וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרישול הכפול (חלק ב'):

13.3.2001 / 18:49

והפעם אבסורד: אין כניסה לחברות קטנות!

שלומי גולובינסקי
ltpgt
לפני כחודש נפל דבר בבורסה בתל אביב. לראשונה הצליחה הנהלתה להביא חברה אמריקאית "טהורה", שאין לה קשר של ממש לישראל, להירשם למסחר בבורסה המקומית. בהמשך התברר, כמובן, שמדובר בשמחה מוקדמת מדי.
lt/pgt

ltpgt
פוליקום לא נרשמה למסחר מטעמי ציונות, אלא מתוך כוונה לחסוך את הצורך בפרסום תשקיף בעברית. זאת ועוד, מניית פוליקום מרכזת בתל אביב, ביום טוב, מחזור של כמה אלפי שקלים בלבד - דבר המאפשר לה, בין היתר, להיסחר כמעט שבוע שלם בפער ארביטראז' של 30% ביחס למניה הזהה בניו יורק.
lt/pgt

ltpgt
הנקודה האבסורדית בכל הסיפור היא שחברה אמריקאית כמו פוליקום יכולה להירשם למסחר בהינף יד, בעוד שחברות ישראליות טהורות, שעיקר פעילותן בישראל, והרישום הכפול נחוץ להן, אולי, כאוויר לנשימה, מנועות מלעשות כן.
lt/pgt

ltpgt
ומדוע? כיוון שהן נסחרות בבורסת ה-small caps בנאסד"ק, ולמרות שחלות עליהן כל הדרישות שחלות על חברות ישראליות הנסחרות בבורסת הנאסד"ק הראשית (כמו טבע 629014-MRQ וכור ) - הרשויות נמנעות במכוון מלאפשר להן לבצע רישום בתל אביב, בטענה שהן חברות עם שווי שוק נמוך מדי.
lt/pgt

ltpgt
בהקשר זה ניתן לציין כי החלוקה לבורסה הראשית של הנאסד"ק ול"סמול קאפס" היא בעיקרה פונקציה של שווי שוק ומחזורי מסחר.
ltbrgt
lt/bgtמוכן לישון מול בניין הבורסהltbgt
אריה רייכרט, מנכ"ל יצרנית המעגלים המודפסים אלטק , אומר כי ביום הראשון שהרישום הכפול יהיה אפשרי - "אנחנו נהיה שם". ומוסיף, "אתה יודע מה? אני מוכן אפילו לישון לילה שלם מול בניין הבורסה כדי להבטיח שאני אהיה הראשון שיעשה רישום כפול".
lt/pgt

ltpgt
רייכרט מספר גם על שיחות עם מירי כץ, יו"ר רשות ניירות ערך, ערב אישור תקנות הרישום הכפול. בשיחות נתבקש רייכרט להביע דעתו על תקנות הרישום הכפול, אולם, כידוע, דעתו נשארה בגדר המלצה בלבד.
lt/pgt

ltpgt
לדברי רייכרט, אם ייסחרו מניות אלטק בתל אביב, הדבר יאפשר למנהלי תיקים ישראלים לרכוש את המניות עבור לקוחותיהם. מה שגם יגדיל את הסחירות במניה, ואולי גם יעלה את שוויה.
lt/pgt

ltpgt
חברה ישראלית נוספת שהיתה שמחה מאוד לבצע רישום כפול היא ACS (איי.סי.אס) , שבשליטת הגיסים זאב קירשנבוים ויעקב אנג'ל. ב-ACS אפילו ניסו לבצע הנפקה רגילה, שהיתה מביאה את מניות החברה להיסחר בביצה המקומית, אולם המכרז המוסדי של החברה נכשל, בעיקר בגלל פרוץ האירועים הבטחוניים וצניחת מניות החברה בנאסד"ק.
lt/pgt

ltpgt
בשלב הנוכחי, הן באלטק והן ב-ACS, לא חושבים על הנפקת מניות, משום שבמחירי המניות הנוכחיים לא שווה לבעלי המניות של החברה להידלל. בכלל, מדובר בשתי חברות צומחות ורווחיות, שמאחורי שתיהן עומדים אנשי עסקים גדולים (אנג'ל ב-ACS, ויוסי מימן באלטק), כך שלפחות בטווח הנראה לעין, בעיות פיננסיות לא צפויות להעיב עליהן.
ltbrgt
lt/bgtמי צריך תשקיף בלי לגייסltbgt?
לשתי חברות אלו (ומדובר בדוגמאות בלבד) לא כדאי לבצע רישום רגיל של מניות למסחר, משום שמהלך זה יחייב אותן להכין תשקיף מלא בעברית, למרות שהן לא מתכננות (ולמעשה בתנאי השוק - גם לא מסוגלות) לגייס הון מהמשקיעים.
lt/pgt

ltpgt
יתרה מכך, אם אלטק או ACS יירשמו למסחר בתל אביב, ולא יוגדרו כחברה דואלית, הן יידרשו לשתי מערכות דיווח שונות - אחת המותאמת לכללי החשבונאות בישראל, והשנייה בהתאם לכללים האמריקאיים. למותר לציין, כי עבור חברות קטנות מדובר בהחלט בדרישות לא מבוטלות.
lt/pgt

ltpgt
שלא לציטוט מעריכים פעילים בשוק ההון כי הסיבה האמיתית להחלטת רשות ניירות ערך, היא רצון לשמור על כוחה מול החברות הקטנות. החברות שביצעו עד כה את הרישום הכפול הפכו לדואליות, וככאלו, שליטת הרשות עליהן מוגבלת מאוד. אחד ממנהלי התיקים הגדולים בישראל הגדיר זאת: "ברשות ניירות ערך חכמים על קטנים".
lt/pgt

ltpgt
תגובת רשות ניירות ערך: "ההיגיון מאחורי ההחלטה להתיר רישום כפול של חברות הנסחרות לפחות שנה בקטגוריית ה"נאשיונל מארקט" (הנאסד"ק - ש.ג.), הוא להביא חברות, שבנוסף להיותן בעלות הון עצמי מסוים - מניותיהן נסחרות בהיקפים גבוהים. אחד ההבדלים המרכזיים בין קטגוריית ה"סמול קאפס" לזו של ה"נאשיונל מארקט" הוא בהיקפי הסחירות של המניות".
lt/pgt

ltpgt
חברה יכולה לעבור ל"נאשיונל מארקט" רק כשהמניה שלה נסחרת בהיקף מינימלי מסוים לאורך תקופה מסוימת. היקף הסחירות מעיד על מספר המתעניינים במניה, כמו גם על המניה עצמה. סחירות גבוהה גורמת לכך שגם אנליסטים מגלים בה עניין, והיא נהנית מכיסוי שוק. זה בדיוק מה שרצינו להביא לכאן".
ltbrgt
lt/bgtאבסורד הסחירות בהתגלמותוltbgt
על תגובה זו של רשות ניירות ערך ניתן להעיר שתי הערות. ראשית, מחזורי המסחר של חלק מהחברות ב"סמול קאפס" גבוה לעיתים ממחזור המסחר של חלק מהמניות בבורסה הראשית (הנאסד"ק), ובוודאי שגבוה מחלק ניכר מהמניות הנסחרות בתל אביב.
lt/pgt

ltpgt
שנית, כוונת החברות מה"סמול קאפס" היא לשפר את סחירותן, על ידי רישום למסחר בתל אביב, וכיוון שמדובר בדרך כלל בחברות רווחיות וצומחות, בהחלט ייתכן שהחשיפה שלהן למשקיע הישראלי, תהפוך אותם לאטרקטיוויות. כלומר, במקום שהרישום הכפול ישמש ככלי להגדלת הסחירות, הסחירות המינימלית בארה"ב מונעת מחברות להשתמש בכלי זה. אבסורד של ממש.
lt/pgt

ltpgt
רונית הראל בן זאב, סמנכ"ל בכיר בבורסה ומנהלת המחלקה הכלכלית, אומרת כי הוחלט לאפשר תחילה רק לחברות שבבורסה הראשית של נאסד"ק לבצע רישום כפול, ובהמשך לבחון האפשרות לאפשר גם לחברות מה"סמול קאפס" ומבורסות אירופה להירשם למסחר בתל אביב. הראל אומרת כי כיום אפשרות זו לא עומדת על הפרק.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully