וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עורכי דין חויבו להשיב למזכירתם שפוטרה סכומים שקוזזו משכרה עקב טעויות שביצעה

13.3.2001 / 13:06

בית הדין הארצי: "אין עובד מקבל על עצמו אחריות שלעולם לא ישגה בביצוע העבודה"

רעיונות
ltpgt
המשיבה, סוזי ביטון, עבדה במשרד עורכי הדין של המערערים כפקידה כללית - מזכירה, מסוף אוגוסט 1995 ועד לראשית 1996 - עת פוטרה. העילה לפיטוריה של המשיבה היתה הטענה כי התרשלה בעבודתה וגרמה לנזק. זאת כי לא הודיעה לעו"ד טל, שעליו להתייצב לדיון משפטי שהיה קבוע בפני הרשמת בבית המשפט השלום בבאר שבע.
lt/pgt

ltpgt
אכן, המועד לא היה רשום ביומנו של עו"ד טל, אם כי המזכירה היתה חתומה על אישור מסירה. אולם לטענתה, היה מקובל שהיא מעבירה את ההזמנות ישירות לעורכי הדין.
lt/pgt

ltpgt
בתצהיר, שהוגש לבית הדין בבאר שבע לביטול פסק הדין ושניסח עו"ד טל, מסרה המזכירה, כי ייתכן שזרקה את טופס ההזמנה. מאוחר יותר היא טענה כי כתבה את הדברים בתצהיר בלחץ מעבידיה.

עורכי הדין מצדם טענו כי נגרם להם נזק כספי ישיר של 1,500 שקל, שקוזזו ממשכורתה של המשיבה והיא פוטרה. היא הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע להחזר שכרה. עורכי הדין הגישו נגדה תביעה שכנגד ובה תבעו 5,000 שקל, בגלל פגיעה בשמם הטוב.
lt/pgt

ltpgt
בית הדין האזורי קיבל את תביעתה של העובדת, שכן הסכום שנוכה משכרה לא היה כלול במסגרת הסכומים המותרים בניכוי, לפי סעיף 25(ב) לחוק הגנת השכר.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, בית הדין חייב את המעסיקים להחזיר לעובדת סכום זה בצירוף הפרשי הצמדה וריבית (במקום פיצויי הלנה, שכן הוכחה מחלוקת כנה בין הצדדים). באשר לתביעה שכנגד, זו נדחתה מן הטעם שלא הוכח כי המשיבה הפרה את חובתה לעבוד במידה סבירה של כושר ושל זהירות.
lt/pgt

ltpgt
העניין הובא לערעור בפני בית הדין הארצי לעבודה שדחה את הערעור בקובעו כי הניכוי מהשכר היה שלא כדין.
lt/pgt

ltpgt
אשר לפיצוי בגין רשלנותה של העובדת, בית הדין הארצי קבע כי מדובר בעוולה נזיקית ולבית הדין אין סמכות לדון בכך. אפשרות אחרת היא לדון בעניין מנקודת המבט של הפרת חוזה עבודה, לפעול במיומנות ובנאמנות.
lt/pgt

ltpgt
בית הדין הארצי קבע כי הפרת חוזה עבודה מביאה בדרך כלל לשיפוי כספי של הצד שנפגע, אך כאשר העובד הוא המפר, יש לבחון את הנסיבות שכן, "אין עובד מקבל על עצמו אחריות, שלעולם לא ישגה בביצוע העבודה".
lt/pgt

ltpgt
עוד נאמר כי אם המערערים היו מוכיחים שהעובדת עשתה הפרה בלתי סבירה - היתה קמה עילה. אולם, הדבר לא נעשה. אשר לפגיעה במוניטין של עורכי הדין, נקבע כי גם זה לא הוכח.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, ערעורם של עורכי הדין נדחה והם חויבו לשלם לפקידתם לשעבר הוצאות משפט בסך 3,000 שקל. (ע"ע 71/99)
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully