סניטריים וכל מוצר אחר המיובא מטורקיה, עליית מחיר שתתגלגל ישירות לכיס הצרכנים ותזניק את יוקר המחיה.

"בעת הנוכחית חובה עלינו לבחור את המלחמות שלנו בתבונה וכמו שלא היה נכון לנהל מערכה בשתי חזיתות במקביל, הן בעזה והן בצפון, כך לא נכון לפתוח חזית נוספת, חזית מלחמות הסחר. היצוא הטורקי לישראל מהווה בסך הכל שני אחוזים מעוגת הייצוא הטורקית ואיסור היבוא מטורקיה ישרת פוליטית בעיקר את ארדואן. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לנהוג באחריות ולא לנקוט בצעדים פופוליסטים מיותרים שיפגעו אך ורק באזרחי ישראל".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי
שחר תורג'מן, נשיא איגוד לשכות המסחר. עופר חגייב,
תורג'מן. "איסור היבוא מטורקיה ישרת פוליטית בעיקר את ארדואן"/עופר חגייב

משרד ראש הממשלה מאשים את טורקיה בהפרה של עקרון מעטפת המכס, אשר קובע כי אין גבולות מכס בין ישראל לבין רצועת עזה ואזור יריחו, ולפיכך מעבר סחורות בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית אינו כרוך ברישוי ובמיסוי. לעומת זאת, גבולות המכס של ישראל כלפי יתר ארצות העולם הם גם גבולות המכס של הרשות הפלסטינית, ודיני היבוא לישראל הינם גם דיני היבוא לרשות הפלסטינית.

"לפיכך, "צעדיה החד-צדדים של טורקיה מפרים את עקרון מעטפת המכס. הפרה שכזו עלולה לשמש כתקדים עבור מדינות נוספות ובכך לפגוע בביטחון הלאומי של המדינה בפרט בעת הזאת בה נמצאת מדינת ישראל במלחמה. כמו כן ההפרה עשויה ליצור נזקים כלכליים למדינת ישראל בשל האינטגרציה בין השוק הישראלי לפלסטיני".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully