וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האינטרנט מגיע לעיראק

16.3.2001 / 12:20

העיראקים מתגודדים בכניסה לאינטרנט קפה

סן חוזה מרקיורי
ltpgt
ltbgt
מאת נומי מוריס
lt/bgt
התור בכניסה לאינטרנט קפה החדש בעיראק אורך שעה לפחות, וכשתיכנסו - לא תמצאו שם מאפינס ולטה מקיאטו.
lt/pgt

ltpgt
אך האינטרנט קפה מציע משהו בעל ערך רב בהרבה עבור העיראקים: הצצה לעולם שמחוץ למשטר הדיכוי של סדאם חוסיין, בו שולטים הצנזורה, התעמולה ושוטרי החרש.
lt/pgt

ltpgt
כיום יכולים העיראקים, תמורת 55 דולר בשנה, לשלוח ולקבל אי מייל באחד מארבעת מרכזי האינטרנט שנפתחו בעיראק בחצי השנה האחרונה. במדינה שרת אחד בלבד, והוא מנוהל ע"י הממשלה. תמורת דולר לשעה יכולים סטודנטים ואנשי עסקים לגלוש באינטרנט.
lt/pgt

ltpgt
גלישה באינטרנט, מושג מיושן ברוב חלקי העולם, נחשבת בעיראק למהפיכה של ממש. לפני זמן לא רב, ב-1997, הצהיר סדאם על גבי העיתון "al Jumhuriya" כי האינטרנט פירושו "קץ התרבויות, תחומי העניין והאתיקה".
lt/pgt

ltpgt
סדאם ודיקטטורים אחרים רואים באינטרנט כלי שעשוי לשים קץ ליכולתם לשלוט במידע. כמו סין, סוריה, וייאטנם ומדינות טוטליטריות אחרות, נקרעת עיראק בין הצורך להגדיל את השגשוג הכלכלי ע"י הצטרפות לכלכלה העולמית לבין הצורך לשמור על שליטה פוליטית נוקשה.
lt/pgt

ltpgt
העיראקים אינם מורשים להתקין צלחות לוויין שיאפשרו להם לצפות ב-CNN או ב-BBC, אך כיום הם יכולים לקרוא את החדשות האחרונות על עיראק ביאהו 10003582-MRQ או באתרים אחרים. אם ירצו, יוכלו להיכנס לאתרי ממשלת ארה"ב או לקרוא דו"חות ראשוניים על נסיונות ה-CIA להפיל את שלטון סדאם.
lt/pgt

ltpgt
"אנו לא חברה סגורה כל כך כמו שחושבים במערב", אמר סמיר מוחמד, "מדריך" מטעם הממשלה, שתפקידו ללוות עיתונאים זרים בדרכם לראיונות.
lt/pgt

ltpgt
באינטרנט קפה אחד ביקרו גולשים עיראקים באתר של תוצאות משחקי ה-NBA, באתר רוק, באתר של בית הספר למשפטים באוניברסיטת קורנל ובאתר של פוקימון. היתה להם גישה לאתרים פורנוגרפיים שחמקו מעיני הצנזורים הממשלתיים, המצנזרים גם את הסרטים בעיראק.
lt/pgt

ltpgt
"בד"כ הגישה לאתרים האירוטיים נחסמת כשמישהו מפנה את תשומת הלב של הצוות לכך", אמר מהנדס שביקש להישאר בעילום שם.
ltbrgt
lt/bgtעסקי ההעתקות הפיראטיות משגשגיםltbgt
העיראקים מנצלים את האינטרנט בעיקר לצרכי עבודה. מאחדי אחמד, פרופסור לפיסיקה באוניברסיטת קופה, נאלץ לנסוע לבגדאד על מנת להתעדכן בחידושים בענף. "זה צורך זמן רב, אך כיוון שאין גישה לז'ורנלים המקצועיים זו הדרך היחידה לשמוע על החידושים בתחום המחקר שלי".
lt/pgt

ltpgt
מעטים העיראקים שיש באפשרותם ליהנות מהאינטרנט. רק 15% מהאוכלוסייה העיראקית, שהיתה פעם משכילה ביותר, יודעים להשתמש במחשב. הסנקציות הכלכליות שננקטו נגד עיראק לאחר שפלשה לכוויית ב-1990 תרמו להאטה בהתפתחות ענפי ההיי-טק, שרבים מהם יכלו להביא תועלת בעתות שלום כמו בעתות מלחמה.
lt/pgt

ltpgt
אך האליטה דוהרת באוטוסטרדת המידע במהירות שהממשלה מכתיבה. קבוצה קטנה יותר של יזמים טכנולוגיים מפרים סנקציות בינלאומיות וסוחרים בתוכנה וחומרה פיראטים.
lt/pgt

ltpgt
עסקי ההעתקות הפיראטיות משגשגים ממש: תוכנות, משחקי מחשב, סרטים וכל דבר שנכנס ל-CD-ROM - מיובאים בעיקר מאסיה ומרוסיה. סרטים כמו "פרויקט המכשפה מבלייר" או "מת לחיות" ועזרי מחשב כגון הגירסה האחרונה של נורטון, נמכרים כל אחד תמורת 3 דולרים.
lt/pgt

ltpgt
סעד סלמן, בעל תואר שני במדעי המחשב, מפתח באופן עצמאי תוכנת תרגום ערבית-אנגלית עבור חברה בריטית ומעצב אתרים לחברות עיראקיות. הוא גר בבגדאד כל חייו אך הוא דובר אנגלית מושלמת, כמו רוב אנשי הטכנולוגיה בעיראק.
lt/pgt

ltpgt
סלמן מתוסכל מכך ששמונת דפי הרשת שעיצב, רובם עבור ענף התיירות, לא אושרו ע"י משרד החינוך והמידע.
ltBrgt
lt/bgtתוכניות לרשת סלולר נמצאות עדיין בחיתוליהןltbgt
נצר סליהי עובד בחברה זרה המספקת סחורות ושירותים לממשלת עיראק במסגרת תוכנית נפט-תמורת-מזון שבפיקוח האו"ם. התוכנית מאפשרת לעיראק למכור נפט תמורת מזון ותרופות. "אני מקבל הצעות דרך האינטרנט", מספר סליהי. "זה מהיר וזול מפקס. דף פקס אחד יקר יותר מדיסקט".
lt/pgt

ltpgt
לדברי סליהי, חברות כמו זו בה הוא עובד מורשות להתקין במשרדיהן חיבור לאינטרנט, אך נמנעות מכך בשל העלות הגבוהה של 2,000 דולר.
lt/pgt

ltpgt
אנשי עסקים עיראקים רבים נושאים טלפונים ניידים שתופעלו כך שיכסו טווח של כ-25 ק"מ. תוכניות להקמת רשת סלולר נמצאות עדיין בחיתוליהן. "עיראק מאוד מעוניינת בטכנולוגיה שכזו, אך ועדת הסנקציות של האו"ם עוצרת בעדנו", אמר סאלם אל נסירי, מנהל משרד החינוך והמידע. "חתמנו על חוזה עם מיזם משותף סיני-צרפתי לפני 3 שנים ועם חברה סינית נוספת לפני שנתיים. החוזים טרם אושרו".
ltBrgt
lt/bgtמהפך בשוק המחשבים בעיראקltBgt
אך הסנקציות לא מונעות את התפתחות התעשייה הביתית בקרב מומחי מחשבים ליד האוניברסיטה הטכנית בבגדאד.
lt/pgt

ltpgt
תעשיית המחשבים של עיראק תלויה באנשים כמו סרמד נאפי. הוא מרכיב מחשבים מכל חלק הבא ליד ומוכר כל מחשב ב-500 דולר, מחיר קרוב לסכום אותו משתכר איש מקצוע עיראקי ב-10 חודשים. "יש לנו שבבים כמו AMD 1000 ואינטל 733. בסוף החודש יהיה גם פנטיום III 1000 מקס", אמר נאפי.
lt/pgt

ltpgt
מה עושים העיראקים בציוד שכזה?
lt/pgt

ltpgt
"במשק הנתון תחת חרם אנשים משחקים במשחקי מחשב וצופים בסרטים", אמר נאפי. "עסקי העברת סרטי וידיאו ל-CD ול-DVD פורחים. מכשירי CD נמכרים כאן בפחות מ-100 דולר".
lt/pgt

ltpgt
נאפי, מהנדס מחשבים ויזם, מקבל דולר נטו לכל ציוד בשווי 100 דולר שהוא מוכר. באופטימיות המאפיינת את ביל גייטס, אומר נאפי כי הוא סומך על כך שתוך כמה חודשים יחול מהפך בשוק המחשבים בעיראק. "רוב האנשים ירכשו מחשב בכמה השנים הבאות. ותוך מספר חודשים אנשים יוכלו להרשות לעצמם אינטרנט פרטי. אני נמצא בעמדת יתרון".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully