וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מלם תובעת מאמבלייז 50.1% ממניותיה בשווי של כ-325 מ' ד'

8.3.2001 / 0:22

הגישה היום תביעה כנגד החברה (לשעבר גיאו אינטראקטיב); מנכ"ל אמבלייז, אלי רייפמן: התביעה מגוחכת וחסרת כל בסיס

אילן מוסנאים
ltpgt
מלם מערכות הגישה היום תביעה כנגד חברת אמבלייז (לשעבר גיאו אינטראקטיב).
lt/pgt

ltpgt
בתביעה שהגישה מבקשת מלם מבית המשפט לקבוע, כי ההסכם בו מכרה את החזקותיה (50.1%) באמבלייז בטל עקב תרמית, וכי היא זכאית לקבל חזרה 50.1% ממניות אמבלייז (שהיום נסחרת לפי שווי של כ-650 מיליון דולר בבורסה בלונדון) בדילול מלא.
lt/pgt

ltpgt
התביעה, אם תתקבל, תמסור לידי מלם, שנסחרת לפי שווי של 25 מיליון דולר בבורסה בתל אביב, מניות של אמבלייז בשווי של כ-325 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
מנכ"ל אמבלייז, אלי רייפמן, מסר בתגובה לתביעה כי מוזר מאוד שהוא שומע על הגשת התביעה מהתקשורת, מבלי שיגיע אל משרדי החברה כתב תביעה, או שעורכי הדין של התובעת ינסו ליצור עמה קשר.
lt/pgt

ltpgt
רייפמן ציין, כי התביעה חסרת כל בסיס וכי הטענות שמועלות בה הן מגוכחות ומשוללות כל יסוד, וכי גם מועד הגשת התביעה (מספר ימים לפני פרסום הדו"חות השנתיים של אמבלייז), מעיד על חוסר תום הלב של מלם.
lt/pgt

ltpgt
לדברי רייפמן, נראה שהתביעה היא בעצם ניסיון נואש של מלם "בסגנון מצליח" לנסות ולסחוט מהחברה כספים (שגם מלם מודעת לקופת המזומנים הנכבדה שברשותה).
lt/pgt

ltpgt
תחילת הסיפור בשנת 1994, אז השקיעה מלם מערכות (שעוד היתה בשליטת המדינה) 400 אלף דולר תמורת 50.1% ממניות הסטארט אפ גיאו אינטראקטיב, שחיפש מימון ראשוני לפעילותו. בהמשך עברה השליטה במלם מערכות לידי קונצרן כלל , ומאוחר יותר ב-1998 רכש את השליטה בחברה איש העסקים גד זאבי.
lt/pgt

ltpgt
מלם מציינת בכתב התביעה, כי שנה לאחר ההשקעה החלו עסקיה של גיאו להבשיל, ולטענתה, בשלב זה היזמים, ובראשם נפתלי שני, צורי דבוש ורייפמן, הבינו כי עדיף להם "להיפטר" ממלם במחיר החזר השקעתה, על מנת ליהנות לבדם מפירות ההצלחה של גיאו.
lt/pgt

ltpgt
מלם טוענת כי היזמים פעלו באופן מתוכנן, מכוון ושיטתי, על מנת להסתיר מהחברה את האמת באשר ליכולותיה הטכנולוגיות של גיאו, מצב עסקיה ומצבה הפיננסי, ובמקביל חיפשו משקיע שיהיה מוכן לממן את הוצאת מלם מגיאו.
lt/pgt

ltpgt
מלם טוענת עוד בתביעה, כי בהמשך, למרות שגיאו התקשרה במספר הסכמים מהותיים עם גופי פיתוח מובילים בתעשייה האמריקאית, ושלקופתה הוזרמו סכומי כסף משמעותיים שהיוו הוכחה לממשות הפוטנציאל הטמון בה, הציגו שני ורייפמן לראשי מלם מצגי שווא, לפיהם המוצרים שפותחו על ידי גיאו אינם נמכרים, אין בחברה כל פיתוח ממשי אחר, ואין אף משקיע המעוניין להשקיע בגיאו.
lt/pgt

ltpgt
במלם טוענים כי מצגי שווא אלו שיכנעו את ראשיה כי גיאו עומדת בפני מבוי סתום, וכי יהיה זה הישג משמעותי אם תצליח להחזיר למלם את השקעתה, והחברה חתמה על הסכם היפרדות, לפיו היזמים קיבלו את מלוא הבעלות על גיאו תמורת 400 אלף דולר.
lt/pgt

ltpgt
כך, לדברי מנהליה, שוכנעה מלם להתקשר בהסכם היפרדות עם גיאו והמנהלים - הסכם שלא היה מתקיים אלמלא העלמת העובדות לעיל.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, מציינים במלם כי יומיים לאחר החתימה על הסכם ההיפרדות מגיאו, וביום שבו הועבר הכסף למלם על פי ההסכם, חתמה גיאו על הסכם עם קבוצת משקיעים זרה אשר מימנה את החזרת כספי ההשקעה למלם.
lt/pgt

ltpgt
במלם טוענים כי הסכם זה עמד בניגוד בוטה למצג של המנהלים - ובראשם שני - כי אין משקיע המוכן להשקיע בגיאו, וכי הכסף שיוחזר למלם (סכום השקעתה בלבד) יהיה כסף אישי של המנהלים וכן הלוואה אישית ששני יקבל מחבר.
lt/pgt

ltpgt
מלם מערכות טוענת עוד כי מנהלי גיאו הקימו מערך חברות בארצות הברית בבעלותם האישית, אשר מטרתו היתה להפיץ את מוצרי גיאו בארצות הברית אך להבריח את הרווחים מחוץ לגיאו וישירות לכיסם של המנהלים.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, כפי שעולה מהתביעה, היתה גיאו באותה תקופה בעיצומו של תהליך פיתוח טכנולוגיה ייחודית להעברת מידע על גבי רשת האינטרנט (הידועה כיום בשם Emblaze) .
lt/pgt

ltpgt
טכנולוגיית ה-Emblaze עמדה במוקד הנפקת גיאו בבורסה של לונדון על פי שווי חברה של מעל 100 מיליון ליש"ט, תקופה קצרה לאחר הוצאתה של מלם מגיאו. גם פיתוח טכנולוגיה זו הוסתר מפני מלם, לפי טענתה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully