וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשכחו מההטבות

15.3.2001 / 12:46

תקציב הרווחה: פעם כלי לגיוס עובדים. היום "שומן מיותר"

"אתם נהנים לראות אותנו במצב הזה. המוטיווציה שלכם גוברת ככל שגוברים הקשיים", כך התבטא השבוע סמנכ"ל משאבי האנוש של אחת מחברות ההיי-טק הגדולות בארץ. האמירה כוונה בעיקר לכלי התקשורת, שמזרימים את הבשורות הרעות בקצב הולך וגובר, שחופרים בקרביים של התעשייה בניסיון לגלות איפה יהיו הפיטורים הבאים ואיזו חברה תבטל את המנוי לחדר הכושר ואת שירותי הכביסה.

אין בעצם את מי להאשים. אנשים אוהבים לשמוע חדשות רעות, כל עוד אינן נוגעות להם, ותעשיית ההיי-טק מייצרת באחרונה חדשות רעות, והרבה.

חברות ההיי-טק, ש"גנבו" את מיטב המוחות מהאקדמיה ומהצבא, מנסות לגנוב עכשיו קצת שקט ומרחק מאור הזרקורים.

יש מי שיקטלג את ההתנהגות של חברות רבות בימים אלו כפוסט טראומתית, דבר אחד אפשר להגיד בוודאות: חברות ההיי-טק נזהרות. הן מקצצות בפעילויות מעוררות הקנאה - תקציבי הרווחה שעד לא מזמן היו הכרחיים במאמץ לשמור על כוח האדם האיכותי, הפכו היום לשומן מיותר. נכון, לא כל החברות מקצצות, אך אלו שלא מקצצות לא ממהרות לספר איפה יהיה הנופש השנתי או מה יהיה גובהו של הבונוס השנתי.

בכיר באחת מחברות הפקת אירועים העריך כי בחודשיים האחרונים ישנה ירידה של 50% באירועים ונופשים של חברות היי-טק. לדבריו, כל שוק ההפקות מרגיש את הצמצומים, ישנם ביטולים רבים של אירועים, המתווספים לביטול אירועים בינלאומיים בעקבות המצב הבטחוני. הבכיר ציין כי חברות רבות מבטלות או מצמצמות את היקף האירועים שתוכננו.

סיסקו, יצרנית הציוד לרשתות אינטרנט, הודיעה לאחרונה על פיטוריהם של כ-8,000 עובדים, המהווים כ-16% מכוח האדם שלה, ועל קיצוץ של 60% בהוצאות הנסיעה. מסיסקו ישראל, המעסיקה כ-400 עובדים, נמסר כי קיצוצים אלו, הן בכוח האדם והן בהוצאות הנסיעה, אינם נוגעים לה. עוד הוסיפו בחברה כי הפגיעה בהוצאות הנסיעה היא המשמעותית מבין שתי ההודעות, ולא פיטורי העובדים הצפויים.

גרי דרוטין, מנכ"ל סיסקו ישראל, ציין כי בתקופה בה נמצאת הכלכלה העולמית בהאטה, צעדי הקיצוץ בהוצאות, שחברת סיסקו העולמית מבצעת, הם מתבקשים.

בנוסף הודיעה סיסקו העולמית כי תרשום מחיקה של בין 300 ל-400 מיליון דולר לקראת סוף הרבעון הרביעי של שנת הכספים 2001. נשיא ומנכ"ל סיסקו, ג'ון צ'יימברס, ציין שהחברה נוקטת בצעד זה בשל ההאטה הנמשכת במשק האמריקאי ולנוכח הסימנים שהיא מתרחבת לשווקים הבינלאומיים.

תשכחו מהעלאות שכר ונופש שנתי

אינטל הודיעה לאחרונה כי בנוסף לפיטורים הצפויים של כ-5,000 עובדים, יוקפאו העלאות השכר המובטחות, חלק מהעובדים יקבלו כ-50% מהעלאה המובטחת, ואת היתרה מאוחר יותר השנה, ושאר העובדים יקבלו העלאות רק לקראת סוף השנה. החברה הודיעה כי בנוסף להקפאת גיוסי העובדים, בכוונתה לקצץ בהוצאות הרווחה וכי עובדים שהיו אמורים לקבל מחשבים לביתם במסגרת העבודה, לא יקבלו אותם.

החדשות הרעות באות גם מחברת פלאפון שהודיעה לעובדיה על ביטול הנופש השנתי. עובדי החברה, כ-2,500 איש, נהגו לצאת מדי שנה לנופש של מספר ימים עם משפחותיהם. כל שנה נבחר יעד אחר, כאשר החברה הקפידה לא לצאת מגבולות הארץ.

דובר החברה, מוטי שרף, ציין כי הנופש בוטל במסגרת סדרה של פעילויות בהן נוקטת החברה במטרה לחזור לרווחיות. "ישנה אמירה ביציאה לנופש, כאשר מנסים לחזור לרווחיות, אותה אנו לא רוצים לשדר. העובדים מודעים לכך וגילו הבנה". עוד הוסיף שרף כי הנהלת החברה מודעת לחשיבות נושא שימור העובדים ורווחתם, וכי הוחלט לתעל את הכסף שהיה מיועד לנופש לפעילויות רווחה אחרות, פנים ארגוניות. שרף אף ציין כי החברה אינה מתכוננת לקצץ בפעילויות רווחה נוספות.

חברה נוספת שהודיעה על קיצוצים משמעותיים, אולי המשמעותיים ביותר מבחינת פגיעתם בעובדים, הינה אי.סי.איי טלקום . הנהלת החברה הודיעה לעובדים על מספר פעולות צמצום בהן החליטה לנקוט, שיכללו את כל חטיבות החברה, החברות הבנות וההנהלה עצמה. ההחלטות נכנסו לתוקפן בתחילת מארס.

הצעדים אותם החליטה ההנהלה לנקוט כוללים אי ביצוע העלאות שכר לפני יולי, ביטול הבונוס השנתי ל-2000, ביטול מענק אי היעדרות וצמצום השעות הנוספות. כמו כן, הודיעה הנהלת החברה לעובדים כי לא יתבצעו הדרכות ברבעון הראשון של 2001, וכי תשלום עבור גן ילדים יינתן רק לעובדים המשתכרים עד 6,000 שקל.

לא רק חברות בקשיים

הנהלת חברת קומברס הודיעה לאחרונה לעובדים כי בוטלו הטיסות לחו"ל במחלקת העסקים. גידי בארי, סמנכ"ל השיווק של החברה, אמר: "ההחלטה אינה נובעת מצפי של החברה או חשש להאטה בפעילות העסקית. אנחנו חברה צומחת ונמשיך לגדול. ההנהלה החדשה מאמינה כי צריך לקצץ בשומן המיותר. זוהי מדיניות שהונהגה גם על ידי ההנהלה הישנה והחלטנו לרענן אותה עכשיו לקראת תחילתה של שנה תקציבית חדשה".

עוד ציין בארי, כי עובדי החברה מעולם לא טסו במחלקה ראשונה, ומרבית הטיסות נעשו במחלקת התיירים, וזה כולל גם טיסות של ההנהלה הבכירה. לדבריו, מנכ"ל החברה, זאבי ברגמן, החליט כי אין הצדקה וצורך להמשך הטיסות במחלקת העסקים.

בארי הוסיף כי ההנהלה אינה מתכננת צמצום בפעילויות הרווחה, אך ציין: "כל מקום בו נזהה שומן מיותר - נוריד אותו".

כלפי חוץ, לקומברס אין סיבה. לפני יומיים דיווחה החברה על גידול של 37% בהכנסות החברה ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל ל-346.5 מיליון דולר. זאת, לעומת תחזית של סלומון סמית ברני להכנסות של 330 מיליון דולר ותחזית של בית ההשקעות SG Cowen להכנסות של 329 מיליון דולר בלבד. יותר מכך, החברה דיווחה על רווח נקי של 76.9 מיליון דולר. מדובר בסכום שיא ובזינוק של 48% לעומת הרבעון המקביל. תוצאה זו באה לידי ביטוי גם ברווח הנקי למניה, בשיעור של 41 סנט, לעומת תחזיות האנליסטים לרווח של 39 סנט.

ההכנסות בשנת 2000 כולה הסתכמו ב-1.23 מיליארד דולר - שיפור של 35% לעומת 1999. הרווח הנקי ב-2000 היה כ-264 מיליון דולר או רווח של 1.47 דולרים למניה. מדובר בעלייה של 51% לעומת הרווח הנקי ב-1999.

ארהלה מנקובסקי, שותף מנהל בפולריס, מאמין כי היום חברות צריכות לקצץ היכן שניתן, גם בפעילויות הרווחה. ההחלטה של קומברס לבטל את הטיסות במחלקת העסקים, להערכתו הינה החלטה נכונה :"ללא קשר למצבה הפיננסי כל חברה צריכה להסתכל קדימה ולא להיכנס להתחייבויות שלא ניתן לעמוד בהן".

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully