וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האשראי לתעשייה ב-2000 עלה ב-7% ל-75 מיליארד ש'

13.3.2001 / 8:19

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת אורה קורן
lt/bgt
אשראי המגזר התעשייתי ב-2000 הסתכם ב-75 מיליארד שקל - עלייה של 7% יחסית ל-99'.
lt/pgt

ltpgt
היקף האשראי שנטל הציבור מהבנקים ב-2000 הגיע ל-490 מיליארד שקל (לעומת 434 מיליארד שקל ב-99') - כך נמסר מהתאחדות התעשיינים, לקראת ההצבעה בכנסת היום על החוק למסירת נתוני אשראי.
lt/pgt

ltpgt
ההתאחדות, בראשות יורם בליזובסקי, הביעה אתמול תמיכה בחוק החדש למסירת נתוני אשראי. בכירים בהתאחדות אמרו כי החוק החדש יגביר את הוודאות הכלכלית במשק, ישפר את תנאי ההלוואות, יגדיל את היקף האשראי ואף יוזיל אותו.
lt/pgt

ltpgt
"החוק החדש, שיסמיך גופים אמינים ומבוקרים לאסוף ולספק נתוני אשראי על עמידה בפירעון תשלומים של צרכנים, יפחית את הריכוזיות בתחום
lt/pgt

ltpgt
מתן האשראי, ויאפשר גם לבנקים קטנים ולגופים שאינם בנקים לתת אשראי", אמרו בהתאחדות.
lt/pgt

ltpgt
פעילות זו אינה מתאפשרת כיום, מכיוון שלגופים אלה אין מידע אמין על צרכנים, ומשום שרוב המידע מרוכז בידי שני הבנקים הגדולים.
lt/pgt

ltpgt
בהתאחדות הוסיפו כי החוק אינו פוגע בצנעת הפרט, משום שהוא לא מאפשר לאסוף מידע על מצבו הכלכלי של אדם. החוק מאפשר לאסוף נתונים רק על מקרים של פשיטות רגל, הוצאה לפועל, מוגבלות בבנק, מידע על צ'קים שסורבו על ידי הבנק, ואי פירעון חובות לאחר 90 ימי פיגור.
lt/pgt

ltpgt
מידע זה, אומרים בהתאחדות, נאגר למשך 7 שנים לכל היותר, וכל אדם יכול לבקש לתקן אותו.
lt/pgt

ltpgt
ממידע שריכזה ההתאחדות עולה כי הצרכנים הם הנפגעים העיקריים מהיעדר חוק מתן שירותי אשראי בישראל, כמקובל בארה"ב. בהיעדר חוק כזה, היקף הצ'קים החוזרים ותרגילי העוקץ בישראל הוא מהגדולים בעולם - כ-18 אלף צ'קים לשנה.
lt/pgt

ltpgt
כתוצאה מכך, אמרו בהתאחדות, יש אי ודאות במסחר, המחירים גבוהים, וקיימת דרישה גבוהה לביטחונות.
ltbgt
"להגדיל תקציב פיתוח תשתית לתעשייה פי 5 - ל-450 מ' ש'"
lt/bgt
התאחדות התעשיינים דורשת להגדיל את התקציב השוטף לפיתוח תשתיות באזורי תעשייה בפריפריה, שקוצץ בתקציב 2001. מנכ"ל ההתאחדות, יורם בליזובסקי, אמר כי התקציב קוצץ בהדרגה וברציפות מ-97' וב-2001 קוצץ ב-30% לעומת 99'. תקציב המזומן ב-2001 מסתכם ב-87 מיליון שקל, וההתאחדות דורשת להגדילו ל-450 מיליון שקל.
lt/pgt

ltpgt
בליזובסקי דיווח, לקראת כנס חירום שייערך השבוע בהשתתפות ראשי עיירות פיתוח ומנהלי פארקים תעשייתיים, כי 55 אזורי תעשייה בפריפריה נמצאים בסכנת ניוון בהיעדר תקציב תשתיות. הוא אמר כי "הממשלה במעשיה עלולה לגרום להעמקת הפער".
lt/pgt

ltpgt
ההערכות בהתאחדות הן כי הקיצוץ בתקציב הפיתוח ימנע הקמת והרחבת 160 מפעלים בהיקף כולל של 2 מיליארד שקל. בכך תימנע יצירת 5,000 מקומות תעסוקה חדשים.
lt/pgt

ltpgt
ההתאחדות דורשת גם להגדיל את התקציב השוטף של תוכנית הטיפול הממוקד באזורי עדיפות לאומית ב-2001 - מ-59 מיליון שקל ל-205 מיליון שקל; ב-2000 היה תקציב התוכנית 101 מיליון שקל. התוכנית גובשה לאחר קיצוץ מענקי ההשקעות ב-97' ונועדה לתמוך בפיתוח כלכלי ביישובי אזורים אלה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully