וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"כבר לא תהיה התאוששות ב-2001, השאלה הגדולה - האם תבוא ב-2002"

16.3.2001 / 10:29

אומרים בתעשיית ההון סיכון

אלון תבור
ltpgt
בדרך כלל, מתאפיינת ההשפעה של האירועים בשוקי ההון הציבוריים על שוק ההון סיכון בהשהיה מסוימת. כלומר, ניתן למצוא קשר ברור בין התנהגות הפלח הציבורי והנסחר של סקטור ההיי-טק לבין הפלח הפרטי שלו, הממומן על ידי משקיעי הון סיכון, אך ההשפעה של שינוי בראשון על גבי השני באה לרוב לידי ביטוי רק מספר חודשים לאחרי התרחשותו.
lt/pgt

ltpgt
כך היה, למשל, כאשר עברה כמחצית השנה בין תחילת הנפילה במניות האינטרנט והטכנולוגיה בבורסת הנאסד"ק, במארס 2000, לבין תחילת ההשפעה על שוק ההון סיכון, שהחל לקרטע ולסבול מאותו משבר רק לקראת הרבעון הרביעי של 2000. סביר להניח כי השהיה דומה תאפיין את התגובה ההדדית בין השווקים גם מהיום והלאה, ולמרות זאת, לא ניתן כנראה להתעלם מהמשמעויות הנגזרות מהמשך הקריסה שנרשמת בימים האחרונים בבורסת הנאסד"ק על עולם ההיי-טק כולו, ועל תעשיית הסטארט אפ וההון סיכון במיוחד.
lt/pgt

ltpgt
"אין כל ספק שהתעשייה מצויה כבר בעיצומה של חולשה אמיתית ועמוקה", אמר היום ד"ר איל קישון, שותף מנהל בקרן ההון סיכון הישראלית ג'נסיס פרטנרס. "יש כבר קונצנזוס רחב ששנת 2001 כולה תהיה קשה, ושההתאוששות של השווקים לא צפויה במהלכה. השאלה היחידה כעת היא מה יקרה ב-2002, והאם אז נראה את ההשקעות בהיי-טק שבות לצמוח".
ltbgt
לרוב החברות אין כסף לשנה הבאה
lt/bgt
קישון מעריך שכמעט שליש מחברות הסטארט אפ הפועלות כיום בישראל יזדקקו להזרקת מזומנים בתוך תקופה של עד חצי שנה. 60%-50% מהן יכלו את מלאי המזומנים שלהן ב-12 החודשים הקרובים. "לחברות שצריכות לגייס כסף תהיה בעיה קשה מאוד", הוא מעריך. "ובתנאי שוק כמו של היום זהות המשקיעים שמאחורי החברה תהיה קריטית - גם מבחינת היקף הגב הכלכלי שיש לאותם משקיעים, וגם מבחינת הסיוע המקצועי שהם מסוגלים להעמיד לזכות החברות המושקעות".
lt/pgt

ltpgt
שי בייליס, שותף מנהל בקרן פורמולה ונצ'רס, צופה שכאשר כבר כן יהיו עסקות השקעה הן ייראו אחרת. "לא יהיו עוד השקעות עם אוויר לזמן קצר בלבד. הנוהל של גיוס לזמן קצר, למטרה של עליית מדרגה והצמחת השווי במטרה לגייס לפי שווי גבוה יותר ולא להידלל - יפסיק להתקיים. חברה שמראש לא תגייס מספיק כסף לשנה וחצי או יותר - בכלל לא תצא לדרך".
lt/pgt

ltpgt
לדברי קישון, הקרנות הגדולות והטובות ימשיכו לתמוך בחברות הפורטפוליו שהן באמת מאמינות בהן, אך מעל החברות הפחות בולטות מרחפת סכנת ייבוש.
lt/pgt

ltpgt
גם החברות שכן הספיקו לנצל את גלי הגיאות האחרונים כדי לגייס הון ניכר יצטרכו להתאים את פעילותן, לדעתו. "יהיה צורך להוריד את קצב שריפת המזומנים, על חשבון הארכת פרק הזמן שייקח להביא את המוצרים לשוק - ממילא יש האטה ביכולת להגיע לאקסיטים (מימושי ההשקעות), ולמועד ההגעה לשוק יש חשיבות נמוכה יותר. הגישה של 'או שאתה שם ראשון או שאין טעם' כבר לא תקפה".
ltbgt
כל משקיע עשה טעויות
lt/bgt
ובזמנים שבהם חרדות הקרנות לגורל השקעותיהן הקיימות, הן לא ממהרות לצרף חברות חדשות לפורטפוליו שלהן. "השנים 2000-1999 מתאפיינות במה שניתן לכנות 'הקלות הבלתי נסבלת של הקמת הסטארט אפ'", אומר קישון. "במצב שהתקיים, אין גוף השקעה שלא עשה טעויות. השקעות בדוט.קום נמחקות והמגזר כולו כמעט ייכחד.
lt/pgt

ltpgt
"הבהלה אחר חברות האופטיקה הביא להקמת הרבה חברות. אלו חברות שצורכות הרבה מאוד כסף, ואנו כנראה צפויים לראות בתחום תהליך של קונסולידציה. בכלל, כל מגזר התקשורת גם עומד בפני זמנים קשים, ורק הטובים ביותר ישרדו".
lt/pgt

ltpgt
עבור גיוסי ההון לקרנות עצמן המשבר גם נושא משמעויות קשות. על פי ד"ר קישון, לגייס לקרן זה קשה עוד הרבה יותר מלגייס עבור חברת סטארט אפ. "ישנן הזדמנויות יוצאות מהכלל באפיקים אחרים - בשוק הציבורי, בקרנות buy out - אף אחד לא מחויב להשקיע בהון סיכון. זה הולך להיות לא נעים לכולם, אבל לקרנות הקטנות הרבה יותר".
ltbgt
אין כל כך הרבה כסף
lt/bgt
לדברי בועז דינטה, שותף מנהל בקרן אוורגרין, הרבה מהקרנות שהיום מצבן סביר יצטרכו לגייס כסף לקראת סוף 2001. "המשימה תהיה קשה עד בלתי אפשרית", הוא מתנבא, וטוען כי על 100 מיליון דולר שעוד נשארו לו בקופה הוא ישמור ממש בזהירות.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/archive_1/dinte_boaz.jpg"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
"גם אם נדמה שיש בשוק עוד הרבה כסף זמין להשקעות - המצב אינו כזה. הקרנות שומרות היום על הרבה מאוד כסף להשקעות המשך בחברות הקיימות, בגלל הסיכון שאף אחד אחר לא ישקיע בהן, ויש להתחשב עוד בהוצאות ובדמי הניהול, ואז מגיעים למסקנה שבעצם אין כל כך הרבה כסף להשקעות חדשות", הוא אומר.
lt/pgt

ltpgt
כמובן שכאשר כסף חוזר להיות מוצר נדרש, מיד יש מי שינצל את המצב. "עד לא מזמן זה היה שוק של סטארט אפיסטים, ששיחקו עם המשקיעים כרצונם כמעט, והיום זה שוב שוק של משקיעים", אמרו מנהלי קרנות לפני כמה חודשים. מאז, התברר כי גם מצבם אינו טוב כל כך, ועדיין, ידם כנראה על העליונה גם כיום.
lt/pgt

ltpgt
"יהיו הרבה חברות שייקלעו למצוקה של ממש, וניתן יהיה לקחת נתחים גדולים מאוד מהן במחירים שעד לא מזמן נראו מגוחכים", אומר בייליס. "מספרים שהיו מעלים גיחוך ב-2000 הם שגרתיים כיום, ולמרות זאת - הקרנות זזות מאוד לאט. עדיין, הקרנות הישראליות עוד פעילות. האמריקאיות כמעט לא פועלות בכלל, הן בהלם קרב".
ltbgt
ה-down round
lt/bgt
דינטה מספר על חברות בוגרות יחסית שכבר הצליחו לגייס בסיבובים קודמים ממשקיעים בולטים בארה"ב, והיום חוזרות ומנסות לגייס כסף בישראל, במחירים סבירים הרבה יותר. "כך שלמי שמאמין שנצא מהמיתון תוך שנה - יש הזדמנויות מצוינות. בתנאי שיש לו כסף, כמובן", הוא אומר.
lt/pgt

ltpgt
התופעה שכנראה הולכת לשלוט בשוק בחודשים הקרובים היא ה-down round, כלומר סבבי השקעה שנערכים לפי שווי נמוך מהשווי שלפיו נערך הסבב הקודם של אותה החברה. לגיוס לפי שווי נמוך יותר מהקודם יש משמעויות קשות מא

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully