וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות מבקשת מבימ"ש להטיל עונשי מאסר בפועל על בני איינהורן ודוד באן

14.3.2001 / 20:09

השניים הורשעו בשיבוש הליכי חקירה בפרשת הרצת המניות בה מעורבים יורם נגלר ואילון צברי; סניגורו של באן: "דרישת המדינה למאסר בפועל היא חוצפה"

אמיר הלמר
ltpgt
היום החל שלב הטיעונים לעונש במשפטם של בני איינהורן, משנה למנכ"ל דסק"ש וסמנכ"ל פלאפון לשעבר, ואיש העסקים דוד באן הורשעו ב-25 לינואר השנה בבית המשפט השלום בתל אביב ע"י השופטת יהודית אמסטרדם, בשיבוש הליכי חקירה, במשפט בו נאשמים אילון צברי סמנכ"ל גמולות לשעבר, ויורם נגלר לשעבר מנכ"ל בחברת דברת-שרם, בהרצת מניות. העונש המירבי בגין עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר.
lt/pgt

ltpgt
עוה"ד אורלי דורון, הממונה על ענייני ני"ע בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ביקשה מביהמ"ש להטיל על הנאשמים מאסר בפועל שלא בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנסות גבוהים.
lt/pgt

ltpgt
מנגד ביקש עו"ד נבות תל צור, המייצג את דוד באן, כי בית המשפט יימנע מהטלת עונש של מאסר בפועל על דוד באן, ויסתפק בהטלת קנס בגובה המקסימלי הקבוע בחוק. תל צור הגדיר את בקשת המדינה למאסר בפועל במקרה של באן כחוצפה וכניסיון להטיל על באן חלק מאשמה בפרשת הרצת המניות של צוברי ונגלר בה לא היה שותף.
lt/pgt

ltpgt
לטענת תל צור, ביהמ"ש קבע בפסק דינו כי באן היה אך "לוויין" או "דג רקק" בפרשת הרצת המניות המיוחסת ליורם נגלר ואילון צברי ואף ספג, קלון פומבי מתמשך שאינו מנת חלקו של הנאשם הרגיל, שכן המשפט מתנהל כבר 5 שנים.
lt/pgt

ltpgt
עוד טען תל צור, כי במידה שיטיל ביהמ"ש על באן מאסר בפועל, הוא יפגע פגיעה אנושה בעקרון אחידות הענישה, ויפגע בכך באמון הציבור במערכת המשפט.
lt/pgt

ltpgt
המשך שלב הטיעונים לעונש, אז יציג את טיעוניו עו"ד ירון פירדי ממשרד ויינרוט ושות' המייצג את בני איינהורן, נדחה ל-17 באפריל.
lt/pgt

ltpgt
כזכור הואשמו השניים כי פתחו חשבונות כיסוי על שמם כדי להסתיר את פעילותו הפרטית של יורם נגלר בניירות ערך באמצעות מתן יפוי כוח לחברת עוגן השקעות. את פעילות ני"ע ביצע נגלר באמצעות מנהלי חברת עוגן, יעקב רמות ורוני בן דוד שהפכו מאוחר יותר לעדי מדינה.
lt/pgt

ltpgt
עוד נטען כי בשלב מאוחר יותר, לאחר שנפתחה חקירה בעניינו של נגלר ע"י רשות ניירות ערך בחשד להרצת מניות, ביקש נגלר מאיינהורן ובאן לתאם גירסה כוזבת עם רמות ובן דוד, לפיה הם יסתירו את מעורבותו בעניין ויטענו בחקירה, אם יוזמנו, כי הם אלו שפתחו את החשבונות והשקיעו בהם את הכסף.
lt/pgt

ltpgt
שני הנאשמים טענו כי הם אלו שפתחו את החשבונות המדוברים, וכי כספם שלהם הופקד בחשבונות והם אלו שזכאים לרווחים שנצברו בחשבונות אלו.
lt/pgt

ltpgt
בחקירתו ברשות ניירות ערך, הודה נגלר בהרצת המניות באמצעות חשבונות הכיסוי. לאחר מכן, בביהמ"ש, ניסה נגלר לחזור מהודאתו, בטענה כי הודאתו ברשות ניתנה תחת לחץ נפשי קשה, אך ביהמ"ש העדיף את גרסתו בעת חקירתו על זו שניתנה בביהמ"ש.
lt/pgt

ltpgt
גם עדותם של קובי רמות ורוני בן דוד, מנהלי חברת עוגן שביצעו את הפעולות בחשבונות הנ"ל והפכו לעדי מדינה, תמכו בעמדה כי החשבונות הן חשבונות כיסוי שנוהלו עבור נגלר.
lt/pgt

ltpgt
איינהורן דבק לאורך כל שלבי חקירתו בגירסה כי החשבון בעוגן היה שלו ונוהל עבורו. הוא העריך את רווחיו בחשבון בכמיליון שקל.
lt/pgt

ltpgt
איינהורן הסביר את פתיחת החשבון בעוגן בכך שביקש לפתוח חשבון ניירות ערך אגרסיווי, ונגלר המליץ לו לפתוח את החשבון בחברת עוגן, מבלי שהתייחס בדבריו לפעילות בלתי חוקית.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully