וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האנטידוט.קום המושלם

14.3.2001 / 11:34

איזו מניה עלתה ב-180% השנה? פיליפ מוריס

TheStreet.com
ltpgt
ltbgt
מאת קיי.סי סוואנסון
lt/bgt
נסו לתאר לעצמכם מניה מסוכנת, פגיעה, יקרה, אחת שרשמה הפסדים השנה, עכשיו תנסו לדמיין את ההיפך. התשובה האפשרית עשויה להיות פיליפ מוריס (סימול MO) .
lt/pgt

ltpgt
מבין החברות הנסחרות בבורסה, זאת עשויה להיות הרחוקה ביותר מקדחת ההיי-טק שהתמקדה בצמיחת הכנסות על חשבון רווחים. במלה אחת, פיליפ מוריס היא האנטידוט.קום. מנייתה נחתה על הקרשים באביב הקודם, בעונה בה ההיי-טק הגיע לשיאים, אך בעוד מניות הצמיחה של ההיי-טק החלו לצלול, היא החלה לנסוק, וצמחה ב-180% במהלך 12 החודשים האחרונים.

האם זהו המקום אליו משקיעי היי-טק מיואשים צריכים לפנות? תלוי בנכונותך להסתכן.

במהלך השנה האחרונה השתפרו תחזיות החברה באופן מתמיד. עקב ההתפתחויות המשפטיות החדשות, התביעות החוזרות ונשנות של הארגונים המתנגדים לחברות הטבק מאיימות פחות. בנוסף, ממשל בוש צפוי להיות ידידותי יותר לטבק מאשר הממשל הקודם. פיליפ מוריס נסחרת לפי מכפיל רווח שקטן בחצי מממוצע המכפילים של ה-S&P500. ולמרות שהצמיחה אינה מהירה, לפחות היא צמיחה שאפשר לסמוך עליה.
lt/pgt

ltpgt
זהו בדיוק ההיפך מחברות היי-טק רבות, אשר "קיטרו" על חוסר היכולת לחזות את הרווחים באופן מדויק, ובחלק מהמקרים, קיצצו בקיצוניות את תחזיותיהן על סמך תקופה של מספר שבועות.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/graphs/philip_morris1.gif"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
בנוסף, למרות שהמניה כבר רשמה עליות מדהימות, היא עדיין נמצאת בטווח המחירים המסורתי שלה. וישנם אלו שמצפים לעלייה נוספת בשווי שלה. בדצמבר, אנליסט גולדמן סאקס, מארק אי. כהן, חזה שמניית פיליפ מוריס תגיע לשווי של 75 דולר עד סוף 2001. מרטין פלדמן מסלומון סמית ברני נתן מחיר יעד של 65 דולר. מחיר המניה היום נע סביב 50 דולר.
lt/pgt

ltpgt
הסיבה בגללה משקיעי פיליפ מוריס אוהבים אותה כל כך היא שפיליפ מוריס היא מכונת מזומנים ענקית. בשנת הכספים הקודמת ענקית הטבק רשמה רווחים של 8.5 מיליארד דולר. "זהו אחד מהעסקים עם הרווחים העקביים ביותר בעולם", אמר ג'יימס גיפסון, נשיא קרן קליפר, אשר מחזיקה ב-6.39% ממניות פיליפ מוריס.
lt/pgt

ltpgt
המשקיעים מאוד מרוצים מתזרים המזומנים של החברה עקב הדיווידנד השמן שבצידו. לפי "מורנינגסטאר", פיליפ מוריס הציעה למשקיעיה דיווידנד של 4.2% לעומת ממוצע ה-S&P500 של 1.1%. החברה גם ניתבה מזומנים לטובת תוכנית רכישה חוזרת שהחלה לפני שנתיים.
lt/pgt

ltpgt
גם בסטנדרטים הגבוהים של תעשיית הטבק, פיליפ מוריס מנוהלת באופן יוצא מן הכלל, אומר גיפסון. מתחרותיה חוששות ממנה; למרות שהיקף השוק צפוי להצטמצם ב-1% מדי שנה בשנים הקרובות, החברה מגדילה את נתח השוק שלה בכ-1% מדי שנה, טוען פלדמן. פיליפ מוריס מחזיקה כיום ב-51% משוק הטבק האמריקאי. הוא צופה גידול ברווח למניה, מעלייה של 11% ב-2001 ל-15% ב-2003, כשרוב הגידול מקורו בעסקיה העיקריים בתחום הטבק.
lt/pgt

ltpgt
במקביל, חטיבת המזון של החברה, שלא פעם אינה זוכה לתשומת לב, זוכה להערכה רבה. קראפט, יצרנית מותגי עוגיות אוריאו וטאנג, "היא אחת הטובות - והגדולות - שבחברות המזון בארה"ב", אמר גיפסון.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, רכישת חברת ההחזקות נאביסקו הולדינגס על ידי פיליפ מוריס בשנה שעברה, תמורת 18.9 מיליארד דולר, מהווה יתרון משמעותי בתחום ההפצה והפרסום. החברה מסרה שהיא מתכוונת להפוך חלק מעסקי קראפט ונביסקו לחברה עצמאית, כנראה בהמשך השנה.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/graphs/philip_morris2.gif"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
אך למרות נקודות החוזק הרבות שלה, פיליפ מוריס סובלת ממספר חסרונות. ראשית, החברה מוכרת מוצר שגורם לרבים מלקוחותיה לחלות ולמות, ומסיבה זו, אנשים רבים בזים לעסקיה. נוסף על היותה אחת מהחברות הרווחיות ביותר בסביבה, "היא גם אחת החברות המושמצות ביותר", מודה גיפסון. "אנשים רבים מעדיפים לא להחזיק בה".
lt/pgt

ltpgt
מעבר לעובדה שהחברה אינה מוחזקת על ידי קרנות בעלות מודעות חברתית, האיום של תביעות משפטיות הקשורות למכירת "מקלות סרטן" מעיב על תחזיות הרווח של החברה. החשש הגדול מכל הוא כי פיליפ מוריס תידרש בסופו של דבר לבצע שינויים בעסקיה, בהיקף שבאופן תאורטי עשוי להביא אותה לפשיטת רגל. החברה מוצפת בתביעות. למרות שעד כה הפגינה כושר מדהים לחמוק מפגיעות קשות, אין ספק שהחברה תוציא בשנים הבאות כסף רב על עורכי דין.
lt/pgt

ltpgt
החברה כבר הגיע להסדר אחד מחוץ לבית המשפט. ב-1998, חברות הטבק, בהן גם פיליפ מוריס, הגיעו להסדר עם המדינות התובעות במסגרתו ישלמו להן למעלה מ-200 מיליארד דולר במהלך 25 שנים לכיסוי הוצאות על טיפול רפואי באנשים שלקו במחלות עקב עישון. עד כה נראה כי יצרני הטבק מימנו תשלומים אלה בקלות יחסית על ידי העלאת מחירי הסיגריות.
ltbrgt
lt/bgtהאיום המשפטי פחתltbgt
למרות שתביעות נוספות רבות עשויות לסכן את חוסנן הכלכלי של חברות הטבק, מומחים טוענים כי האיום המשפטי פחת במהלך השנה האחרונה. בסתיו שעבר, בתביעה גדולה נגד תעשיית הטבק שהגיש משרד המשפטים, פסל השופט שניים מטיעוני הממשל. בעוד הדיונים בתביעה נמשכים על בסיס מצומצם יותר, חלק מהמומחים מטילים ספק ביכולתו של הממשל להמשיך בתביעות נגד תעשיית הטבק תחת ממשל בוש. פלדמן מסלומון סמית ברני טוען כי חמש התביעות האחרונות שהוגשו נגד יצרני הסיגריות הסתיימו בניצחון של תעשיית הטבק או שהסתיימו בפסילת המשפט.
lt/pgt

ltpgt
תעשיית הטבק מערערת גם על פסק דין שקבע כי עליה לשלם 145 מיליארד דולר כפיצוי למעשנים במדינת פלורידה. באופן אירוני, היקף הפיצוי הוביל לחקיקה של חוקים חדשים שתכליתם להגן עת חברות הסיגריות נוכח ההסדר של שנת 1998. בעקבות הפסיקה לפיצוי בהיקף של 145 מיליארד דולר, המחוקקים בפלורידה העבירו חוק שמגביל את היקף הפיצויים שידרשו חברות הטבק לשלם במידה שהן יפסידו במשפט. "אחת

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully