וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באי.די.בי סוף סוף מיישמים את המלצות דו"ח ביין: כלל תעשיות בוחנת מיזוג עם כלל אלקטרוניקה

14.3.2001 / 11:11

לאחרונה דיווחה כלל תעשיות כי היא שוקלת למחוק את ההפסדים מהשקעותיה באורכית, בי.וי.אר, ווקלטק ונקסוס שהסתכמו ב-250 מיליון שקל

גולן פרידנפלד
ltpgt
כלל תעשיות הודיעה הבוקר כי היא שוקלת מיזוג בינה לבין החברה הבת כלל אלקטרוניקה בה היא מחזיקה ב-53.3%. ייתכן כי בקבוצת אי.די.בי הגיעו להבנה כי יש יתרון במיזוג כתוצאה ממסקנות חברת הייעוץ ביין אנד קומפני. אחת מהמסקנות של החברה שכבר יושמו היתה המיזוג בין כלל ישראל לאי.די.בי פיתוח 798017-MRQ לפני כחצי שנה, שבוצע בדרך דומה למיזוג הפוטנציאלי הנוכחי, כלומר - בדרך של הקצאת מניות של בעלי כלל תעשיות לבעלי המניות בכלל אלקטרוניקה.
lt/pgt

ltpgt
בתחילת פברואר 2000 דיווחה חברת כלל תעשיות על בחינת מחיקה של השקעותיה במספר חברות (אורכית, בי.וי.אר, ווקלטק ונקסוס) בסך של 250 מיליון שקל, לנוכח הצטמקות שווי המניות של חברות אלו בבורסה. כלל תעשיות רשמה בספריה השקעה של 400 מיליון שקל בחברות הללו, והשרידים שנותרו מהן מסתכמים ב-150 מיליון שקל בלבד.
lt/pgt

ltpgt
נראה כי המיזוגים הגיעו גם אל קבוצת אי.די.בי, וכי במצב השוק הנוכחי אין אפשרות להימנע מהם. שווי השוק של כלל תעשיות מסתכם ב-3.16 מיליארד שקל ושווי השוק של כלל אלקטרוניקה מסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל, כך שלא מדובר במיזוג בקנה מידה קטן אלא במיזוג בין שתיים מהחברות המרכזיות בשוק ההון הישראלי.
lt/pgt

ltpgt
בית ההשקעות אינפיניטי ניתח לאחרונה מההיבט הטכני את מניית כלל תעשיות. על פי ניתוח זה, חברת כלל תעשיות היא זו שמועדת לירידות החדות ביותר מבין מניות קבוצת אי.די.בי. כלכלני אינפיניטי מעריכים כי לאחר שכלל תעשיות פרצה את רמת התמיכה של 2,460 הנקודות כלפי מטה, הרי שרמת התמיכה הבאה נמצאת אי שם ברמת 1,930 הנקודות - כ-20% מתחת לרמתה כיום. במלים אחרות - שוויה של כלל תעשיות על פי האינדיקטורים הטכניים עלול לרדת באופן חד בתקופה הקרובה, וייתכן כי בחברה החליטו לאחד כוחות ולייעל את המנגנונים על ידי מיזוג בין החברות.
lt/pgt

ltpgt
מספר אנליסיטים, ובהם סטיבן לוי מ-UBS, התריעו לפני כשבועיים על כך שקבוצת אי.די.בי רחוקה מליישם את המלצות הוועדה.
lt/pgt

ltpgt
לוי מציין כי מאז פרסומו של דו"ח ביין בנובמבר 1999 לא ביצעה הנהלת דסק"ש (גם היא שייכת לקבוצת אי.די.בי) פעולות מהותיות כלשהן כדי לפעול ליישומו של הדו"ח, שבמרכזו עומדות המלצות להפוך את דסק"ש לחברה שתתמקד בתחומי המסחר והתקשורת ולמזג פעילויות עם קונצרן כלל, שגם הוא מצוי בשליטת קבוצת אי.די.בי פיתוח.
lt/pgt

ltpgt
ייתכן כי זהו רק קצה הקרחון בעניין המיזוגים בקבוצת אי.די.בי. דוגמאות לכפילויות בקבוצה ולאופציות מיזוגיות בעתיד לא חסרות. חברת אזורים , הפועלת בתחום הנדל"ן ושנמצאת בשליטת כלל, עם חברת נכסים ובניין שבשליטת דסק"ש, או למשל איחוד של הכוחות הפיננסיים בקבוצה של אילנות בטוחה שבשליטת דסק"ש עם כלל ביטוח שבשליטת כלל.
lt/pgt

ltpgt
הנהלת כלל תעשיות סבורה כי על רקע השינויים המתחוללים בתחום הטכנולוגי ובשוקי ההון בעולם, יביא המיזוג המוצע לגיוון חשוב בתיק ההשקעות של בעלי מניותיה. זאת, ע"י כניסה לתחומים טכנולוגיים נוספים כביוטכנולוגיה, תחום החומרים המתקדמים ומגזר התוכנה, תחומים בהם מושקעת כיום כלל תעשיות ולא כלל אלקטרוניקה. בנוסף, יביא לאיזון תיק ההשקעות ע"י שילובו בתעשייה הקלאסית.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף ציינו בהנהלת כלל תעשיות כי מאחר ובחברות אחזקה קיים בדר"כ דיסקאונט של שווי החברה הנסחר ביחס לשווי נכסיה, נטו, הרי המיזוג המוצע יאפשר ביטול הדיסקאונט הנובע מאחזקת החברות באמצעות כלל אלקטרוניקה.
lt/pgt

ltpgt
עם החזקותיה הבולטות של כלל אלקטרוניקה נמנות אי.סי.איי , סאיטקס ואורכית , עליה הפסידה החברה עד היום 182 מיליון שקל.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully