וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

להמן צופה הפרשות חריגות בדו"חות הבנקים ברבעון 4: עד כה לא הפרישו מספיק בגין עליית הסיכון של משקי הבית

אמיר טייג

12.11.2003 / 13:09

המפקח על הבנקים אומר כי הבנקים נוהגים להפריש בגין משקי הבית בעיקר ברבעון הרביעי בשנה וכי עד כה לא שיקפו דו"חותיהם את העלייה בסיכון האשראי למשקי הבית



המפקח על הבנקים מזהיר מפני הפרשות חריגות בבנקים ברבעון הרביעי של השנה. המפקח טוען כי עד כה לא ביצעו הבנקים את ההפרשות הנדרשות בגין עליית סיכון האשראי של משקי הבית וכי הפרשות אלו צפויות להתבטא ברבעון הרביעי של השנה.



"העלייה בסיכון האשראי עקב ירידת כושר הפירעון של מגזר האנשים הפרטיים לא באה לביטוי בדו"חות הכספיים התקופתיים של הבנקים במהלך שנת 2002", כך כותב יואב להמן, המפקח על הבנקים. עוד מציין להמן כי בבנקים קיימת נטייה לרכז בדרך כלל את בדיקות החוסן של האנשים לצורך אומדן ההפרשות במועד הסמוך לסגירת הדו"חות הכספיים השנתיים, כלומר ההפרשות בגין משקי הבית מבוצעות בעיקר ברבעון האחרון של השנה.



להמן מציין כי במהלך שנת 2002 ובמחצית הראשונה של 2003 מסתמנת ירידה בכושר הפירעון של מגזר האנשים הפרטיים, אך טוען כי שיעור ההפרשות לחובות מסופקים במגזר משקי הבית הפרטיים עדיין נמוך מההפרשות לחובות מסופקים בגין סקטורים אחרים.



עוד נמסר מיחידת המחקר של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל כי מנתוני מערכת הבנקאות עולה כי הפגיעה המתמשכת בכושר הפירעון של האנשים הפרטיים קיבלה ביטוי במספר אינדיקטורים כגון גידול בפיגורים באשראי לדיור, עלייה של הפיגורים בתשלומים באמצעות כרטיסי אשראי, עלייה במספר האנשים שחשבונותיהם הוגבלו, בעיקר עקב הוצאה לפועל, והמשך העלייה ביחס האשראי להכנסה הפנויה.



מנתוני הבנקים עולה כי סך האשראי הבנקאי לאנשים פרטיים הסתכם בסוף יוני 2003 בכ-209 מיליארד שקל, שהם כ-30% מסך האשראי לציבור בבנקים, כאשר האשראי לדיור, בעל הסיכון הנמוך יותר, מהווה כ-47% מסך האשראי למגזר זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully