וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שאיבת שומן

6.3.2001 / 22:03

משרדי הפרסום נערכים לשנת מיתון

נורית שר
ltpgt
התחדשות האינתיפאדה בספטמבר האחרון והתפוצצות בועת הדוט.קום בעולם הביאו עימם היערכות לשנה לא קלה במשק הישראלי. התחזיות להאטה במשק הביאו חברות רבות לנקוט בצעדי התייעלות ולקצץ ב"שומנים". ענף הפרסום נחשב תמיד לבבואה של המשק כולו, וההיגיון אומר כי המיתון במשק ייתן אותותיו בין היתר, אם לא בראש ובראשונה, על הענף.
lt/pgt

ltpgt
בחודש האחרון התקבלו ידיעות על פיטורים במשרדי פרסום הגדולים בארה"ב. כ-25 ממשרדי הפרסום הידועים פיטרו כ-2,000 עובדים מאז דצמבר, וצימצמו את כוח האדם שלהם ב-2% עד 10% .
lt/pgt

ltpgt
נתוני יפעת בקרת פרסום מחדדים את התמונה כי הנפגע העיקרי הוא ענף האינטרנט. ענף זה פירסם בינואר 2000 במדיות המרכזיות (טלוויזיה, עיתונות ושילוט חוצות) בסכום של 1.6 מיליון דולר. כ-8 חודשים מאוחר יותר ולפני פרוץ המהומות, גדל סכום זה בכ-340% והגיע ללמעלה מ-7 מיליון דולר. עם תחילת 2001 הראו נתוני יפעת בקרת פרסום כי עלייה תלולה זו הגיעה לקצה. היקף ההשקעה בפרסום בענף האינטרנט בינואר 2001 עמד על 2.3 מיליון דולר בלבד.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/graphs/hotsaot.gif"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
משיחות עם בכירים בענף עולה כי התקופה האחרונה מתאפיינת בתחושות מעורבות. לצד ידיעות על פיטורים והכנה להאטה הצפויה לבוא, נשמעים קולות מעודדים יותר ואף כאלו המעריכים כי גם במונח "צמיחה" עוד יעשה שימוש השנה.
lt/pgt

ltpgt
השבוע פורסם כי משרד הפרסום באומן בר ריבנאי פיטר לאחרונה חמישה עובדים ובכוונתו לפטר עד סוף השנה חמישה נוספים. "הענף כולו עובר תהליך התפכחות והתייעלות שדורש בין היתר פיטורי עובדים", אמר גאון. גם בראובני פרידן פיטרו בשבוע האחרון שמונה עובדים זוטרים. על פי הערכות גורמים בענף, נקשרו הפיטורים הללו לאיבוד תקציב חברת YES (בהיקף 8 מיליון דולר) למקאן קשר בראל.
ltbrgt
lt/bgtלא מעלה ולא מורידltbgt
מודי כידון מגיתם BBDO ציין כי בגיתם נערכו כבר באוקטובר האחרון לשנה הקרובה וכבר אז הוחלט לפטר אחוז מסוים של עובדים ולקצץ בהוצאות מיותרות, דוגמת עבודה מול ספקים מסוימים ונסיעות לחו"ל. כידון הדגיש כי אם המצב יחמיר, ישקלו במשרד גל נוסף של פיטורים. "התחושה ההיי-טקית שהיתה בשנה שעברה, כאילו הכסף זורם בקלות, חייבה אותנו לנהוג בהתאם ולא לתת לעובדים שלנו הרגשה שהם עובדים בענף נחות", אומר כידון. "השנה המצב שונה, ולמרות שלא יהיו קיצוצים במשכורות, בטוח שלא יהיו העלאות שכר משמעותיות", הוסיף.
lt/pgt

ltpgt
בין המפרסמים הפחות מבוהלים נמצא רענן סעד, מנכ"ל משרד הפרסום פוגל לוין. "פוגל לוין מאז ומעולם ידע להתאים את מספר עובדיו להיקף התקציבים", אומר סעד. "חווינו את שנת 2001 כמו שצריך ולהבדיל ממשרדים אחרים, לא צפויים זעזועים".
lt/pgt

ltpgt
סעד מוסיף כי להערכתו, חלק מגל הפיטורים הנוכחי נעשה במסגרת צרכים פנימיים של המשרדים ולא כתוצאה מהמיתון. "מי שמפטר הוא בדרך כלל מי שיש לו שומנים ועבד בצורה לא יעילה, ועכשיו מוצא הזדמנות לבדוק את המערכת שלו - או מישהו שאיבד תקציב ונוח לו על רקע של מיתון להגיד שזו הסיבה".
ltbrgt
lt/bgtעניין של תחושהltbgt
גם אבינועם בר, מגלזר-בר, מסכים כי קיימת האטה בענף הפרסום, שמהווה מראה למתרחש בעולם הכלכלי. יחד עם זאת, מציין בר כי משרדי הפרסום אינם קשורים בדרך כלל לענף ספציפי ולכן, "אם איבדת לקוח מתחום מסוים שנמצא בהאטה, אתה זוכה בתקציב של לקוח תחום אחר לפצות על כך". בר מסכם כי הוא חושש שענף הפרסום יממש אפקט של נבואה שמגשימה את עצמה, "זו תקופה של חוסר ודאות כלכלית ופוליטית אך אין ירידה. בינתיים זה רק תחושות".
lt/pgt

ltpgt
רמי שלמור, ממשרד הפרסום שלמור אבנון עמיחי, מציג עמדה אופטימית אף יותר, וטוען כי בשלמור אבנון עמיחי לא מורגשת האטה. לדבריו, "התוצאות שהתקבלו עד כה מתחילת השנה הן טובות ואף טובות יותר מתקופה מקבילה בשנה שעברה. גם תוצאות הרבעון האחרון חזקות ואנו לא מרגישים ירידה או פגיעה בשום אופן".
lt/pgt

ltpgt
שלמור טוען כי הבעיות בתחום הכלכלי נחלקות היום לשניים: התפוצצות בועת הדוט.קום בעולם משליכה על השוק הישראלי, ואכן כל מי שטיפל בחברות אלו ככל הנראה נפגע; ואינתיפאדת אל אקצה, שהביאה להאטה בתחומים רבים בארץ, אך בשלב לא משפיעה לדעתו על הענף. "אני גם מאמין שמארס-אפריל יהיו חודשים חזקים לקראת פסח. אם מישהו ייפגע הם המשרדים הקטנים שאצלן הבעיות יתגלו מהר יותר", אומר שלמור.
lt/pgt

ltpgt
כזכור, טיפל משרד שלמור אבנון עמיחי בתקציב אתר המסחר האלקטרוני XXL, שנסגר לאחרונה עוד בטרם עלה לרשת. שלמור מסביר כי המשרד לא הפסיד כספים בשל הטיפול בלקוח זה כיוון שהפעילות הפרסומית עדיין לא תפסה תאוצה משמעותית.
lt/pgt

ltpgt
גם זמיר דחב"ש, שותף בצרפתי שטרנשוס זמיר, משדר עסקים כרגיל. "אין לנו כוח אדם מיותר גם עכשיו ולכן אין לנו מאיפה לקצץ", הוא אומר. "אנחנו נמצאים כרגע בתהליכי גיוס של שמונה עובדים חדשים - תקציבאים, פלאנרים ותקציבי יחסי ציבור". דחב"ש ציין עוד כי בתקופה האחרונה זכה המשרד בתקציב הביטוח של AIG ובשמונה תקציבי יחסי ציבור כך שלמעשה אין כל האטה בעסקי המשרד: "אם תהיה הידרדרות משמעותית נקצץ בכוח האדם, אך באופן עקרוני אני לא מאמין בפיטורים בתקופות כאלה. זה מעביר מסר שלילי לעובדים".
lt/pgt

ltpgt
אופטימי מכולם הוא יפתח יאיר, מנהל מקאן היי-טק, משרד הפרסום המתמחה בטיפול בחברות היי-טק מקבוצת מקאן קשר בראל. יאיר מעריך כי תקציבי המשרד יגדלו ב-50%-30% ב-2001. "אני מעריך שמי שייפגע הם תקציבי סטארט אפים וחברות ישראליות שעוסקות בתחום ה-IT. אין לנו לקוחות שהם חברות דוט.קום, אלא רק בלקוחות מבוססים ויציבים דוגמת מיקרוסופט 10003604-MRQ, קוולאקום, אודיוקודס ואחרות. בתקציבי החברות הטובות והמבוססות הפגיעה אינה גדולה. מעבר לכך, אנו מרחיבים כל הזמן את מעגל הלקוחות שלנו".
ltbrgt
lt/bgtמאניה דיפרסיהltbgt
מוטי ברוך, מנהל משרד

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully