וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע למנהלי תיקים: הזהירו לקוחות מפני הסיכונים בהשקעה בנגזרים

אמיר הלמר

14.5.2003 / 11:41

הרשות דורשת ממנהלי התיקים לגלות מראש ללקוחות את סכומי העמלות בהם יחויב חשבונם מפעילות צפויה באופציות

רשות ניירות ערך הנחתה לאחרונה את חברות ייעוץ ההשקעות וניהול התיקים להזהיר את לקוחותיהן מפני הסיכונים הכרוכים בהשקעה בנגזרים, ולגלות להם מראש את סכומי העמלות בהם יחויב חשבונם מפעילות צפויה באופציות.

החלטת הרשות להעביר את ההנחיה בעניין, באה לאחר שבחקירות ובביקורות שערכו אנשיה התברר כי אצל משקיעים רבים קיים רושם מוטעה בעניין הסיכון הקיים בהשקעה באופציות. הדבר נכון במיוחד לגבי אסטרטגיית ההשקעות באופציות על מדד ת"א-25 המכונה "דלתא ניוטרל" (דלתא - השינוי בערך האופציה כתוצאה משינוי במדד ת"א-25).

הרשות טוענת כי מבדיקות שערכה עולה כי במקרים רבים נוצר אצל הלקוחות הרושם כאילו מדובר באסטרטגיה חסרת סיכון. ברשות מציינים כי אמנם מדובר בפוזיציית השקעה בעלת דלתא כוללת השווה לאפס, שהיא אדישה בטווח הקרוב מאוד למחיר נכס הבסיס, אך במקרים של שינויים גדולים יחסית במדד עלולים להיווצר הפסדים גבוהים למשקיעים.

בבדיקות שערכה הרשות התברר כי במקרים רבים נוצר אצל הלקוחות הרושם שרמת הסיכון באסטרטגיה זו דומה מאוד לסיכון הקיים בהשקעות סולידיות, כמו פק"מ ופקדונות שקליים אחרים. הדבר נובע, לטענתה, בין היתר, בשל העובדה שמנהלי תיקים ויועצי השקעות רבים אינם מסבירים ללקוחותיהם את פרטי האסטרטגיה ואת מלוא הסיכון הכרוך בה.

בחוזר שהעבירה הרשות היא דורשת ממנהלי התיקים ומיועצי ההשקעות, כי במקרים שבהם מדיניות ההשקעות בתיקו של לקוח כוללת גם השקעה בנגזרים, הם יסבירו ללקוח את הסיכון הכרוך בהשקעה בנגזרים.

הרשות גם דורשת להחתים את הלקוח על אישור בכתב לפיו הוא מאשר כי הוא מודע לכך שהשקעה בנגזרים, רכישתם ומכירתם עלולה להיות כרוכה בסיכון גבוה, וכי הלקוח מודע לכך שקונה אופציה עלול להפסיד את מלוא סכום השקעתו וכי מוכר (כותב) אופציה עלול להיחשף להפסד גבוה מאוד.

בנוסף, הגיע לידי הרשות מידע על מקרים בהם לקוחות שבתיקיהם בוצעו פעולות באופציות חויבו בסכומי עמלות גבוהים ביותר, ששחקו את רוב הסכום שהושקע בתיקיהם. בעמלות אלו מתחלקים, בדרך כלל, חבר הבורסה באמצעותו בוצעו הפעולות ומנהל התיקים. הרשות דורשת ממנהלי התיקים לגלות מראש ללקוחות את מחיר העמלה לביצוע פעולה באופציה ולתת להם אומדן לגבי מספר האופציות שעשויות להתבצע בחשבונותיהם בתקופה מוגדרת, וזאת על מנת שהלקוחות יוכלו להעריך את סכומי העמלות שבהם יחויבו בתקופה זו. כמו כן, הנחתה הרשות את מנהלי התיקים לגלות בהסכם עם הלקוח את שיעור חלקו של מנהל התיקים בעמלה שחבר הבורסה גובה מהלקוח.

בחודשים הקרובים מתכוונת הרשות לבדוק אם מנהלי התיקים פועלים בהתאם להוראות אלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully