וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גולדמן סאקס: אורבוטק תצמח השנה רק בכ-13%, ולא ב-20% כפי שציפו לפני שבועיים בלבד

7.3.2001 / 16:16

מוציאים את אורבוטק מהרשימה המומלצת ומדרגים כ"תשואת יתר"; מעריכים כי משקיע לטווח הקצר לא ימצא מבוקשו באורבוטק, אך בטווח הארוך מומלצת

גתית פנקס
ltpgt
מסתבר שגם חברת אורבוטק , שהצליחה ברבעון הרביעי לעקוף את תחזיות האנליסטים ולא הנמיכה בצורה משמעותית את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2001, אינה נותרת חסינה מפני המיתון המסתמן. בבית ההשקעות גולדמן סאקס מעריכים בדו"ח שפירסמו היום, כי בטווח הקרוב החברה תחווה חולשה בעסקיה מהר משחשבה, וכי ההנהלה תיאלץ להנמיך את התחזיות לשנת 2001.
lt/pgt

ltpgt
יצוין, כי את הדו"ח פירסמו האנליסטים אילן זיווטופסקי, שמעון לוי ואברהם פינקלשטיין, עוד טרם הודעתה של אורבוטק על רכישה של טכנולוגיה, פטנטים וקבוצת פיתוח של 25 אנשים מחברת Brown & Sharpe, תמורת 2.6 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
מכל מקום, בגולדמן סאקס מורידים את תחזיות הצמיחה של החברה. כעת, הם מעריכים כי החברה תדווח על הכנסות של 420 מיליון דולר בשנת 2001 - קיצוץ של 5.4% מהתחזית הקודמת של בית ההשקעות, שניתנה אך לפני שבועיים. הרווח למניה כעת צפוי להסתכם ב-2.53 דולרים בשנת 2001 - ירידה של 9.6% מתחזית הרווח הקודמת של בית ההשקעות.
ltbrgt
lt/bgtבגולדמן סאקס היו אופטימיים ביותר לפני שבועייםltbgt
אומנם, בית ההשקעות גולדמן סאקס היה אחד האופטימיים ביותר לאחר פרסום תוצאות הרבעון הרביעי, אך בכל קנה מידה מדובר כעת בירידה חדה יחסית. לא רק שהרווח שצופים כעת האנליסטים למניה ב-2001, נמוך בכ-10 סנט מקונצנזוס האנליסטים, אלא גם התחזית של גולדמן סאקס מלפני שבועיים, לפיה החברה תצמח ב-20% השנה, מוחלפת כעת באחרת: כ-13% בלבד.
lt/pgt

ltpgt
בשלב זה ההנהלה כלל לא שינתה את הנחיותיה לאנליסטים ומשקיעים, וסיפקה תחזיות רק לרבעון הראשון של השנה. האנליסטים מאמינים שהתחזיות לרבעון הנוכחי יהיו בקו אחד עם הערכותיהם, אך הם מביעים דאגות הנוגעות לתקופה שמתחילה ברבעון השני.
lt/pgt

ltpgt
כפי העולה מהדו"ח, לא מן הנמנע שבאפריל, שעה שתפרסם אורבוטק את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2001, היא עשויה להנמיך את תחזיותיה. "כאשר תקציבי החברות ישובו למסלול", אומרים בגולדמן סאקס, "הרי שאורבוטק תוכל לשוב לרמות צמיחה של 22%-20%, ואולם זה לא צפוי לקרות לפני 2002" .
ltbrgt
lt/bgtבטווח הרחוק התמונה חיוביתltbgt
האנליסטים מדגישים כי הטווח הרחוק של אורבוטק מסתמן כחיובי בהחלט, וכי הם מאמינים שהיא אחת החברות האיכותיות ביותר שהם מסקרים. בטווח הקרוב - 3-2 הרבעונים הקרובים -אורבוטק תחווה להערכתם חולשה בתוצאותיה, לנוכח האטה בהוצאות מכיוון לקוחותיה בארה"ב ובאסיה.
lt/pgt

ltpgt
"במשך 6 רבעונים אורבוטק הצליחה לעקוף את תחזיות הרווח, מה שהוביל את ההערכות אליה לעלות למעלה ואת המניה להשיג תשואה גבוהה מזו של הנאסד"ק ושל מדד המוליכים למחצה של בורסת פילדלפיה", אומרים שלושת האנליסטים, ומוסיפים כי מאז שנת 1994 הצליחה אורבוטק לצמוח בשורה התחתונה בלא פחות מ-19% בשנה.
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים מציינים כי אורבוטק הצליחה לעשות זאת למרות תהפוכות שונות שעבר שוק המוליכים למחצה, וחרף המשבר בשוק האסייתי בשנת 1998 (כ-60% מהכנסות החברה מקורן ביצרניות ציוד אסייתיות). למעשה, הפעם האחרונה שחוותה אורבוטק האטה עזה בעסקיה היתה ב-1991, בזמן המיתון בארה"ב. בגולדמן סאקס מאמינים כי גם את המשבר הנוכחי החברה תצליח לעבור בצורה טובה יחסית, ובטווח הרחוק תחזור להציג את התוצאות אליהן הרגילה את משקיעיה.
lt/pgt

ltpgt
אורבוטק מתמחה במתן פתרונות לשימוש יצרני האלקטרוניקה, במטרה לאפשר ייצור מעגלים מודפסים (PCBs) , צגים שטוחים (FPDs) והרכבות אלקטרוניות (Assembly) . לחברה טכנולוגיות לסריקה אופטית אוטומטית (AOI) והדמיה וייצור בעזרת מחשב (CAM) . האנליסטים מביעים חשש בעיקר מכיוון עסקי ה-PCB וה-FPD של החברה, שעלולים לרשום האטה גבוהה מזו שציפו לה מלכתחילה בבית ההשקעות.
ltbrgt
lt/bgtתחום המעגלים המודפסים יחווה האטהltbgt
חוסר הוודאות בשוק הוביל בתקופה האחרונה להחרפה חששות האנליסטים בתחום ה-PCB. אם בתחילת הרבעון העריכו בבית ההשקעות כי אין חשש כלל מכיוון לקוחותיה הגדולות של החברה, דוגמת מטריקס או Viasystems, הרי שכיום מעריכים בבית ההשקעות כי החברות הללו יצטרכו לחתוך את הוצאותיהן, דבר שישפיע על אורבוטק.
lt/pgt

ltpgt
התחזיות לרבעון הראשון מסקטור זה נותרו בעינן - הכנסות של 60 מיליון דולר, אך ברבעון השני של השנה החברה עלולה לחוות ירידה של 5%-4% מסקטור זה. הרבעון השלישי צפוי להיות ללא שינוי מהראשון, וברביעי היא צפויה לעלות מעט. "הציפיות בתחום זה הידרדרו", מסבירים האנליסטים.
ltbgt
הצגים השטוחים: ההכנסות יעלו ברבעון השני, אך ידרדרו בהמשך
lt/bgt
תחום שני בו מתמחה אורבוטק הוא ה-FPD. גם כאן, בגולדמן סאקס מרוצים מהעתיד של התחום, ואולם הציפיות לטווח הקרוב נמוכות. בבית ההשקעות מעדכנים כי באסיה ההיצע גדול מביקוש הלקוחות לצגים שטוחים, וגם דבר זה עלול להעיב על הביצועים של אורבוטק בתחום זה - שוב, בטווח הקצר.
lt/pgt

ltpgt
ההערכות כעת הן כי אומנם ברבעון השני תרשום אורבוטק עלייה בהכנסות מסקטור זה, ואולם בהמשך היא תרשום ירידה, ברבעון השלישי והרביעי. לפי גולדמן סאקס, אורבוטק תדווח על הכנסות של 17.3 מיליון דולר ברבעון הראשון מתחום זה, של 17.9 מיליון דולר ברבעון השני, של 16.8 מיליון דולר ברבעון השלישי, וברבעון הרביעי ההכנסות יוסיפו להידרדר, ל-16.5 מיליון דולר.
ltbgt
הרכבות אלקטרוניות: צמיחה של 69% בשנה שעברה; ציפייה ל-31% השנה
lt/bgt
תחום ה-Assembly צפוי בעתיד להיות מנוע צמיחה לא רע בכלל עבור אורבוטק, ואולם בטווח הקרוב הביצועים מכיוון זה לוטים בערפל. בבית ההשקעות מגדירים שוק זה כבתולי יחסית, ועדיין טומן בחובו שיעורי חדירה גדולים עבור אורבוטק.
lt/pgt

ltpgt
כעת, האנליסטים מעריכים כי אורבוטק לא תוכל לעמוד בתחזיותיהם המקוריות - שדיברו על הכנסות של 33 מיליון דולר לשנת 2001 - ומורידים את התחזיות ל-29.4 מיליון דולר. בשנת 2001 החברה צמחה בתחום זה ב-69%, אך כעת מדובר על צמיחה של 31% בלבד משנה לשנה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully