וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אמצעי התשלום עלו באוקטובר ב-0.6% לשיא של 16 חודשים

אמיר טייג

16.11.2003 / 12:35

ב-12 החודשים האחרונים עלו אמצעי התשלום ב-7.5%. באוקטובר הסתכמו אמצעי התשלום ב-32.4 מיליארד שקל. האינפלציה הצפויה בשנה הקרובה על פי שוק ההון - 1.5%

אוקטובר הוא החודש הרביעי ברציפות בו נרשמת עלייה באמצעי התשלום. כך עולה מנתוני בנק ישראל שמתפרסמים היום. יתרת אמצעי התשלום באוקטובר הסתכמה בממוצע ברמה של 32.4 מיליארד שקל - עלייה של 0.6% לעומת החודש הקודם. בחישוב שנתי, עלו אמצעי התשלום ב-7.5%, וזאת על רקע מגמת הפחתות הריבית המובהקת של בנק ישראל מתחילת שנת 2003. מגמת העלייה באמצעי התשלום הביאה את רמתם בחודש אוקטובר לשיא של 16 חודשים.

עוד נמסר מבנק ישראל כי האינפלציה הצפויה על פי שוק ההון בשנה הקרובה עמדה באוקטובר על 1.7% - עלייה של 0.2% לעומת חודש ספטמבר. עם זאת, ב-30 הימים האחרונים, ירדה שוב האינפלציה הצפויה לרמה של 1.5% - כפי הנראה לקראת מדד אוקטובר שהיה בתחתית טווח התחזיות. על פי מחירי הנכסים בשוק ההון, קצב האינפלציה השנתי יעמוד על 2.5%, ובשלוש השנים הקרובות ואילך תסתכם האינפלציה השנתית ב-3.5%. יש לציין כי הרמה הנוכחית של הציפיות היא הנמוכה ביותר שנרשמה במהלך השנתיים האחרונות.

אמצעי התשלום והאינפלציה הצפויה מהווים שני אינדיקטורים חשובים עבור בנק ישראל בבואו להחליט על מדיניות הריבית בטווח הקצר. מגמת הפחתת הריבית בה נוקט בנק ישראל מתחילת השנה הוא הגורם העיקרי לעלייה באמצעי התשלום בתקופה זו. בבנק ישראל בוחנים רמה זו בבואם להחליט לגבי מדיניות הריבית החודשית שלהם.

המשך העלייה באמצעי התשלום בחודש אוקטובר מהווה גורם אינפלציוני אשר עשוי לגרום להאטה בקצב הפחתת הריבית, אם כי מדד אוקטובר אשר נותר ללא שינוי מהווה גורם בעל השפעה הפוכה המעיד כי עדיין אין התעוררות של אינפלציה, ולפיכך מאפשר לבנק ישראל להמשיך במגמת ההפחתות. הערכות הן כי הנגיד צפוי להפחית את ריבית דצמבר, בסוף החודש בכ-0.3% עד 0.4%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully