וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: אנליסט בר סטרנס ניצל מעמדו לקידום הנפקה שהובילה החברה

יהודה שויצר

12.5.2003 / 9:29

עם חשיפת הנושא על ידי "הוול סטריט ג'ורנל" הקפיא בית ההשקעות את ההנפקה, אסר על האנליסט המעורב לסקר את החברה ואף התנצל בפני הרשות לניירות ערך

ימים ספורים לאחר שבתי ההשקעות בוול סטריט הסכימו לשלם קנס של 1.4 מיליארד דולר ליישוב תביעות נגדם כי הפרו את חוקי ניירות ערך בארה"ב תוך שפעלו בניגוד עניינים, נחשף כי בר סטרנס (סימול BSC) ניצל את מעמדו של אחד האנליסטים בבנק לקידום הנפקה שהובילה החברה.

"הוול סטריט ג'ורנל" חושף כי עם הצגת שאלות בנושא לבכירים בבר סטרנס על ידי כתב העיתון, בית ההשקעות נקט בצעד חריג של הקפאת הנפקת חברת iPayment, חברה המתמחה בתהליכי עיבוד של כרטיסי אשראי ואף הודיעה כי תאסור על האנליסט שמעורב בפרשה לסקר את החברה. עוד עולה מהדיווח כי בר סטרנס גם יצר קשר עם רשות ני"ע בארה"ב (SEC), יידע אותה בכך ואף התנצל על הפרשייה.

המהלך אותו ניסתה להוביל בר סטרנס מביך במיוחד לחברה עם חשיפתו, וזאת לאור ההסדר עליו חתמו עשרת בתי ההשקעות הגדולים בוול סטריט עם התביעה הכללית בניו יורק ועם רשות ני"ע לפני שבועיים - שאמורה היתה להשיב במעט את האמון בחברות ההשקעות.

במסגרת אותו הסדר, סלומון סמית ברני, חטיבה של סיטיגרופ תשלם את הסכום הגבוה ביותר - 400 מיליון דולר; קרדיט סוויס פירסט בוסטון ומריל לינץ' ישלמו 200 מיליון דולר כל אחת; מורגן סטנלי ישלם 125 מיליון דולר; גולדמן סאקס ישלם 110 מיליון דולר וג'יי.פי מורגן, בר סטרנס, ליהמן ברדרס, ו-UBS ורבורג ישלמו כל אחד 80 מיליון דולר. יו.אס בנקורפ פייפר ג'פרי ישלם 32.5 מיליון דולר.

חברות הפיננסים היו נתונות זה זמן רב לביקורת קשה על ניגוד העניינים בין תחום המחקר לבין תחום החיתום שלהן. בשנות הפריחה של שוק ההון, אנליסטים בחברות אלו נהגו לפרסם המלצות חמות למניות בהן היה לבית ההשקעות בו הם מועסקים אינטרסים כלכליים. במסגרת הסכם זה, חויבו גם בתי ההשקעות להפריד בין פעילות חטיבת המחקר לפעילות ההשקעות. הפרדה זו, הקרויה גם "החומה הסינית", נועדה למזער את הסיכוי מפני פגיעה במשקיעים תוך פעילות בניגוד עניינים. מהפרשה הנוכחית עולה כי בר סטרנס רמס ברגל גסה את אותה "חומה סינית" ביודעין ובעיתוי שערורייתי.

הפרדת מחלקת המחקר מפעילות בנקאות ההשקעות - חיתום וייעוץ לעסקות - נועדה לבטל מצב בו קיים ניגוד עניינים בין המחקר שמפרסמים האנליסטים ללקוחות הבנק, ובו הם ממליצים על מניות של חברות, לבין בנקאי ההשקעות המייעצים לעתים לאותן חברות בעסקות הנפקה מכניסות. בחודשים האחרונים נחשפו עדויות לכך שאנליסטים רבים, שאחד הידועים בהם היה ג'ק גראבמן, הטעו את המשקיעים בפרסמם המלצות מוטות שנועדו למשוך לבנק לקוחות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully