וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוד קליין: "ההאטה בכלכלת ארה"ב לא תיגרר אל מעבר לסוף השנה. ב-2002 יבוא מפנה לטובה"

16.3.2001 / 11:00

"לפי החישובים של בנק ישראל, הריבית העקבית בישראל עם יעד אינפלציה לשנה זו היא 6.5%. לא ריבית של 7.5%, כמו היום". מדווח "ידיעות אחרונות"

סקירת עיתונים / ידיעות אחרונות
ltpgt
בראיון עם נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, שערך סבר פלוצקר למוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", אמר קליין כי "לפי ההגדרה הנפוצה בארץ, מיתון הוא מצב של ירידה בתוצר לנפש ועלייה באבטלה. זה יקרה השנה. אנחנו בבנק ישראל מעריכים שהמשק יצמח רק ב-2%, פחות משיעור גידול האוכלוסייה. אנחנו עלולים להגיע השנה גם לאבטלה של עשרה אחוזים ולקיפאון ברמת החיים".
lt/pgt

ltpgt
לשאלה האם הכל באשמת נאסד"ק, ענה קליין כי "המכה של הנפילות בבורסת באמריקה יותר חזקה, ויותר מזיקה, מהפגיעה של האינתיפאדה בתיירות ובבנייה. שוק ההון האמריקאי הוא מפתח לצמיחה אצלנו".
lt/pgt

ltpgt
לדברי קליין "אחרי מפולת שערים כל כך חדה, לכולם יישארו צלקות עמוקות. אנשים לא יקומו מחר בבוקר עם שיר בלב ולא יחזרו להשקיע בבורסה כאילו דבר לא קרה. המון אשליות התנפצו, המון עיוותים נחשפו. האמון התערער. אנליסטים רבים נתפסו בקלקלתם; הם יידרשו לחשבון נפש ולמבחנים של יושרה. הדיווחים הפיננסיים המלאכותיים של חברות הטכנולוגיה טייחו הפסדים אמיתיים, ורשות ניירות הערך של ארצות הברית חוקרת עכשיו את התופעות הלא-כשרות הללו.
lt/pgt

ltpgt
"לא נראה לי סביר שתהיה השנה התאוששות מרשימה בשוק ההון האמריקאי. החזרה לשיגרה של עליות שערים לא תהיה מהירה. תראה מה עשו הנפילות בבורסה ב-1993 להתנהגותו של המשקיע הישראלי: בגלל המשבר ההוא הציבור בארץ לא חזר לבורסה עד עצם היום הזה".
ltbgt
אבל האמריקאים יותר גמישים, ושוק ההון אצלם ממלא מקום יותר חשוב במשק
lt/bgt
"זה נכון, ולכן אני סומך את ידי על ההערכה שההאטה בכלכלת ארצות הברית לא תיגרר אל מעבר לסוף השנה. ב-2002 יבוא מפנה לטובה. המשק האמריקאי יחזור ויצמח. באשר לשוק ההון הישראלי, חבל להשחית עליו מלים: הוא לא קיים בכלל".
ltbgt
אתה רואה אפשרות ממשית לשפל כלכלי עולמי כמו בשנות ה-20 של המאה הקודמת?
lt/bgt
"חד משמעית: לא. אין סכנה של גלישה למשבר כלכלי עולמי. היום יש לנו, הכלכלנים, הבנה טובה של התהליכים הגורמים לזעזועים פיננסיים, ויש לנו מכשירי מדיניות טובים להתמודד איתם. במקרה של ארצות הברית, השבר בבורסות קרה בדיוק כשלממשל יש עודף ענק בתקציבו, והחוב הציבורי נמוך מאוד. אלה תנאים אידיאליים להפחתת מסים גדולה. אין סיבה שתתפתח שם נסיגה כלכלית. ההאטה תחלוף".
ltbgt
התיקון הושלם? הבורסות נשקו בתחתית?
lt/bgt
"בכך איני בטוח כלל ועיקר. בורסה שכבר ירדה ב-50% יכולה לרדת בעוד 50%, עד שתתייצב ועד שתתחבר מחדש למציאות. כי מה היה לנו עד לפני שנה? היו הערכות דמיוניות של צמיחה ורווחים במגזר העסקי שלא התבססו על טכנולוגיות זמינות ולא על ביקושים אמיתיים של צרכנים. לא היתה סינכרוניזציה בין החלומות הגדולים של הממציאים והמשקיעים לבין היכולת לממש אותם בפועל ולמכור אותם בשוק. עכשיו מתבצע הסינכרון, התיקון.
lt/pgt

ltpgt
"חגיגת מניות הטכנולוגיה נגמרה השנה. גם מניות של חברות לא היי-טקיות סובלות. הן מושפעות מהשינוי הכללי באקלים המשק. אבל הטכנולוגיה עצמה תמשיך להתפתח, לכבוש עולם, לרוץ קדימה. בסופו של דבר גם החלומות הנועזים ביותר יקרמו עור וגידים. רק לאט יותר מכפי שחשבו רבים.

"ההתפכחות משיכרון נאסד"ק היא בסך הכל דבר חיובי. כואב אבל בריא".

בתשובה לשאלה כיצד הושפעה מדיניות הריבית של בנק ישראל מהמיתון, ענה קליין כי "בקביעות הריבית אנחנו לוקחים בחשבון גם את המיתון במשק. החרפתו והעלייה באבטלה ישפיעו על ריסון המחירים, אבל לא מיד. השאלה שאנחנו בבנק ישראל שואלים את עצמנו היא מהי הריבית המתאימ ליעד האינפלציה שהציבה הממשלה, בין שניים לשלושה אחוזים, בנסיבות שבהן מצויה הכלכלה הישראלית בכל חודש וחודש, בכל רגע ורגע".
ltbgt
ובכל זאת, אתה בוחר ומחליט האם להוריד את הריבית ובכמה. איזה מספר עומד לנגד עיניך?
lt/bgt
"לפי החישובים של בנק ישראל, הריבית העקבית עם יעד אינפלציה לשנה זו היא 6.5%. לא ריבית של 7.5%, כמו היום. לכן, צריך להמשיך ולהוריד אותה. אני מדגיש: ריבית של 6.5% עקבית עם יעד אינפלציה של 2.5% עד 3.5%, בתנאי משק עכשוויים.
lt/pgt

ltpgt
"המנות יישארו קטנות. אני לא מצדד בהורדת ריבית מואצת, של 0.5% לחודש ויותר. אני לא מוכן להמר על יציבות המשק והמערכת הפיננסית כולה רק כדי להקדים בחודשיים-שלושה את ההגעה לריבית שממילא נרד אליה בקרוב. החיפזון מהשטן".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully