וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נוכחות ערה של חברות אמריקאיות בכנס המשקיעים של מכון היצוא הישראלי - עדיין מחפשים חברות טכנולוגיה ישראליות

16.3.2001 / 13:08

הארץ
ltpgt
ltbgt
עודד חרמוני
מפעלי סוני בעמק הסיליקון, קליפורניה
סנטה קלרה, קליפורניה
lt/bgt
ערב הפתיחה של ועידת המשקיעים שאירגן מכון היצוא הישראלי בעמק הסיליקון נראה מבטיח, אבל קצת הזוי; 500-400 נציגים של חברות האמריקאיות ושל בנקי השקעות, ובהם AOL-טיים וורנר 10003651-MRQ, סיסקו , אינטל , אקסל, בנק אוף אמריקה, KPMG וארנסט אנד יאנג, הגיעו לקוקטייל הפתיחה במלון מריוט בסנטה קלרה, במטרה מוצהרת למצוא חברות ישראליות להשקעה.
lt/pgt

ltpgt
בעמק הסיליקון, הנמצא בחודשים האחרונים - ובעיקר בימים האחרונים - בנקודת משבר פסיכולוגית, מראה של משקיעים העומדים בתור אינו נפוץ.
lt/pgt

ltpgt
"כל הערב הזה מוזר", אומר אחד המשקיעים. "בעמק הסיליקון אין התייחסות גיאוגרפית-לאומית לחברות, אלא רק הטכנולוגיה מעניינת. זה הערב הראשון של השקעות שמבוסס על לאומיותן של החברות. רק ישראלים יכולים לעשות את זה, ולכן יש פה גם הרבה מאוד ישראלים ויהודים אמריקאים שרוצים להשקיע. גרסה מודרנית של הבונדס".
lt/pgt

ltpgt
שותף במשרד עורכי דין גדול בעמק העריך כי המגמה הזו תתרחב: "גם ההודים יערכו כנסים להשקעה בחברות הודיות בעמק. הם מחקים את הג'יניוס היהודי".
lt/pgt

ltpgt
לעתים נראה כי האירוע מיועד רק לישראלים; העברית היתה השפה הדומיננטית בשיחות, וגם נאומו הקצר של יו"ר מועצת המנהלים של בנק לאומי, איתן רף, נאום שבו הודיע על פתיחת סניף של הבנק בעמק הסיליקון, כיוון בעיקר לחברות הישראליות. "יש פה 30 אלף ישראלים", אמר מאוחר יותר. "זה בהחלט קהל יעד מרכזי שלנו".
lt/pgt

ltpgt
האירוע גם חשף את אחד הפרדוקסים בתעשיית ההיי-טק הישראלית: כמעט אף אחת מהחברות "הישראליות" שמוצגות על ידי מכון היצוא בכנס אינה ישראלית לגמרי. רובן רשומות בארה"ב, ויש להן מטה או מערך שיווק אמריקאי גדול.
lt/pgt

ltpgt
הדוגמה הבולטת ביותר היא החברה האמריקאית דיג'יסנס, שרכשה בספטמבר 2000 את החברה הישראלית Senslet, ומופיעה בין 37 החברות הישראליות שעברו סינון על ידי מכון היצוא ושמוצע למשקיעים האמריקאים להשקיע בהן.
lt/pgt

ltpgt
הקונסול המסחרי של ישראל בסנטה קלרה, ישי לקס, אומר שזו דוגמה לקושי בהגדרה של חברות ישראליות, למרות שאף הוא חושב שבמקרה הזה מדובר בחברה אמריקאית לגמרי.
lt/pgt

ltpgt
את המשקיעים שהגיעו, כך נראה, לא מעניין סוג הדרכון של החברות המציגות. רק הטכנולוגיה קובעת את הטון; "אנחנו מתכוונים להרחיב את הפעילות שלנו בישראל ומחפשים יותר השקעות ישירות בחברות היי-טק ישראליות", אמרה סגנית נשיא בכירה להשקעות בבנק אוף אמריקה, אלכסנדרה קמרמן.
lt/pgt

ltpgt
אדם ציינסוף, סגן נשיא לפיתוח עסקי ברשת הטלוויזיה Fox Family, שהגיע לאירוע כשליחו של חיים סבן, אמר כי הרשת מחפשת גם חברות תוכן ישראליות, "למרות שהפס הרחב עדיין לא בשל לשידורים כאלה".
lt/pgt

ltpgt
כרגע, עדיין מדובר בהצהרת פתיחה, שכן המבחן לנכונותם להשקיע יהיה לאחר הצגת החברות בפני המשקיעים. באווירה הנוכחית שבעמק, שבה כל שיחה מתחילה ונגמרת בנעשה בנאסד"ק, יתגלו רבות מהצהרות ההשקעה כחסרות כיסוי.
lt/pgt

ltpgt
עופר ציפרמן, נשיא ומנכ"ל חברת לוקיישן-נט, שפיתחה פלטפורמה המאפשרת לקבל שירותים מבוססי מקום בזמן אמת, היה אחד הפחות מודאגים.
lt/pgt

ltpgt
במשך השבוע הצליח לחתום את גיוס ההון השני שלו, בהיקף של 8.5 מיליון דולר, עם הצטרפותה של חברת טלקום איטליה להשקעה. "הערב הזה הוא יריית הפתיחה של הגיוס החדש", אמר, אך הודה שהאירוע חשוב לו כדי ליצור קשרים אסטרטגיים.
lt/pgt

ltpgt
אף שמדובר בכנס המיועד למשקיעים אמריקאים, רבים מבאי האירוע דוברי עברית שהתברגו לצמרת תעשיית ההיי-טק והענפים הנלווים. חלק מהישראלים בכנס התלוצצו כי ראש הממשלה אריאל שרון יוכל לשאת את דבריו בפני באי הכנס בעברית.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully