וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"לית הכספים בבריזקום: "בינואר עוד היינו אופטימים"

15.3.2001 / 18:57

מחוץ לארה"ב - עסקים כרגיל

גתית פנקס
ltpgt
"לא יכולנו לעשות שום דבר שיכול היה למנוע את אזהרת הרווח", כך אומרים לנו היום בבריזקום לאחר פרסום אזהרת הרווח החמורה של החברה לרבעון הראשון.
lt/pgt

ltpgt
את האשם תולים בבריזקום - כמו בכל אזהרות הרווח האחרונות שפורסמו ובאלה שעוד יגיעו - בהאטה בכלכלה העולמית ובחולשה של סקטור הטלקום.
lt/pgt

ltpgt
בריזקום, המתמחה בתקשורת אלחוטית רחבת פס, הודיעה היום כי הכנסותיה לרבעון הראשון יסתכמו ב-26-23 מיליון דולר בלבד - מספר שאומנם ישקף צמיחה ממוצעת של 57% מהכנסות הרבעון הראשון של 2000, אך ירידה ממוצעת של 24% לעומת הרבעון הרביעי של השנה.
lt/pgt

ltpgt
תחזיות בית ההשקעות פייפר ג'פרי (נשואה זנקס), למשל, היו להכנסות של 32.4 מיליון דולר, כך שבהחלט מדובר בתמונה לא ורודה.
lt/pgt

ltpgt
הנפילה הקשה במיוחד היא בשורת הרווח. בריזקום מצליחה להציג רווח נקי כבר מאז הרבעון השני של 2000, והיום היא מודיעה כי תדווח על איזון ברווח למניה. ברבעון הקודם הרווח היה 12 סנט, והאנליסטים ציפו לירידה מסוימת ל-9 סנטים.
ltbgt
בסלומון סמית ברני הביעו רק אתמול חשש
lt/bgt
אולי כבר אתמול ניסו לרמוז בבית ההשקעות סלומון סמית ברני כי החברה חווה חולשה, והם הזהירו כי "יהיה קשה לחברה להוציא אל הפועל את כוונתה לצמוח ב-50% השנה, כפי שהיא מקווה לעשות", אמרו האנליסטים ויקטור הלפרט ורובין נזרזדה, ואולם נראה שגם הם לא חשבו כי יהיה מדובר בצמיחה שנתית של 19% בלבד.
lt/pgt

ltpgt
נקודה מעניינת היא שאצל בריזקום המצב אומנם לא מעודד כלל מכיוון המכירות בארה"ב, שבשנת 2000 היוו יותר מ-50% ממכירות החברה ויהיו נמוכות בהרבה ברבעון הראשון של 2001, ואולם, בבריזקום מציינים כי החברה אינה חווה האטה בשאר העולם.
lt/pgt

ltpgt
ברבעון הרביעי, אגב, המכירות של החברה לאירופה היו 35%-30%, ו-20%-15% נוספים באיזור אסיה פסיפיק. "אנחנו מעמיקים את האחיזה שלנו בשווקים הבינלאומיים", אומרת היום ל-TheMarker.com דפנה גרובר, סמנכ"לית הכספים של החברה, "אנחנו עובדים על פרויקטים גדולים, ומתקדמים בכל העולם לפי התוכניות שלנו. היתרון הגדול שלנו הוא העובדה שאנחנו מאוד מפוזרים בעולם מבחינת מכירות".
ltbgt
מאיזה סוג לקוחות הגיעו הביטולים של ההזמנות? והאם השתנתה הדרך לפיה הארגונים מקבלים החלטות לפני שהם סוגרים עמכם חוזה ובדרך שאתם מוכנים להפוך אותם ללקוחות שלכם?
lt/bgt
"בתחילת ינואר המצב בחברה עוד היה נראה לנו טוב, והיינו בטוחים שנצליח לעמוד בתחזיות. פברואר ומארס עד כה מצטיירים כקשים, ואנחנו מבינים שהבעיות בשוק הפיננסי הן חמורות משחשבנו.
lt/pgt

ltpgt
"אנחנו בטוחים בחברה, שמצוידת בטכנולוגיה טובה, מוכחת ומובילה בתחומה, ואנחנו גם לא רואים ירידה בכמות ההתעניינות במוצרים שלנו. עם זאת, אנחנו רואים שתהליך קבלת האישורים הופך לקשה ואיטי יותר מבחינת הלקוחות שלנו, וההתייחסות של השוק כולו היא זהירה יותר.
lt/pgt

ltpgt
"אני מעריכה שנפגענו בעיקר מהאופרטורים הקטנים והבינוניים, מתוך שילוב בין הזהירות שהם נוקטים ובין קשיי המימון שלהם. כרגע אין לנו לקוחות שפשטו את הרגל, ואנחנו מאמינים שמדובר בדחייה זמנית של הזמנות, וכאשר יתאושש השוק נצליח לחזור ולצמוח. מכל מקום, אין כרגע ביטולים סופיים של חוזים.
lt/pgt

ltpgt
"תמיד היינו זהירים מאוד בבריזקום והשתדלנו שלא לקחת סיכונים, כך שמאז ומתמיד בדיקת הלקוחות שלנו נעשתה בצורה קפדנית. גם במסגרת האזהרה שלנו לרבעון הנוכחי, לא רצינו למצוא את עצמנו במצב שבו אנחנו שולחים ציוד ומגלים מאוחר יותר שאין לכך כיסוי כספי, כך שאולי יהיה מי שיאמר שנקטנו בגישה שמרנית, אבל מנענו בכך אפשרות של מחיקות עתידיות".
ltbgt
ומה לגבי קיצוץ בהוצאות תפעוליות? האם אתם מתכוונים לפטר עובדים?
lt/bgt
"לא, אנחנו לא מתכוונים לפטר עובדים אבל בהחלט לא נצמח בתקופה כזו במצבת כוח האדם שלנו. בריזקום מתכוונת לבצע ארגון מחדש של החברה ובדיקות שונות שלנו, אבל אנחנו לא מאמינים שזה יגיע לשחרור של עובדים".
lt/pgt

ltpgt
למרות חוסר הוודאות בשוק היום, החברה מספקת תחזיות שנתיות, אך לא מן הנמנע שהיא תיאלץ לעשות להן רוויזיה בהמשך. בריזקום מדברת כעת על רווח שנתי של 20-15 סנט למניה, לעומת תחזיות לרווח של לא פחות מ-47 סנט למניה עליהן דיברה בינואר, ועל הכנסות של 120 מיליון דולר הנמוכות ב-18% מההערכות הקודמות שסיפקה החברה.
ltbgt
כיצד אתם יכולים לספק תחזית לשנה כולה במצב של חוסר ודאות דרמטית כזו?
lt/bgt
גרובר: "כפי שכבר אמרנו, מכירות החברה ביתר המדינות, למעט ארה"ב, ממשיכות להיות חזקות ואנו ממוצבים כחברה מובילה בעולם בשוק האלחוטי רחב הפס בתדרים של מתחת ל-11-Ghz. יש לנו מושג על איך ייראה המשך השנה, ואנחנו לא רוצים להיות אגרסיוויים, אבל אנחנו רואים שמגמת הביקוש למוצרים שלנו נמשכת, ואנחנו מקווים לשיפור לקראת אמצע השנה. במצב הנתון היום אנחנו מאמינים שבהחלט נצליח להגיע למספרים הללו, אבל ברור שיש דברים שגדולים מאיתנו.
lt/pgt

ltpgt
"כיום יש לנו כ-150 מיליון דולר במזומן, ואין לנו התחייבויות ארוכות טווח במאזן, ואנו צופים שנמשיך ונהיה רווחיים גם השנה. המצב הפיננסי החזק של החברה יאפשר לנו את חופש התמרון הדרוש בתקופה זו של חוסר יציבות בשוק, ויאפשר לנו לשפר את מעמדנו ויכולת התחרות שלנו".
lt/pgt

ltpgt
בבריזקום לא מוכנים היום לספק מספרים הנוגעים לצבר ההזמנות, ואולם גרובר אומרת כי החברה מוכרת למאות לקוחות בכל רבעון, ולקוחות אלה נמצאים בשלבים שונים של הצנרת. "אין ספק שצבר ההזמנות שלנו היום קשה יותר", היא מסכמת.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully