וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות החברות מפרסמת מכרז למכירת 5.25% ממניות בזק

ערן גבאי

12.11.2003 / 16:32

המשמעות: בזק תפסיק להיות חברה ממשלתית. המכרז ייסגר ב-7:00 בבוקר. הערכות היו שהמדינה תמכור עד 4% ממניות בזק כדי לא לרדת בשלב ראשון מתחת ל-50%

רשות החברות הממשלתיות פרסמה הצעת מכר לכ-25 גופים מוסדיים מובילים ישראלים וזרים לרכישת כ-5.25% ממניות חברת בזק. ההצעות יוגשו מחר (חמישי) החל מהשעה 06:45 ועד לשעה 07:00 בבוקר.

לאחר מכירת המניות עתידות לרדת החזקותיה של המדינה בבזק אל מתחת ל-50% ומשמעות הדבר היא שהחברה תחדל להיות ממשלתית, ותהפוך להיות חברה מעורבת (בה המדינה היא בעלת המניות הגדולה אך מחזיקה בפחות מ-50% מהמניות).

מעמד של חברה מעורבת יקנה לבזק שורה של הקלות וגמישות ניהולית ויאפשר לה לממש את האופציות לרכישת עוד 50% מפלאפון וכ-5% מ-YES, מבלי שהן תהפוכנה לחברות ממשלתיות. בנוסף, על פי התקנון החדש, שהופץ על ידי רשות החברות השבוע, לא תזדקק בזק לאישורי ממשלה לפעילויותיה השונות ויחוזק מעמדו של דירקטוריון החברה.

נודע כי במסגרת המכרז תינתן למשקיעים אופציית קול ל-30 מיליון ממניות בזק כ-1.2% מהמניות, כך שתהיה אפשרות למשקיע להגדיל את החבילה שלו. 30 מיליון מניות ערכן בבורסה נאמד בכ-141 מיליון שקל. הואיל ומדובר בהצעת מכר מהותית בנסיבות העניין המסחר במניית בזק הופסק, בשל ההשפעה שיש לצעד זה על המסחר במניות.

הערכות היו שהמדינה תמכור עד 4% ממניות בזק כדי לא לרדת בשלב ראשון מתחת ל-50%. המכירה של 5% ממניות בזק, בשווי של כ-590 מיליון שקל, תצטרף למכירה הראשונה שביצעה המדינה ביולי, אז מכרה 3.3% ממניות החברה בדיסקאונט של כ-5.9% ממחיר השוק תמורת כ-375 מיליון שקל. התקבולים הועברו לבזק כחלק מגיוס הון לחברה וזאת כנגד הקצאת מניות חדשות למדינה.

המהלך הנוכחי, במידה שתתבצע המכירה, ישלים את מלוא גיוס ההון לחברה בסכום של 890 מיליון שקל הנדרש להשלמת הסכם הפיצויים של כ-1,770 מעובדי בזק, ובנוסף יזרים תקבולים ישירות לקופת המדינה.

איל גבאי, ראש רשות החברות הממשלתיות, אמר היום כי "יש הזדמנות לבצע את המכירה וקיים ביקוש טוב בשוק למניה". לדבריו, לא היתה חשיבות שלא לרדת בשלב ראשון מתחת ל-50% מהמניות כדי לסיים את גיוס הכסף עבור תשלום הפיצויים לכ-1,770 מעובדי בזק הנאמד בכ-890 מיליון שקל, שכן היעד הוא בכל מקרה לרדת להחזקות של כ-40% מהחברה.

גבאי לא מאשר שקיימת תוכנית במשרדו לבצע את כל הנפקת בזק באמצעות הבורסה וטוען כי השוק לא יכול לספוג מניות בזק ללא גבול. על כן, תוכנית ההפרטה כפי שנקבעה על ידי משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות בעינה עומדת, דהיינו מכירת גרעין שליטה של כ-30%-40% למשקיע זר. גבאי ציין עוד כי "הוועד של בזק תומך בהפרטה וחתום על כך שיסכים לכל תהליך הפרטה ולשמירה על שקט תעשייתי עד 2006. הוא ועד אחראי ועל כן לא צופה כל בעיה". גבאי אמר כי מדובר באבן דרך מהותית ביותר בהפרטת בזק. השוק מביע אמון בחברה ובתהליך ההפרטה ומשרד האוצר מצא לנכון לנצל את ההזדמנות לביצוע צעד חשוב זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully