וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינטל לא שינתה תוכנית ההשקעה בישראל

16.3.2001 / 10:24

יצרנית השבבים תעמוד בהתחייבותה להגיש עד תחילת מאי 2001 את תוכניתה העסקית. עם זאת, עשויה לצמצם את תוכנית ההשקעה המקורית ואף לדחות את תחילת יישומה ל-2002

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת אורה קורןltbgt

אינטל לא שינתה את תוכניתה לבצע השקעה נוספת בישראל - כך דיווחו באחרונה בכירים בחברה למשרד התמ"ס. זאת, לאחר שאינטל העולמית פירסמה אזהרת רווח והודיעה על דחיית השקעתה המתוכננת בצפון אירלנד.
lt/pgt

ltpgt
לדברי הבכירים, יצרנית השבבים תעמוד בהתחייבותה להגיש עד תחילת מאי 2001 את תוכניתה העסקית למינהלת מרכז ההשקעות במשרד התמ"ס, בראשות חביבה כהן. עם זאת, נראה כי החברה עשויה לצמצם את תוכנית ההשקעה המקורית בסך 3.5 מיליארד דולר, ואף לדחות את תחילת יישומה ל-2002.
lt/pgt

ltpgt
מקורבים לעסקה עם אינטל אמרו כי החברה בוחנת השקעה בהיקפים שונים, במסגרת המגבלות שסוכמו בין נציגיה לראשי האוצר והתמ"ס בתחילת פברואר 2001. המגבלות פורטו במכתב ששיגר שר האוצר הקודם, אברהם שוחט, לאינטל העולמית. הממשלה התחייבה להעניק לאינטל מענק בשיעור של 12.5% על השקעתה, שתנוע בין 1.25 מיליארד דולר ל-3.5 מיליארד דולר. אינטל קיבלה ארכה של שנה-שנתיים ממועד אישור התוכנית עד לתחילת ביצוע הפרויקט בשטח. מנגד, החברה התחייבה להגיש את התוכנית למרכז ההשקעות תוך 90 יום - כלומר עד לשבוע הראשון של מאי 2001.
lt/pgt

ltpgt
אינטל שוקלת לצמצם את השקעתה המקורית לאור הירידה בהכנסותיה. בשל כך לחצה החברה על משרד האוצר לאשר לה את המענק גם על השקעה הנמוכה מהתכנון המקורי. ישראל מצדה לחצה לקבוע רף תחתון להשקעה - לא פחות מ-2.5מיליארד דולר.
lt/pgt

ltpgt
על פי התכנון המקורי, 3.5 מיליארד הדולרים היו אמורים להתחלק להשקעה של מיליארד דולר בהרחבת המפעל הקיים, לייצור שבבים בעובי של 0.18 מיקרון ובקוטר של 8 אינצ'ים, ולהשקעה של כ-2.5 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדיש יותר, לייצור שבבים בעובי של 0.13 מיקרון. משרד התמ"ס ביקש להבטיח את הקמת המפעל המתקדם יותר, בנימוק שאין למרכז ההשקעות עניין לאשר מענק גדול לטכנולוגיית שבבים שלא נחשבת חוד החנית בענף השבבים.
lt/pgt

ltpgt
המקורות הוסיפו כי אינטל עדיין לא החליטה על היקף השקעתה. לאחר שתגיש תוכנית עסקית, יידרש הבנק לפיתוח תעשייה לאשרה. משך הבדיקה אינו קבוע וניתן יהיה למשוך אותו בהתאם לנסיבות - קצב ההכנסות של אינטל וקצב הוצאת האישורים להשקעות אחרות מתקציב המרכז. גם לאחר האישור תוכל אינטל לדחות את תחילת ביצוע הפרויקט, וההערכות הרווחות הן כי ההשקעה תבוצע ב-2002.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully