וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אודיוקודס: כרוניקה של אזהרה ידועה מראש?

14.3.2001 / 22:05

סמנכ"ל הכספים תולה האשם בחולשת השוק ולא בחברה

גתית פנקס
ltpgt
"אין שום סיבה להניח בשלב זה שלא נעמוד בתחזיות. הרבעון הראשון מסתמן כקשה אבל כבר דיווחנו על כך". ציטוט זה של מייק לילו, סמנכ"ל הכספים של אודיוקודס , בשיחה שערכנו איתו לפני כ-10 ימים בלבד. היום, כידוע, אודיוקודס נאלצה לפרסם אזהרת רווח שנייה לרבעון הראשון של 2001, לפיה הכנסותיה יהיו 15-13.5 מיליון דולר בלבד (בעוד שבינואר דיברה על הכנסות של 20 מיליון דולר), ורווחיה יהיו 7-5 סנט למניה (לעומת תחזית לרווח של 13 סנט אותה סיפקה אז).
lt/pgt

ltpgt
"זה לא שלא היינו מדויקים", מסביר היום לילו. "אנחנו בעצמנו הופתענו מהעוצמה של ההאטה בשוק, ואם להיות ספציפי יותר, עד פורים הערכנו עדיין שנסיים את הרבעון עם התחזיות המופחתות שסיפקנו. אתמול, בשיחה עם אנשי המכירות שלנו הסתבר שלא נוכל לעמוד ביעדים, וכי בקרב אחוז גדול של לקוחותינו נבנו מלאים, ומיד פנינו לשוק עם ההודעה".
lt/pgt

ltpgt
בדקות אלה המניה מאבדת כ-15% מערכה לרמה של 11 דולר. לילו אומר כי ירידה זו מראה כי גם המשקיעים היום אינם מופתעים במיוחד מאזהרת הרווח. אם קריטריון ההשוואה הוא הירידה החדה של 56% שחוותה גילת לוויינים 10003195-MRQ, למשל, בשבוע האחרון, אז הוא בהחלט צודק, אולם מדובר בירידה בהחלט מכובדת במניה, שמתבצעת במחזור מסחר גבוה מהממוצע.
lt/pgt

ltpgt
אודיוקודס מפתחת ומשווקת טכנולוגיות ומוצרים למערכות תקשורת להעברת קול על גבי רשתות IP ו-ATM ומספקת פתרונות לגישה רחבת פס של דיבור ונתונים ברשתות וויירלס ו-DSL. "השוק בו אנו פועלים סובל מהאטה בביקושים כבר תקופה ארוכה, וידענו שהרבעון יהיה מאתגר", אומר לילו. "כמובן שקיווינו בינואר שלא נצטרך לספק כאלה הערכות, אבל המשקיעים המוסדיים שלנו בהחלט מאמינים בנו ויודעים שאנחנו חברה חזקה וטובה, הן מבחינת טכנולוגיה והן מבחינה פיננסית".
ltbgt
לפני חודשיים דיברתם על פגיעה בשוליים מכיוון של 5-3 לקוחות חלשים. מה קורה היום? האם אתם חווים ירידה בהזמנות גם מלקוחות גדולים, דוגמת סיסקו 10003562-MRQ וקלרנט?
lt/bgt
לילו: "אנחנו יכולים לומר שכיום ההאטה כבר אינה ממוקדת רק בלקוחות הקטנים, אלא גם בגדולים. יותר מזה, לא מדובר עוד באזור גיאוגרפי של ארה"ב בלבד, אלא על העולם כולו, כולל אסיה פסיפיק. אנחנו לא מעוניינים לפרסם שמות של לקוחות, אבל אני יכול לומר ש-20% מהמכירות שלנו מתבצעות בצורה לא ישירה, כך שיש פגיעה גם מהערוץ של ה-OEM".
ltbgt
אז מה מקורו של ה"תיקון" מהיום?
lt/bgt
"החלטנו לנקוט בגישה שמרנית יותר בתקופה זו של חוסר ודאות, ומתוך כך החלטנו שלא לספק לכל הלקוחות שלנו את הסחורה. כלומר, היום אנחנו בודקים את המימון של החברות הקטנות לפני שאנחנו מספקים להן ציוד, כי איננו רוצים להיקלע למצב בו אנחנו מספקים סחורה ולא מקבלים עליה את התמורה. כמובן, שהסכנה מכיוון חברות צעירות וקטנות אלה היא גדולה יותר, ויכולות המימון שלהן נמוכות".
ltbgt
האם מדובר בהקדמת תרופה למכה? ומה לגבי הצטברות מלאי
שיכולה להיות אף חמורה יותר כתוצאה מזה שלא תספקו את הציוד לחברות אלה?
lt/bgt
"את בהחלט יכולה לראות בזה הקדמת תרופה. אנחנו לא רוצים להיקלע למצב שבו נאלץ לבצע מחיקות בהמשך. העלייה במלאים שלנו היא בהחלט דבר שיקרה, במיוחד לאור המכירות המאכזבות, ולפי הערכות שלנו המלאי יגדל ב-13 מיליון דולר ברבעון הנוכחי".
lt/pgt

ltpgt
"מאחר שהמוצרים שלנו הם חדשים עם אורך חיים שלא מצריך 'היפטרות' מסחורות, אני לא מאמין שנצטרך להגיע למצב של מחיקות מלאים, ואנחנו מעדיפים לספק את הסחורה טיפין טיפין. אודיוקודס גם לא מספקת כעת כלל מספרים הנוגעים למספר ימי הלקוח (DSO), מאחר שעוד מוקדם לדעת בשלב זה. מכל מקום, הרבעון הנוכחי מתאפיין בכך שרק לקראת סופו היינו אמורים לקבל זרם סופי של סגירות חוזים, וגם לכן מספר ימי הלקוח שלנו יעלה, כי חלקם יכנסו כבר לרבעון הבא".
ltbgt
לאור הקשיים שאתם מערימים על הלקוחות הקטנים שלכם,
אתם לא מפחדים שמבחינת המימון הן יעדיפו לפנות למתחרים?
lt/bgt
"זה בהחלט סיכון שאנחנו לוקחים, אבל צריך לזכור שהלקוחות להם אנחנו מספקים ציוד מבצעים איתנו שורה ארוכה של בדיקות, ואנחנו לא מאמינים שתהיה פגיעה רצינית בכיוון זה".
lt/pgt

ltpgt
מתחרה גדולה של אודיוקודס היא חברת נטורל מיקרוסיסטמס (סימול NMSS), ואף היא כבר הודיעה כי תחווה האטה. בוב שכטר, מנכ"ל החברה, אמר בשבועות האחרונים כי לאור מצב שוק התקשורת, "כל האנליסטים צופים גידול ניכר בתחומי ה-VoIP ו-VoDSL, ובעתיד הרחוק יותר גם בתחום ה-VoCable. במהלך שנת 2000 שוק ה-VoIP צמח במהירות, וסביר להניח שאנחנו נכנסים למסלול של צמיחה שמרנית יותר בעתיד הקרוב", אמר שכטר.
lt/pgt

ltpgt
אז אודיוקודס לא לבד. לרוב בחברה לא אוהבים את הקישור ל-NMS, ולמעשה, שבתאי אלדרסברג, מנכ"ל החברה, אמר לנו לא מכבר כי לצערו, "ברבעון האחרון על כל חדשה רעה שסיפקה חברת נטורל - והיא עשתה זאת לא מעט - המניה של אודיוקודס נענשה". הוא אף אמר כי נטורל עושה לחברה "חיים קשים" מכיוון לוחות התקשורת, שם היא מתחרה רצינית.
lt/pgt

ltpgt
בשוק הרכיבים עבור שערי טלפוניית IP, שם מתחרה NMS עם אודיוקודס, מעריכה הראשונה כי יש לה נתח שוק של כ-25%. כמו כן, NMS טוענת לנתח של 50% בשוק הרכיבים לשערי גישה. במורגן סטנלי העריכו לא מכבר, כי לאודיוקודס יש כעת הזדמנות להפוך למובילה בתחום אספקת לוחות, כרטיסי תקשורת ותת מערכות להעברת קול בחבילות ברשתות הדור הבא, וכי היא נהנית מנתח שוק של 40% .
lt/pgt

ltpgt
"קשה לדעת מה יקרה בתקופה הקרובה", אומר לילו לא בלי צער, "ואת החודשים הקרובים ניקח כדי להסתכל מה קורה בשוק. חשבו שיהיה קל יותר להשיג את היעדים לרבעון הראשון, קיווינו לצמיחה מסוימת, אבל ביטולי ודחיות ההזמנות מהלקוחות לא השאירו מקום לספק".
ltbgt
אז אולי אתם מצטערים היום על העובדה שהשוק צמח בצורה כל כך גדולה בשנתיים האחרונות, ולא בצורה הדרגתית יותר? הרי כגודל העלייה, כך גודל הנפילה, אם לא יותר מכך.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully