וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"ל הכספים של בזק: תחילת התחרות תשפיע על התוצאות של החברה כבר ב-2001

16.3.2001 / 13:52

אורן לידר: בזק לקחה בחשבון התקצוב השנה את תחילת התחרות; תקשורת נתונים מהווה 40% מסך התנועה ברשת בזק

גיא הדס
ltpgt
ההפסד של 549 מיליון שקל שרשמה חברת בזק בשנת 2000 יכול להטעות כאילו מצבה הפיננסי אינו שפיר. אולם לא כך המצב - בזק היא אחת מהחברות (ולא רק בין חברות התקשורת) החסונות ביותר, וב-2001 היא תהפוך ככל הנראה לחסונה אף יותר.
lt/pgt

ltpgt
ההפסד הגבוה מאוד של בזק נובע מהפרשות למימון פרישה מוקדמת של העובדים בסך 1.3 מיליארד שקל וההפסדים של החברות הבנות. לגבי הגורם הראשון: הוא ינוטרל החל מהשנה מכיוון שבבזק לא צופים הפרשות נוספות לפרישת עובדים. הגורם השני - החברות הבנות - ימשיך, לעומת זאת, להשפיע לרעה על מצבה הפיננסי של בזק, לאחר שאושרו תוכניות להזרים מאות מיליוני שקלים לחברות הבנות בזק בינלאומי ולחברת הלוויין YES.
lt/pgt

ltpgt
אולם, כשמחפשים אינדיקטורים חיוביים בדו"חות ניתן למצוא לא מעט. ראשית, כמות המזומנים של החברה מגיעה לכ-1.5 מיליארד שקל. בתקופה הנוכחית, בה שוק הטלקום נמצא במשבר גדול, למזומנים חשיבות עליונה ובמידה מסוימת הם חזות הכל. המזומן שבקופתה של בזק הוא ביטוח לחוסנה וליכולת שלה להמשיך ולממן את הפסדי החברות הבנות, ולהתחרות בשווקים המשניים של החברה, אלה הפתוחים לתחרות.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, כמות המזומנים יכולה לאפשר לבזק לדאוג במידה רבה לניטרול פעילות המתחרים. הכדאיות הכלכלית של בזק בהשקעה בחברת הלוויין מוטלת בספק, אולם הכדאיות של בזק בתחרות עם הכבלים, כדי שאלו לא יוכלו לפגוע בה בשוק הפנים ארצי יותר מאוחר, היא ברורה מאוד.
lt/pgt

ltpgt
כך גם מקרה בזק בינלאומי, שעדיין שומרת על קצת יותר משליש מהשוק הבינלאומי והיא שמה לעצמה למטרה להיות מובילה בשוק האינטרנט. לבזק בינלאומי גירעון בהון העצמי של 7.8 מיליארד שקל, ולכן הדרך היחידה שלה לממן את פעילותה היא באמצעות החברה האם, שכבר אישרה הזרמת 40 מיליון דולר. 1.5 מיליארד שקל מאפשרים למנהלים של בזק להזרים סכומי כסף עצומים לפעילויות מפסידות וללכת לישון בשקט בלילה.
lt/pgt

ltpgt
עוד נתון מרשים שניתן למצוא בדו"חות בזק הוא שכמות המזומנים מפעילות שוטפת הגיעה ב- 2000 ל-3.2 מילארד שקל, גידול של 37% מול השנה הקודמת. ההפסד הנקי נוצר בעיקר מהפחת הגדול של החברה על הציוד, שהגיע ל-2.7 מיליארד שקל, וההפרשה לפרישת העובדים, שני סעיפים שהקשר ביניהם לכמות המזומנים הוא נמוך ביותר.
lt/pgt

ltpgt
בזק רשמה ב-2000 הכנסות של 8.4 מיליארד שקל, כשרוב מרכיבי ההכנסה מצביעים על ירידה מתמשכת. סעיפים אלה מושפעים בעיקר מהירידה הקבועה במחירי דקות השיחה, כפי שנקבעו על ידי משרד התקשורת והאוצר. בשנה הקודמת הופחתו התעריפים בממוצע של 7%.
lt/pgt

ltpgt
מעבר לכך, גם החבילות המיוחדות שהוצעו לגולשי האינטרנט ב-2000 הובילו להפחתה נוספת בהכנסות מדקות השיחה. גם ההכנסות מתקשורת בינלאומית ושירותי אינטרנט סובלים מירידה מתמשכת, שוב, כתוצאה מההפחתה ההדרגתית בתשלומים של החברות הבינלאומיות לבזק.
lt/pgt

ltpgt
אולם סעיף אחד בולט בצמיחה מתמדת וזהו סעיף דמי השימוש, שהגיע ב-2000 ל-2 מיליארד שקל. הכנסות אלה הן אחד המרכיבים המרכזיים בחוסנה של בזק - הכנסות קבועות ובטוחות.
lt/pgt

ltpgt
סמנכ"ל הכספים של בזק, אורן לידר, אומר שבזק עורכת שינוי באופן התמחיר שלה: "יש מדיניות של להעמיס יותר על דמי השימוש ופחות של דקות השימוש מכיוון שזהו התמחיר הנכון. תהליך זה מעוגן בדוח ועדת גרונאו והוא מהווה מפתח ליכולת שלנו להתחרות בשוק חופשי. המגנון של גרונאו מכיל התייעלות תוך מעבר לגבייה על שימוש, מגבייה על תנועה. אנחנו נמשיך להגדיל את שיעור השימוש בעתיד, אולם בשיעורים הולכים וקטנים. יש עוד שלוש שנים להמשיך עם מקדמי ההתייעלות הללו".
ltbgt
האם בזק תחווה הוצאות חד פעמיות גם בשנה הבאה? שהרי ללא אותן הוצאות בזק תרשום רווחים גבוהים
lt/bgt
"ככל שניתן לדעת לא יהיו הוצאות חד פעמיות על פרישת עובדים. גם לא מתוכננות הוצאות חד פעמיות גדולות בתחומים אחרים, אבל אני לא רוצה לנבא אם התוצאות הכספיות ב-2001 יצביעו על רווחיות גבוהה, שהרי הנבואה ניתנה לשוטים".
ltbgt
האם פתיחת שוק התקשורת תשפיע על בזק כבר ב-2001 למרות
שתחרות של ממש לא תתרחש בשנה זאת?
lt/bgt
"תחרות יכולה להשפיע גם מיד כשהיא מתחילה וגם לפני. בהחלט יכולות להיות השפעות על התוצאות של בזק ואת חלקן לקחנו בחשבון בתקצוב החברה השנה. אם עושים השוואה למה שהתרחש עם חברות הכבלים כשהחלה התחרות בלוויין, אז לדעתי ההשפעה על בזק תהיה שונה לגמרי - פחותה הרבה יותר".
ltbgt
איך מתחלקות דקות השימוש בין קול לנתונים?
lt/bgt
"היום התנועה עומדת על 40% לנתונים ומספר זה הולך וגדל כל הזמן. מבחינת הכנסות משימוש, אז הנתונים מהווים רק 10% מסך ההכנסות. יש עלייה קבועה בדקות ה-voice הכוללות את דקות השיחה לטלפונים סלולריים, אולם כמות דקות בתוך הרשת הקרקעית של בזק נשארת פחות או יותר קבועה".
ltbgt
האם מתוכננות השקעות מאסיוויות בתשתית בעתיד הקרוב?
lt/bgt
בזק משקיעה כל הזמן בתשתית, אבל המספרים האלה הם קטנים הרבה יותר מההשקעה בשנות ה-90 שנועדה לדיגיטציה של הרשת. ה-ADSL נחשבת למשל להשקעה גדולה שלנו, למרות שהיא רחוקה מאוד מההשקעות שהיו אז. לא צפויה השקעה יותר גדולה מסדר הגודל של ה-ADSL בתקופה הקרובה".
ltbgt
ומה לגבי המשך ההשקעות בחברות הבנות?
lt/bgt
"דירקטוריון בזק כבר אישר השקעה של 40 מיליון דולר בבזק בינלאומי, ולפני חצי שנה אושרה החשיפה שלנו להשקעה ב-YES. תהיה השקעה עצמית של 400 מיליון דולר של הבעלים, ובזק תשלם את חלקה היחסי (30%) מהשקעה זאת. סכומים אלה, כמובן, הרבה יותר גבוהים מההערכות שהיו לנו קודם".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully