וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האוני' העברית מקימה חממת סטארט-אפ - במעונות

13.3.2001 / 8:38

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת נעמה קופלמן
lt/bgt
האוניברסיטה העברית תשתמש במעונות סטודנטים בגבעת רם לצורך אכלוס חברות סטארט-אפ של אנשי סגל וסטודנטים של האוניברסיטה. סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה, משה ויגדור, אמר שהכשרת המבנים תתבצע בהשקעה של קרוב ל-3 מיליון דולר - 300-250 דולר למ"ר.
lt/pgt

ltpgt
מדובר בקבוצת בניינים המכונים "מעונות האלף". כבר השנה תכשיר האוניברסיטה 10 מ-40 ביתני המעונות לקליטת חברות הסטארט-אפ, ובשנה הבאה יוכשרו יתר הביתנים. כל ביתן, בשטח של 240 מ"ר, ישופץ ויעוצב מחדש, והחברות יוכלו לשכור ביתן אחד או שניים, בשכר דירה של 8-7 דולרים למ"ר. "נגבה את הסכום המינימלי להשכרה לחברות היי-טק המקובל בירושלים", אמר ויגדור, "על מנת להחזיר את ההשקעה בהכשרת המבנים".
lt/pgt

ltpgt
מדובר בשיכונים ששימשו מעונות סטודנטים שנים רבות. "אנחנו חושבים שזהו מיקום מעולה לחברות של אנשי סגל וסטודנטים, ובאופן טבעי בקרבה הפיסית לאוניברסיטה יכולה להיווצר אינטראקציה בין האוניברסיטה לחברות", אמר ויגדור.
lt/pgt

ltpgt
החברות יוכלו להשתמש בתשתיות הציוד והמחשוב של האוניברסיטה וכן בספריות - שירותים הכרוכים בתשלום סמלי. בשלב זה מדובר בעיקר בחברות מתחומי המחשבים והביוטכנולוגיה. כיום ממתינות להיכנס למעונות לפחות שתי חברות שצמחו ממחקרים באוניברסיטה.
lt/pgt

ltpgt
במקביל לפרויקט מעונות האלף הקימה האוניברסיטה העברית חברה משותפת עם הרשות לפיתוח ירושלים, בשם מטע"מ (מרכז טכנולוגי עתיר מדע), לצורך הקמת פארק היי-טק צמוד לגבעת רם. מדובר בשטח של 60 דונם שעליו ייבנו 75 אלף מ"ר. השטח ניתן למטע"מ ל-25 שנה ואחר כך יועבר לבעלות האוניברסיטה העברית.
lt/pgt

ltpgt
"הפארק ישמש מרכז ליזמות, לחברות סטארט-אפ ולחממות מחקר ופיתוח, ללא ייצור", אמר ויגדור. מאחר שמדובר בקרקע המיועדת לשימוש שאינו מסחרי מוטלות הגבלות על השימוש בה, והחברות ייאלצו לעמוד בקריטריונים קפדניים על מנת לפעול מתחומי הפארק; חברות שיבשילו ייאלצו לעבור לפארק תעשיות.
lt/pgt

ltpgt
לדברי ויגדור, מדובר בפארק במתכונת ייחודית בישראל. הוא העריך כי לצורך פיתוחו דרושה השקעה של כ-100 מיליון דולר. מסיבה זו הוציאה מטע"מ מכרז לחיפוש משקיע שיפתח את הפארק - בתמורה ל-76% מהבעלות עליה. דמי השכירות בפארק היזמות יהיו גבוהים מאלה שייגבו במעונות האלף המשופצים. "המשקיע יצפה להחזר השקעה ולתשואה", אמר ויגדור. ככל הנראה, בתוך שנה וחצי תסתיים בניית המבנה הראשון בפארק, ובתוך עשור יסתיים פיתוחו.
lt/pgt

ltpgt
ויגדור, המשמש יועץ של אונסק"ו, ארגון החינוך של האו"ם, לתחום קשרי אוניברסיטאות ותעשייה, מאמין כי פרויקט זה ופארק ההיי-טק מעבר לגדר יחזקו את הקשר של האוניברסיטה העברית לתעשייה. "החוקרים יוכלו לקדם רעיונות יישומיים בסביבת המעבדה שלהם, בלי להתנתק מעבודתם באוניברסיטה", אמר.
lt/pgt

ltpgt
"מטרת האוניברסיטה היא ליצור אווירה של יזמות בקמפוס, למשוך תלמידים טובים לאוניברסיטה ואנשים ועסקים לירושלים", הוסיף ויגדור. לאחר שייכנס המשקיע, יישארו 12% מחברת מטע"מ בידי האוניברסיטה, ולדברי ויגדור, "כסף גדול האוניברסיטה לא תראה פה".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully