וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהנדסים אמריקאים בעמק חוששים מהעובדים הזרים

7.3.2001 / 11:14

הארץ
ltpgt
lt/bgt מאת רוני ליפשיץltbgt
lt/pgt

ltpgt
בימים האחרונים הפכו ההערכות על משבר מתפתח בשוק ייצור השבבים לעובדה שלא ניתן להתעלם ממנה. לצד חברות שהודיעו על אזהרות רווח, כמו מוטורולה או אינטל, דיווחו יצרניות גדולות רבות ביומיים האחרונים על ירידה חדה במכירות.
lt/pgt

ltpgt
חברת סייפרס (Cypress) מסן חוזה, קליפורניה, הודיעה אתמול שמכירותיה ברבעון הראשון של 2001 יירדו ב-15% לעומת התקופה המקבילה ב-LSI Logic .2000 הודיעה שלשום שמכירותיה יתכווצו ב-30% ברבעון הנוכחי. מיד אחריהן יצאו אזהרות רווח דחופות מיצרניות גדולות כמו ויטס (Vittese), זילינקס (Xillinx), ואריאן (Varian) ופיירצ'יילד.
lt/pgt

ltpgt
אנליסט המסקר את תעשיית השבבים בבנק אוף אמריקה, מרק פיצג'רלד, כתב בדו"ח ענפי כי "התנופה בתעשיית השבבים התמוטטה בינואר. כעת מגיע השוק לרמה של קיץ 96', נקודת השפל הגרועה ביותר בעשור".
lt/pgt

ltpgt
תעשיית המוליכים למחצה, שבשנים האחרונות נהנתה משיעורי צמיחה עקביים, מתחילה לחוש את סימני המיתון. איגוד יצרני השבבים האמריקאי (SIA) פירסם בשבוע שעבר הערכת שוק ולפיה בינואר 2001 הסתכמו מכירות השבבים בעולם ב-16.9 מיליארד דולר - לעומת 17.9 מיליארד דולר בדצמבר 2000. בינואר 2000 היה המצב הפוך - מכירות השבבים צמחו ב-14% והסתכמו ב-13.8 מיליארד דולר.
lt/pgt

ltpgt
לפני שבועיים, כשהזהירה מוטורולה כי ברבעון הראשון של 2001 תציג הפסד, תיאר נשיא החברה, בוב גרונוויי, את שוק המוליכים למחצה כשוק "בנפילה חופשית". כדי לחסוך בהוצאות, הודיעה באחרונה מוטורולה על פיטורי 4,000 מעובדי חטיבת המוליכים למחצה, רבים מהם עובדים זמניים במפעלי הייצור שלה.
lt/pgt

ltpgt
בשנים האחרונות העבירה מוטורולה חלק ניכר מהייצור לספקים חיצוניים, כמו מפעל טאואר סמיקונדקטור בישראל, ואולם היא עדיין מחזיקה במפעלי ייצור באוסטין שבטקסס, בפניקס שבאריזונה ובצרפת. מוטורולה אינה יצרנית השבבים היחידה הנערכת לתקופת מיתון. יו"ר LSI Logic, וילף קוריגן, הנחשב לאבי תעשיית ייצור השבבים לפי הזמנה (ASIC), אמר באחרונה שכבר בדצמבר 2000 עצרו הלקוחות את ההזמנות. "אנחנו נכנסים לשפל רציני בתעשייה", אמר, "הרבה יותר רציני ממה שמישהו חשב". קוריגן ייסד את LSI לפני 20 שנה, לאחר שעזב את פיירצ'יילד שבה היה אחראי על ייצור שבבים.
lt/pgt

ltpgt
"אנו מצויים בעיצומו של שפל ומתכוננים לנחיתה קשה", אמר. לדעתו, רק התאוששות תעשיית התקשורת יכולה לשנות כעת את מצבה של LSI, שכן מחצית מהזמנות השבבים מגיעות מתעשייה זו. ב-2000 הסתכמו מכירותיה של LSI ב-2.74 מיליארד דולר, 31% יותר מאשר ב-99'. אלא שגידול כזה הוא כנראה נחלת העבר.
lt/pgt

ltpgt
השפל בשוק השבבים הוא פועל יוצא של הקשיים בתעשיית התקשורת, המחשבים והטלפונים הסלולריים. בחודש האחרון הודיעו כמה יצרניות גדולות, ובהן נורטל, דל מחשבים, אפלייד מטיריאלס ואייסר, שהן לקוחות של יצרניות השבבים, על קיצוצים נרחבים בכוח האדם. יצרני השבבים עוקבים בדאגה במיוחד אחר הנעשה בתעשיית התקשורת - הלקוחה הגדולה ביותר שלהם, והידיעות המגיעות ממנה מדאיגות.
lt/pgt

ltpgt
לאווירה זו השלכות רבות, ולא רק בתחום הייצור והמניות. איגוד מהנדסי האלקטרוניקה האמריקאי, שעד לאחרונה נקט עמדה ולפיה הקיצוצים מתבצעים בשומן ולא בכוח האדם המקצועי, מתחיל להיערך למאבק מקצועי מסוג חדש: עצירת היבוא של עובדים זרים. לאחר שבשנה האחרונה הקל משרד ההגירה על הבאת עובדית זרים, חוששים מנהלי הארגון כי מנהלי החברות יעדיפו לפטר מהנדסים אמריקאים המקבלים משכורות גבוהות - כדי לשכור מהנדסים זרים וזולים.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully