וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ח"כ פרץ: "המבחן של שרון הוא מבחן העשייה"

6.3.2001 / 22:48

כך בפורום משק וכלכלה של TheMarker.com

צורי דאר
ltpgt
"חוק משכנתא מוכרת לצורכי מס איננו חוק פופוליסטי, אלא חוק שהוא גם צודק חברתית וגם חשוב מבחינה כלכלית", אמר ח"כ עמיר פרץ שהתארח שלשום בפורום משק וכלכלה של TheMarker.com.
lt/pgt

ltpgt
"הייחוד שלו הוא שהוא אינו דואג רק לזכאי משרד השיכון אלא לכל הזוגות הצעירים. ההסתדרות דואגת לשכבות החלשות, כמו למשל חוק שכר מינימום וחוק חברות כוח אדם, אבל אין להזניח גם את המעמד הבינוני. אגב, מעבר לתרומה החברתית של החוק, הוא יתרום גם לצמיחה בתחום הבנייה, ולפיכך להגדלת הכנסות המדינה ממיסים וליצירת מקומות תעסוקה".
lt/pgt

ltpgt
על הקשר התמוה בין כרישי הנדל"ן להסתדרות בעניין העברת החוק אמר פרץ: "החיבור עם הקבלנים הוא אכן חיבור מעניין, וזו פעם ראשונה שיש חיבור אמיתי בין המעבידים לבין העובדים. חיבור זה הוא חיוני כדי להעביר את החוק באמצעות חזית רחבה ככל האפשר".
lt/pgt

ltpgt
"הסיבה לכך שהחיבור הוא אפשרי, היא מכיוון שהחוק לא רק צודק חברתית אלא גם חשוב מבחינה כלכלית. שיתוף הפעולה עם הקבלנים הוא הישג משמעותי של ההסתדרות. אני נכון תמיד לשתף פעולה עם כל גורם אפשרי שיתמוך בחוקים צודקים לטובת העובדים".
ltbgt
מתי להערכתך יחל יישומו של החוק?
lt/bgt
פרץ: "ההערכות במדינת ישראל, בעיקר במערכת הפוליטית, הן דבר ששייך לאסטרולוגים, אך גם אם איני אסטרולוג, אני יכול לקוות שהחוק יושלם במהלך 2001 וייכנס לתוקף בינואר 2002".
ltbgt
האם החוק יחול רטרואקטיווית על אנשים שנטלו משכנתא בעבר? האם יש כוונה להחילו על זכאי משרד השיכון בלבד?
lt/bgt
"כן. חוק משכנתא מוכרת יחול רטרואקטיווית גם על מי שלקח משכנתא בעבר. חשוב להבהיר כי מדובר בהכרה בריבית על המשכנתא, ולא בכל סכום ההלוואה. לגבי השאלה השנייה - החוק לא יחול רק על זכאי משרד השיכון אלא על כל מי שיעמוד בתנאי החוק - הלוואה של עד 150 אלף דולר, בסכום שהוא עד 85% מעלות הדירה".
ltbgt
האם נשמע לך צודק שמי שמשתכר 35 אלף שקל בחודש,
רוכש דירה ב-300 אלף דולר ולוקח משכנתא של 150 אלף דולר, יקבל אותה הטבה של מי שמשתכר 10,000 שקל ולוקח משכנתא על סך 150 אלף דולר, למימון דירת 180 אלף דולר?
lt/bgt
"אתה צודק. ברגע שהבנו שעלול להיות ניצול לרעה על ידי בעלי הון קבענו שתי הגבלות: האחת - הפטור יינתן לבעל דירה אחת בלבד. השנייה - הפטור יינתן עם תקרה לפטור. הכוונה שלנו היא להכניס לחוק סעיף שבו התקרה לא תעלה על 800 שקל, כלומר גם אדם שיש לו דירה אחת שעלותה מיליון דולר לא יכול לקבל יותר מפטור של 800 שקל. זהו פטור לזוג שמרוויחים ביחד בין 10,000-8,000 בחודש".
lt/pgt

ltpgt
"החוק יסייע גם לשכבות הביניים וגם לשכבות החלשות. חוק משכנתא מוכרת מדבר על מתן הקלה לתא המשפחתי, ולפיכך ייהנו מנו גם משפחות שבהן אחד מבני המשפחה אינו מגיע לתקרת המס. כמו כן, החזר המשכנתא נפרש על פני שנים רבות, והדבר ישרת גם את אותם עובדים שמסיבות כאלו או אחרות אינם מגיעים היום לתקרת המס, אך יגיעו אליה בעתיד".
ltbgt
האם אתה מתכוון אכן להציב את העברת החוק כאולטימטום מול שרון? הרי בקואליציה מקיר לקיר אין לו צורך בסיעת שני מנדטים?
lt/bgt
"אני מודע למצב הפוליטי ולגודלה של סיעת עם אחד. עם זאת, בישראל גם ממשלה רחבה היא מצב פוליטי זמני. הגושים מתחלקים שווה בשווה - 58 מנדטים לכל אחד. לכן, גם אריאל שרון יודע שבשעת משבר אנו נוכל לשמש לו חלק מהגוש החוסם. במידה שהוא יבין זאת. נשמח לשתף פעולה ואני מקווה שאריאל שרון מאמין בחוק מעבר לשיקולים פוליטיים".
lt/pgt

ltpgt
"אני מקווה שראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, שהבטיח לתמוך בחוק, אכן יכניס זאת כאחת המחויבויות של ממשלתו החדשה. איני נותן הנחות לאיש - לא לשמאל ולא לימין. לא נתתי הנחות לנתניהו וגם לא לברק. לא אתן הנחות גם לשרון. המבחן היחיד הוא מבחן העשייה. אדרוש משרון לעמוד בהבטחה שנתן כבר, בפני מרכז מפלגת עם אחד, להעביר את החוק עם הקמת הממשלה החדשה".
lt/pgt

ltpgt
"מעבר לכך, עם אחד תצטרף לקואליציה בשני תנאים: העברת חוק שכר מינימום ל-1,000 דולר, העברת חוק פנסיה ממלכתית לכל עובד. שני חוקים אלה נותנים פתרונות לשתי בעיות מרכזיות בחברה הישראלית - מיליון שכירים שאינם משלמים מס מפני שאינם מגיעים לסף תשלום המס, ומיליון שכירים שאין להם כל סוג של פנסיה ויהפכו עניים מרודים ברגע".
ltbgt
אם החוק שלכם כ"כ צודק, ויש בו תמיכה של למעלה מ-70 חכ"ים (ע"פ מודעה שפירסמתם ב"הארץ") מדוע אתם משקיעים את כל הכסף הזה בפרסום?
lt/bgt
"כחבר כנסת עם ניסיון גדול בכנסת ישראל, אני יודע שיש להבחין הבחנה מדוקדקת בין חברי כנסת שתומכים בהצעת החוק, לבין חברי כנסת שמצביעים עבורו. כפי שאמרתי בכמה הזדמנויות, ישנם חברי כנסת שיכולים להפוך לציפורים, כאשר בעת הצבעה בכנסת הם פשוט נעלמים. לכן, ככל שיגבר הלחץ הציבורי כן יגבר הסיכוי שהקשר בין מחויבות חבר הכנסת לחתימתו לבין מחויבות חבר הכנסת להצבעתו תהיה הרבה יותר ודאית ואמיתית".
ltbgt
למה במקום להוסיף עוד ועוד פתרונות שמתאימים לקבוצות לחץ, לא להיאבק על פישוט שיטת המס והכרה בהוצאות ובהכנסות בדו"ח כולל לכל נישום, כפי שמנסות להוליך המלצות בן בסט?
lt/bgt
"הצעת החוק בעד משכנתא מוכרת היא רק הצעה אחת מתוך מכלול של הצעות שנועדו להקל על העומס הכבד שמוטל על ציבור השכירים ובעד שיטת מיסוי הגיונית. כך למשל, ההסתדרות תומכת בהצעת החוק בעד הכרה בהוצאה על מטפלת ומעונות יום כהוצאה מוכרת לצורכי מס".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully