וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם נובה קורבן של ההאטה: תפספס את התחזיות לרבעון הראשון; תשוב להפסד לאחר 4 רבעונים של רווחיות

16.3.2001 / 17:35

אחרי תוצאות הרבעון הרביעי הנמיכה החברה את התחזיות ל-2001, והיום היא עושה זאת שוב; נובה תקצץ 15% בשכר מנהליה, תעצור גיוס כ"א חדש ותשבית מפעליה בחלק מימי השבוע

גתית פנקס
ltpgt
כבר בסוף פברואר הבינו בחברת נובה מכשירי מדידה כי ייפגעו מההאטה בכלכלה ומהירידה בביקושים למוצריהם, אך נראה כי גם הם לא הצליחו לחזות את גודל המכה. "החולשה בתעשיית המוליכים למחצה תוביל אותנו להציג ברבעון הראשון של 2001 תוצאות נמוכות מאלה של הרבעון הרביעי ב-2000, אך טובות יותר מאלה של הרבעון הראשון ב-2000", כך אמר לנו רק לפני פחות מחודש חי תורן, סמנכ"ל הכספים של החברה, והיום מסתבר שהכותרת הערטילאית הזו הסתירה מאחוריה מספרים עגומים ביותר.
lt/pgt

ltpgt
נובה, המפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות מדידה לתעשיית המוליכים למחצה, הצטרפה, אמש לאחר המסחר, לרשימה הולכת ומתארכת של חברות שנאלצו להנמיך בפעם השנייה את תחזיותיהן לרבעון. נובה גם הפעם לא סיפקה מספרים מדויקים, אך אמרה כי היא צפויה להציג הפסד ברבעון הראשון - מכה לא קלה עבור החברה שכבר ברבעון הראשון של 2001 הצליחה להציג רווחיות, של סנט אחד, וברבעון הרביעי של השנה דיווחה על רווח של 15 סנט.
lt/pgt

ltpgt
אומנם החברה לא סיפקה מספים מדויקים לגבי הפסדיה, אבל בבית ההשקעות ג'יי.פי.מורגן מתנדבים לעשות זאת עבורה. התחזית של בית ההשקעות היתה להכנסות של 11 מיליון דולר ברבעון ולרווח של 11 סנט למניה. כעת, ההערכה היא עגומה ביותר, ומדברת על הכנסות של 9 מיליון דולר והפסד של לא פחות מ-8 סנטים למניה - חזרה למעשה, למספרים אותם הציגה החברה ברבעון השלישי של 1999 בשורה התחתונה של דו"חותיה.
ltbgt
נובה תפסיק לגייס עובדים
lt/bgt
האנליסט אריק צ'ן מבית ההשקעות מסביר היום כי בתגובה להאטה יצרניות ציוד רבות חתכו את התקציבים שלהן ל-2001, והורידו את קצב ההזמנות שלהן מן החברה. בבית ההשקעות אף אומרים כי המניה עלולה לסבול בתקופה הקרובה ממומנטום שלילי ולחוות לחץ, והם משאירים המלצת "תשואת שוק" בעינה.
lt/pgt

ltpgt
בשנת 2001 כולה, האנליסטים מעריכים כי החברה תדווח על הפסד של 23 סנט למניה - לעומת רווח של 19 סנט למניה עליו דיווחה בשנת 2000, וכי הכנסותיה ייסתכמו ב-40 מיליון דולר - ירידה של 17.5% מהכנסות שנת 2000. לשם השוואה, בשנת 2000 צמחה החברה ב-75% בחישוב שנתי.
lt/pgt

ltpgt
אבל כאן לא מסתיימות החדשות הרעות מכיוון החברה. הנהלת נובה הודיעה כי מאחר שאין לה אפשרות לדעת אל נכון מה טומנת בחובה השנה הקרובה, היא נאלצת לנקוט במספר צעדים - גם כדי לנסות ולהוריד בהוצאותיה התפעוליות.
lt/pgt

ltpgt
נובה, כמו חברות רבות שפירסמו באחרונה אזהרות רווח, מודיעה היום על עצירת גיוסי עובדים חדשים, על השבתה חלקית של מפעליה בימים מסוימים, ועל קיצוץ של כ-15% ממשכורות ההנהלה - ובהחלט לא מדובר בבשורות טובות לעובדים.
ltbgt
"נמשיך להשקיע במחקר ופיתוח"
lt/bgt
במקביל, הודיעה נובה כי למרות ההאטה היא מתכוונת להמשיך בהשקעות מאסיוויות במחקר ופיתוח של מוצריה החדשים. "המעבר החד מהצמיחה המרשימה ב-2000 להאטה הנוכחית אינו מאפשר לנו בשלב זה לספק תחזיות לגבי העתיד", אמר היום גיורא דישון, מנכ"ל ונשיא החברה.
lt/pgt

ltpgt
הוא הוסיף כי החברה עושה היום כל מאמץ כדי "להיות מוכנה" כאשר השוק יתאושש. גם תורן אמר לנו בפברואר כי נובה תנצל את תקופת ההאטה לפיתוח מוצרים חדשים אותם היא מתכוונת להציג בשנת 2001, וכמובן, שהוצאות המחקר והפיתוח יהיו גבוהות יותר בתקופה זו.
lt/pgt

ltpgt
ברבעון הרביעי, הוצאות המחקר והפיתוח הסתכמו ב-3.7 מיליון דולר, וזאת בהשוואה להוצאות של 2.6 מיליון דולר ברבעון המקביל ושל 3.8 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה.
lt/pgt

ltpgt
נובה נוסדה על ידי ד"ר גיורא דישון וד"ר משה פינרוב בשנת 1993. בעלי המניות העיקריים בחברה כוללים את כלל תעשיות אלקטרוניקה (19.2%), אינוונטק (14.4%), תעוזה (12.8%), אינטל (8.7%), המייסדים (5.1% כל אחד), חברי מועצת המנהלים, מנהלים ועובדים.
lt/pgt

ltpgt
את המסחר היום פתחה המניה במחיר של 6.5 דולרים, לעומת מחיר שיא של יותר מ-20 דולר אליו הספיקה כבר להגיע השנה. כיום שוויה של החברה הוא 101 מיליון דולר - מרחק של 64% משוויה בעת ההנפקה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully