וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינפיניטי גרופ נקנסה בגין הפרת הוראות צו איסור הלבנת הון

אלי דניאל

17.11.2003 / 10:21

הרשות לניירות ערך הטילה על חברת ניהול התיקים קנס של 15 אלף שקל. הקנס הופקד בקרן מיוחדת למלחמה בנגע הסמים - בהתאם לחוק איסור הלבנת הון

הוועדה להטלת עיצום כספי ברשות ניירות ערך הטילה לאחרונה קנס כספי בסך 15 אלף שקל על חברת ניהול התיקים אינפיניטי גרופ, וזאת בשל הפרה של הוראות צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של מנהל תיקים), התשס"ב-2001, הנוגעות לחובת זיהוי לקוחות.

צו איסור הלבנת הון קובע כי על כל חברות ניהול התיקים לזהות כל לקוחותיהן, כדי לוודא שמי שעומד מאחורי חשבון ניירות הערך אצל מנהל התיקים הוא אכן האדם הרשום כבעליו. כל זאת, כחלק מהמלחמה שמנהלת ישראל בתופעת הלבנת ההון.

המקרה הנוכחי הינו הראשון במסגרתו מטילה רשות ני"ע קנס כספי על מנהל תיקים שהפר את הוראות הצו בעניין חובות הזיהוי הקבועות בפרק ב' של הצו, וזאת למרות שקיימת בצו הוראה ולפיה בשנה הראשונה לתחולתו לא יוטל קנס כספי. ברשות ני"ע מציינים כי אינפיניטי גרופ כבר קיבלה במהלך אותה שנה מכתב אזהרה מהרשות, אולם למרות זאת, בבדיקה שנייה נמצא כי אינפינטי גרופ עודנה מפרה את הוראות הצו, ולכן הוטל עליה הקנס. ברשות ניירות ערך הדגישו כי אינפיניטי גרופ מיהרה ושילמה את הקנס ימים ספורים לאחר שהוטל עליה.

בשולי הדברים נזכיר כי על פי הוראותיו של החוק לאיסור הלבנת הון, התש"ס-2000, הקנסות שמשלמים הגופים המפוקחים מופקדים בקרן מיוחדת שהוקמה על ידי המדינה למלחמה בנגע הסמים.

אינפיניטי גרופ: הרשות מפלה בין הבנקים לחברות הפרטיות


מערכת וואלה! עסקים מוסיפה:

חברת אינפיניטי גרופ אמרה בתגובה כי "חברתנו עברה שתי ביקורות בנוגע ליישום חוק איסור הלבנת הון. הביקורות, אשר בוצעו במהלך חודש ספטמבר 2002 ופברואר 2003 עסקו באימות זיהוי לקוחות החברה וקיום צילומי תעודות זהות ותעודה נוספת בצמוד להסכם הניהול עימם. החל ממועד החלת החוק, החברה החלה "להשלים חוסרים" בקרב הלקוחות הוותיקים שלה, כאשר מדובר בעיקר בצילום תעודה נוספת של הלקוחות.

"מבלי להתייחס לחוסר ההגיון של חובת תעודת זיהוי נוספת לכל לקוח אשר כבר זוהה בבנק (החברה מנהלת את ההשקעות באמצעות המערכת הבנקאית), החברה ביצעה ככל אשר לעיל ידה לקבל את צילומי התעודות החסרות מאותם לקוחות – ומדובר בכמות לקוחות נכבדה בקנה מידה של חברות ניהול התיקים בישראל ובכלל.

החברה מתפלאת על השימוש הציני שעורכת למעשה הרשות לניירות ערך באחת מחברות ניהול התיקים הפרטיות הצומחות בישראל, למרות הצהרותיה לעידוד הסקטור הפרטי, בה בשעה שבקרב המערכת הבנקאית פועלים עשרות ואולי מאות אלפי חשבונות שטרם בוצע בהם זיהוי מלא של הלקוחות והם פעילים לחלוטין. והרי חוק הוא חוק, ואולי פשוט בבנקים קל להתחשב.

"החברה עשתה בעבר וממשיכה לעשות היום מעל ומעבר על מנת לקיים ככתבו וכלשונו את החוק, למרות הקשיים הגדולים בנכונות של הלקוחות הוותיקים לספק את הניירת, ועד כדי חשש מאיבוד הלקוחות בתקופה כה קשה במשק, שמרגישים שפשוט מטרידים אותם".

בחברה מוסיפים כי "לא ניתן לשנות אורחות עבר ביום אחד ומתברר שגם לא בשנה אחת. מדובר על שינוי מנטלי ומבורך בהרגלי ההשקעה, הזיהוי והטיפול בלקוחות ובכספם במדינת ישראל ואנו, כאחת החברות הצומחות בשוק רואים זאת בברכה, גם אם עלה לנו, שלא בצדק, בתרומה של 15 אלף שקל לאגודה לסמים המסוכנים אצל האפוטרופוס הכללי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully