וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הודו / רה"מ ואג'פאי טוען שלכלכלות המזרח יש תשובה למשבר

14.3.2001 / 9:57

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת רוני ליפשיץ
lt/bgt
אסיה, בסיוע אוכלוסייתה הגדולה, יכולה לסייע למדינות העשירות להתגבר על המשבר הפוקד אותן עקב נפילת מניות הטכנולוגיה - כך אמר אתמול ראש ממשלת הודו, אטאל ביהארי ואג'פאי, בפתיחת המפגש השנתי ה-12 של NASSCOM, ארגון המקשר בין אנשי עסקים בהודו, אסיה, אירופה וארה"ב. נשיא נאסקום הודו, דיואנג מטה, העריך אתמול כי יעד היצוא של הודו בתחום התוכנה - 6 מיליארד דולר ב-2001 - יושג למרות משבר הטכנולוגיה.
lt/pgt

ltpgt
ראש ממשלת הודו אמר כי אסיה השתחררה ממעמדה כאזור שכלכלתו תלויה בסיוע חיצוני, והיא יכולה לעזור למדינות אחרות שנפגעו ממיתון, פיטורי עובדים ואבטלה. "הכלכלות הצומחות במהירות של אסיה", הסביר במפגש עם עיתונאים בעיר בנגלור בדרום הודו, "הן כיום הצרכנים הגדולים ביותר של מוצרים טכנולוגיים מגוונים".
lt/pgt

ltpgt
ואג'פאי סבור כי הדור הצעיר באסיה, כ-2 מיליארד בני נוער, יכול להיות מקור לעובדים מיומנים שיסייעו לכלכלות ה"צומחות בקצב איטי מכדי לנצל את ההתייעלות ושיפור התפוקה, תוצאת כניסת טכנולוגיות חדשות". הוא הסביר כי לאחר עשור של צמיחה בארה"ב בזכות תעשיות התקשורת, התוכנה והאינטרנט, משפיעה ההאטה בארה"ב על חלקי עולם אחרים. הכלכלות האסיאתיות, טען, הן לקוחות גדולות של המגזר הטכנולוגי.
lt/pgt

ltpgt
טיעון זה קיבל באחרונה חיזוק בלתי צפוי, כשחברת גרטנר גרופ פירסמה את ממצאי מחקר שוק המחשבים האסיאתי שביצעה חטיבת דטה קווסט. מהמחקר עולה כי בשעה שארה"ב ואירופה שקעו לשפל עמוק ב-2000, צמחו מכירות המחשבים האישיים בדרום-מזרח אסיה ב-30% והסתכמו ב-17.3 מיליון יחידות. ברבעון האחרון של 2000, אחד הגרועים במערב, צמחו המכירות ב-15%.
lt/pgt

ltpgt
מעבר להצהרות, למשבר הנוכחי יכולות להיות השלכות ישירות יותר על תעשיית הטכנולוגיה ההודית. לפי נתוני חברת המחקר IDC, כ-25% מתקציבי המידע של הארגונים והחברות העסקיות בארה"ב מוקדשים לעבודות מיקור חוץ. 1.9% מעבודות אלה מגיעות לידי התעשייה ההודית, כפרויקטי תוכנה המבוצעים בהודו עבור חברות אמריקאיות. חברת הייעוץ Mindtree האמריקאית העריכה בתחילת מארס כי בגלל פער השכר בין מתכנתים הודים לאמריקאים, יביא המשבר לגידול בהיקף הפרויקטים המבוצעים בהודו.
lt/pgt

ltpgt
הפוטנציאל ההודי לא חמק מעיניהן של ענקיות הטכנולוגיה. בפברואר הודיעה יבמ על הקמת מרכז מו"פ בבנגלור, הנחשבת לעמק הסיליקון ההודי, בהשקעה של 100 מיליון דולר. במרכז עתידים לעבוד 500 מתכנתים, שיתמקדו בפרויקטים עבור מערכת ההפעלה לינוקס.
lt/pgt

ltpgt
גם חברת אמריקה אונליין הודיעה בפברואר כי בכוונתה להקים מרכז פיתוח בבנגלור, שבשלב הראשון יעסיק 100 מתכנתים ויפתח יישומים חדשים עבור הדפדפן נטסקייפ. החברה מתכננת להשקיע במרכז הפיתוח 100 מיליון דולר בחמש השנים הבאות. בתחילת פברואר הודיעה גם חברת סאן מיקרוסיסטמס כי תשקיע 20 מיליון דולר בהרחבת מרכז פיתוח התוכנה שלה בבנגלור.
lt/pgt

ltpgt
בהודו, בדומה לישראל, מביא עמו השגשוג הפתאומי של תעשיית ההיי-טק פרויקטי נדל"ן גדולים. בתחילת השנה הוקמה חברה חדשה בידי יוצאי מיקרוסופט ארה"ב בשם קטליטיק סופטוור. החברה מתכננת לספק שירותי תוכנה באמצעות מתכנתים הודים. ואולם במקום לשכור את שירותיהם, החליטה לבנות עבורם עיר היי-טק מושלמת במדינת אנדרה פרדש, בשטח של 20 אלף דונם. העיר תיקרא ניו אורוויל, ובעיתונות ההודית מכנים אותה "עיר החלומות". היא אמורה לאכלס 4,000 מהנדסי תוכנה ובני משפחותיהם שיעבדו עבור החברה, ועוד 300 עובדים טכניים שיתחזקו אותה.
lt/pgt

ltpgt
ניו אורוויל תספק את צורכי החשמל שלה באמצעות תחנת כוח עצמאית, שתמכור את העודפים לערים סמוכות. ההשקעה הראשונית בהקמת העיר נאמדת ב-200 מיליון דולר.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully