וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איגוד הבנקים: פרשנות רשות ניירות ערך לחוק ייעוץ השקעות יצרה נורמה פלילית

15.3.2001 / 20:18

מבקש מביהמ"ש להורות כי העברת מידע על ידי הרשות משול לייעוץ השקעות על פי החוק ופוגעת במשקיעים שכן הבנקים אינם יכולים לשמש כספקי מידע מרכזיים

אמיר הלמר
ltpgt
איגוד הבנקים פנה היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב בבקשה שיצהיר כי הוראת רשות ניירות ערך בדבר משמעות הביטוי "ייעוץ השקעות" שבחוק ייעוץ השקעות וניהול תיקי השקעות ניתן בחוסר סמכות ובחוסר סבירות ולפיכך בטל.
lt/pgt

ltpgt
איגוד הבנקים טוען בתביעתו כי לאחרונה, לאחר חמש שנים ממועד כניסת החוק לתוקפו, שלחה הרשות לבנקים הוראה החורגת באופן בוטה מהגדרת המחוקק בדבר תחום פרישתו של העיסוק בייעוץ והשקעות.
lt/pgt

ltpgt
לטענת האיגוד, הוראת הרשות קובעת כי יש לראות בכל "מתן מידע על נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר, אשר בחירת המידע נעשיית על פי שיקול דעתו של נותן המידע או הגוף שבו הוא מועסק ויש במידע כדי להוביל את מקבלו למסקנה ביחס לכדאיות ההשקעה בו" למעשה כייעוץ השקעות על פי החוק.
lt/pgt

ltpgt
האיגוד טוען כי עפ"י הוראת הרשות הדבר מהווה ייעוץ אף על פי שלא ניתנה כל המלצה מפורשת להשקעה מלבד מתן המידע.
lt/pgt

ltpgt
לטענתו בכך מבקשת הרשות לזנוח את הגדרת המחוקק, השמה דגש על פעולת ייעוץ אקטיווית המוגדרת כ"מתן ייעוץ לאחרים בנוגע לכדאיות ההשקעה...".
lt/pgt

ltpgt
הרשות, טוען האיגוד, אינה מוסמכת ליתן הוראה שכזו שאינה עולה בקנה אחד עם תכליתו של החוק - להטיל חובות ומגבלות רק מקום שמדובר בנתינת ייעוץ בפועל.
lt/pgt

ltpgt
האיגוד טוען כי באמצעות ההוראה יוצרת הרשות למעשה, בניגוד לסמכותה ובניגוד לחוק, נורמה פלילית יש מאין. עוד טוען האיגוד כי הוראת הרשות פוגעת במשקיעים שכן הבנקים אינם יכולים למלא את תפקידם כספקי מידע מרכזיים.
lt/pgt

ltpgt
האיגוד טוען כי למרות דין ודברים שקיים עם הרשות מסרבת הרשות לשנות את עמדתה, שאליה אף הצטפה עמדת המפקח על הבנקים, ולפיכך לא נותרה לה ברירה אלא לפנות לביהמ"ש שיכריז על ביטול ההוראה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully