וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ענף התרופות ידוע כחסין משברים"

14.3.2001 / 18:42

דן זיסקינד, סמנכ"ל הכספים של טבע, בפורום תל אביב

צורי דאר
ltpgt
עם שווי שוק של 7.5 מיליארד דולר, טבע היא ללא ספק אחת מנציגותיו הבכירות של המשק הישראלי בבורסה האמריקאית. עצם העובדה שיצרנית התרופות הגנרית הגדולה בעולם היא מתוצרת כחול-לבן, מספיקה לכשעצמה כדי שטבע תהיה מקור גאווה לעולם העסקים הישראלי.
lt/pgt

ltpgt
ובכל זאת, עם צמיחה שכמעט ולא נבלמה בשנים האחרונות (מחזור ההכנסות של טבע בשנה החולפת הגיע ל-1.75 מיליארד דולר), נשאלת השאלה הקשה: האם המיתון בכלכלה האמריקאית והנפילה התלולה של הסקטור הטכנולוגי עשויים לפגוע גם בשוק התרופות? האם הנסיבות הנוכחיות בכלכלה העולמית יפגעו גם בטבע, או שהיא תצליח להמשיך להתעלם מהסביבה ולהציג דו"חות מצויינים רבעון אחר רבעון?
lt/pgt

ltpgt
דן זיסקינד, המנהל הפיננסי של טבע, מלווה אותה לצד המנכ"ל הוותיק, אלי הורביץ, כבר שנים ארוכות. זיסקינד פסע עם החברה לאורך כל מסלול הצמיחה שלה בשנים האחרונות, כולל הרכישות המוצלחות של קופלי האמריקאית ונובופארם הקנדית.
lt/pgt

ltpgt
זיסקינד התארח היום בפורום תל אביב של TheMarker.com ולא התרגש מהמשבר בענף ההיי-טק ובשווקים. לדבריו, הוא אינו סבור שטבע צפויה להיפגע, ואולי אפילו להיפך. "ענף התרופות ידוע כענף 'חסין משברים כלכליים'. בדרך כלל, כשעננים נראים באופק, נטיית השוק היא דווקא לעבור לענפים מסוג זה", אמר.
ltbgt
למרות שנראה כי בינתיים טבע צולחת את המשבר (כמניה וכחברה) בצורה סבירה יחסית, מאילו זוויות אתה מזהה סיכונים עסקיים לחברה בשנים הקרובות?
lt/bgt
"לגבי הסיכונים העסקיים, נראה שאלה מתמקדים בסביבה העסקית, כמו מערכות חוקתיות ותקנוניות. אך בסך הכל נראה לי שרשימת הסיכויים העסקיים שלנו עולה על רשימת הסיכונים.
lt/pgt

ltpgt
"בנוסף, אם כוונתך היתה לשוק ההון, נראה לי שגם בתחום זה קיימת איזושהי תחלופה בין חברות ההיי-טק וחברות הכלכלה הישנה, שכנראה יש לנו הכבוד להימנות עליהן".
ltbgt
האם הקטנת ביקושים ע"י הצרכנים לא גוררת את
הקטנת הביקוש לתרופות? או שמא גם כאן שוק התרופות חסין יחסית?
lt/bgt
"אם יש מקום שבו יש השפעה כזו, הרי הוא במוצרים שהם מוצרי מדף (OTC). התהליך כמעט אינו קיים בתחום מוצרי מרשם, המהווה את רוב רובם של מכירות טבע".
ltbgt
מה יהיה, להערכתך, קצב צמיחת התעשייה הגנרית בעולם ב-5 השנים הקרובות? והאם טבע, בהתחשב בגודלה, יכולה לצמוח בקצבים גבוהים מהקצב של התעשייה (לא כולל רכישות ומיזוגים)?
lt/bgt
"מבלי להיכנס לקצב הגידול במונחים אבסולוטיים, סביר להניח שב-5 השנים הקרובות קצב הצמיחה של התעשייה הגנרית בעולם יעלה במידה ניכרת על הקצב ב-5 השנים האחרונות, משלוש סיבות:
lt/pgt

ltpgt
א. ההיקף הכספי של פקיעות הפטנט של מוצרים מקוריים ב-5 השנים הקרובות הוא בסדר גודל של פי 5-4 בהשוואה ל-5 השנים האחרונות.
lt/pgt

ltpgt
ב. באירופה, הגנריקה חדרה יחסית מעט עד עכשיו, ויש להניח שב-5 השנים הקרובות היא תיכנס לשווקים אירופיים נוספים, ולו רק בגלל הלחצים התקציביים של מערכות הרפואה בהם.
lt/pgt

ltpgt
ג. צבר הבקשות לאישור שיווק מוצרים לרשויות הרגולטוריות בצפון אמריקה, אירופה וישראל. אנו מתכוונים להגדיל את חלקנו בשווקים השונים - כלומר לגדול מהר יותר מהשווקים עצמם. בלי ספק, כוונתנו זו מושתתת גם על אסטרטגיית הרכישות שלנו, ולדעתי אין סיבה להפריד בין הצמיחה הפנימית לבין הצמיחה המבוססת על רכישות".
ltbgt
האם טבע מתכוונת לפעול באסטרטגיית רכישת חברות בשוק האירופי בשנה-שנתיים הקרובות?
lt/bgt
"חלק בסיסי באסטרטגיה שלנו היא הצמיחה, והשמירה על מקומנו המוביל בגנריקה הגלובלית. כמובן שהצמיחה הפנימית אינה יכולה לספק לטבע על פני הזמן את קצב הגידול שבו אנו רוצים, ולכן רכישות הן חלק אינטגרלי מאסטרטגיית הצמיחה שלנו. כך עשינו בהצלחה בעבר, ונמשיך - אני מקווה - בהצלחה גם בעתיד.
lt/pgt

ltpgt
"שלוש הטריטוריות שבהן אנו מתמקדים הן צפון אמריקה, אירופה וישראל - שם ביצענו את כל רכישותינו בעשורים האחרונים, וכך אני מצפה שנעשה בטווח הנראה לעין. שתי הרכישות האחרונות שלנו היו, כידוע, בצפון אמריקה, ולכן סביר יהיה שרכישותינו הקרובות יהיו דווקא באירופה.
lt/pgt

ltpgt
"עם זאת, פעילות של רכישת חברות אינה נושא שבו התכנון יכול להיות מושלם, כיוון שהוא תלוי ברובו בהזדמנויות. למעשה, אנחנו בוחנים כל הזדמנות שעולה בשווקים האסטרטגיים שלנו".
ltbgt
מה יהיה, להערכתך, שיעור החדירה של הקופקסון בסוף השנה בארה"ב, והאם קיימת הערכת הנהלה גם לגבי סוף 2002?
lt/bgt
"חלקנו התפתח יפה בשוק ב-2000, והגיע לקרוב ל-30% במונחי מרשמים חדשים. איני רואה סיבה שקצב החדירה יירד ב-2001, ומקווה שנחזיק בנתח שוק של למעלה משליש בסוף השנה".
ltbgt
נראה שאתם משדרים אופטימיות גדולה יותר מידי רבעון לגבי הקופקסון האוראלי. האם יש בידיכם אינדיקציות חדשות לגבי הניסויים הקליניים בתרופה?
lt/bgt
"לא נראה לי שאנו משדרים אופטימיות גדלה והולכת, אלא שמועד פתיחת הקודים של הניסוי מתקרב. אולם כידוע, במשך הניסוי אין אפשרות לקבל אינדיקציות, כיוון שהוא מבוצע בשיטת הסמיות הכפולה (Blind Double). על פי לוח הזמנים, אנו מצפים שתהיה לנו תשובה לפני סוף 2001" .
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully