וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אסם במגעים לשיתופי פעולה בין טבעול לגורמים אסטרטגיים בחו"ל

אילן מוסנאים

6.4.2003 / 13:57

סמנכ"ל הכספים: נבחנת כניסה של טבעול לארצות נוספות באירופה וכן חדירה לארה"ב; צופה גידול משמעותי בתזרים המזומנים ברבעון הראשון

2002 לא היתה השנה הקשה האחרונה במשק, ו-2003 לא צפויה להיות טובה יותר מבחינה מקרו כלכלית. כך פתח הבוקר מנכ"ל קבוצת אסם , דן פרופר, את המצגת שערכה החברה הבוקר למשקיעים בשוק ההון, בעקבות הדו"חות הכספיים לשנת 2002.

לאור זאת, הוא אומר כי החברה צריכה להתמקד בגורמים שיעזרו לה להתמודד עם המצב הנוכחי ולצאת ממנו מחוזקים כאשר המשק יעלה על דרך המלך. החברה תמשיך לבצע מהלכי התייעלות שיחסכו בעלויות וכן תיכנס לתחומים חדשים כמו תחום המאפה הקפוא ותמשיך בהחדרת מוצרים חדשים של החברה האם נסטלה.

סמנכ"ל הכספים של החברה, פנחס קימלמן, ציין כי מכירות החברה ב-2002 נשחקו בשיעור ריאלי של כ-2.7% בשל קצב האינפלציה הגבוה מהצפוי, מחסור במלפפונים עקב מחסור בעובדים מהרשות (שפגע בפעילות החברה הבת בית השיטה), וכן ירידה בצריכת מוצרי האימפולס - בעיקר השוקולד והגלידות - עקב המצב הבטחוני והמיתון במשק. עם זאת הוא מציין כי שחיקה זו היתה נמוכה משמעותית מהשחיקה במכירות החברות האחרות הפועלות בענף, כאשר מכירות עלית בישראל נשחקו בכ-6.7%, מכירות שופרסל בכ-7.5% ומכירות רבוע כחול בכ-8%.

בנוסף, קימלמן מדגיש כי למרות הירידה בשורה העליונה, שורת מהלכי ההתייעלות שאסם ביצעה סייעה לה להציג ב-2002 שיפור של 17.5% בשורת הרווח התפעולי ל-204.9 מיליון שקל. בין צעדים אלו הוא מונה את מהלכי המיזוג בין החברות עוף טוב והוד לבן, המיזוג בין בית השיטה ופרי העמק והמיזוג בין שני מפעלי הגלידה של החברה; בנוסף החברה נהנתה מחיסכון בפעילות ההפצה והלוגיסטיקה לאחר יישום של מודל - שרשרת ההפצה - SCM; מכירת שטחי נדל"ן שהתפנו בעקבות המיזוגים, אשר הניבו ב-2001 רווחי הון וב-2002 הקטינו את עלויות החזקת המבנים, הפחת וכן את תשלומי המסים והארנונה; מהלך ההתייעלות האחרון נודע להסכם הסחר עליו חתמה החברה עם נסטלה, שיעזור לה להקטין את עלויות הרכש שלה.

בניגוד לשיפור בשורה התפעולית וברווח הנקי, נרשמה בסיכום 2002 ירידה חדה של כ-40% בתזרים המזומנים של החברה לרמה של 152 מיליון שקל. עם זאת, לדברי קימלמן מדובר בירידה שנובעת מהפרשי עיתוי. כך הוא מציין שאסם, בזכות יתרות הנזילות הגדולות שלה, הקדימה תשלומים לחלק מספקיה בתמורה להנחות במזומן או בגובה הריבית. בנוסף נפגע התזרים בשנה שחלפה מהצמיחה במכירות של החברה ברבעון הרביעי, שגררה גידול חד בסעיף הלקוחות של אסם, וכן מתשלומים למס הכנסה עקב סגירת שומות מס בשנים האחרונות. שני הסעיפים הראשונים יתהפכו, לדברי קימלמן, כבר ברבעון הנוכחי, ולכן אסם צופה לגידול משמעותי בתזרים המזומנים שלה ברבעון הראשון של 2003.

קימלמן נותן התייחסות מיוחדת לפעילות החברה הבת טבעול. הוא מציין כי לטבעול יש "בשורה ייחודית" המבוססת על מספר פטנטים והמוצר עולה בהרבה על המוצרים של חברות המזון המתחרות בחו"ל. הוא מציין כי החברה בודקת היום מהלכים של חיזוק נוסף לפעילות טבעול עם גורמים אסטרטגיים בחו"ל, ובין היתר נבחנת כניסה לארצות נוספות באירופה וכן חדירה ראשונה לשיווק בארה"ב - שוק שמוערך בכ-700-900 מיליון דולר ומצוי בצמיחה.

הוא מייחד חשיבות גם לפעילות הקפה הנמס בארץ ומציין כי השקת הקפה החדש Red Mag היתה מאוד מוצלחת והגדילה את נתח השוק של אסם בתחום מרמה של 37% לרמה של 42%.

בנוגע לשאלה על פעילות החברה בתחום השוקולד, בו הצליחה עלית לחסום את החברה ואסם תפסה בו נתח שוק של כ-5% בלבד, מסכים קימלמן כי נתח זה נמוך יחסית ולא עומד באסטרטגיה של החברה להיות מספר אחת או מספר 2 חזק בתחום. לדבריו, הקושי של החברה נובע מכך שחלק ניכר מהמפעלים של נסטלה בתחום אינם כשרים וכן מכך שעלית "העתיקה" בעבר את מוצרי נסטלה בישראל וביססה את עצמה כמותג מוביל במוצרים אלו. עם זאת, הוא מציין כי אסם לא ויתרה על התחום, ויש לה תוכנית ארוכת טווח להגיע לשוק עם מוצרים חדשים וביום שתהיה מוכנה היא תיכנס לתחום בעוצמה רבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully