וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביה"ד לעבודה קבע פיצויים של 42 אלף שקל לעובדת לשעבר בראלי חשמל ואלקטרוניקה בגין אפליה מינית

עינב בן יהודה

11.11.2003 / 15:23

ביה"ד: הנתבעת לא הוכיחה שההבדל בשכרה של העובדת לא נגרם בשל מינה; עוד נקבע כי העובדה שהחברה משבצת נשים למכירת מוצרים קטנים וגברים למכירת מוצרים גדולים מפלה לרעה את הנשיםבית הדין לעבודה בבאר שבע קבע פיצויי של כ-42 אלף שקל לעובדת לשעבר בחברת ראלי חשמל ואלקטרוניקה. התובעת, שיוצגה על ידי עו"ד הדס תגרי, טענה כי הופלתה על רקע היותה אישה, וכי במהלך כל שנות עבודתה בחברה היה שכרה נמוך משכרם של העובדים הגברים.התובעת עבדה אצל הנתבעת במשך כ-4.5 שנים, ועסקה במכירת מוצרי תקשורת ובמכירת מוצרי חשמל גדולים וקטנים. לטענתה, בסוף 1998 גילתה כי היא מופלית לרעה בשכר, ולאחר שפנתה למנהל החברה וביקשה כי שכרה יועלה נתקלה ביחס עוין, ולכן נאלצה להתפטר.

הנתבעת טענה בכתב ההגנה כי השכר ששולם לתובעת ולעובדים האחרים היה בהתאם לכישוריהם, ותוצאה של משא ומתן אישי וישיר בין העובדים לנתבעת. עוד טענה החברה כי העובדים אליהם השוותה עצמה התובעת עבדו בעבודה אחרת.

בית הדין, בראשות השופט אילן סופר, ציין כי מעביד פרטי, גם אם אינו כבול לסולמות שכר, צריך לתת נקודת מוצא שווה לגבר ואישה, בעלי כישורים דומים, העובדים באותה עבודה אצלו. בהמשך העבודה יכול המעסיק לשנות את השכר לכל עובד בהתאם למידת שביעות הרצון ממנו, אולם ההתחלה חייבת להיות זהה. בהחלטה נאמר כי הנתבעת לא הוכיחה שהשוני בשכר אינו מסיבות של מין: "אין מנוס מהמסקנה כי השוני בשכרה של התובעת לעומת עובדים אחרים, המבצעים את אותה עבודה, הוא אך ורק מסיבה של מין", ציינו השופטים.

עוד קבע ביה"ד כי החברה נהגה לשבץ באופן קבוע נשים למכירת מוצרים קטנים וגברים למכירת מוצרים גדולים, וכי עצם שיבוץ זה מפלה לרעה את הנשים ומביא לתוצאה הבלתי נמנעת ששכרן של כל הנשים בחברה נמוך משכר הגברים. בנוסף, רק מי שעבד במכירת מוצרים גדולים בחברה יכול היה לקבל בונוסים.ביה"ד קבע כי על החברה לשלם לתובעת פיצויים של 30 אלף שקל, הפרשי שכר בסך של כ-6,000 שקל, פיצויי פיטורים בסך של כ-6.5 אלף שקל, וזאת מכיוון שמדובר בפיטורים מחמת הרעת תנאים המצדיקה פיצויי פיטורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully