וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות המשבר בנאסד"ק, לארי סונסיני מעריך שישראל תמשיך למכור בהצלחה את הטכנולוגיות שלה

18.3.2001 / 9:00

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת עודד חרמוני
lt/bgt
בכניסה למשרדו הצנוע של עורך הדין לארי סונסיני ניצב ארון גביעי זכוכית. גביעים אלה הם התשובה של היורמים האמריקאים לגביעי הניצחון של נבחרות הפוטבול והאתלטיקה שראו בבתי הספר בהם למדו. ארון הגביעים של סונסיני, הכולל חלק ניכר מההנפקות ועסקות המכירה אותן ביצע ב-12 השנים האחרונות, הוא מהגדולים בעמק הסיליקון, אם לא הגדול שבהם. חברות גדולות "ניצבות" שם: אפל, HP, סאן, יאהו, ברודקום ונטסקייפ.
lt/pgt

ltpgt
יום לאחר ירידת מדד נאסד"ק אל מתחת לרמת 2,000 הנקודות, נראים הגביעים כמזכרות ארכיאולוגיות. "יש חברות גדולות וידועות שאולי לא ישרדו. זה קורה", אמר סונסיני, שכבר ראה כמה וכמה מהפכים בעמק הסיליקון.
lt/pgt

ltpgt
"אבל אני אופטימי, למרות שאני חושב שאנחנו עדיין לא בתחתית. יש פה בעמק דאגה מאוד גדולה, אבל אני יותר מדי זמן בעסק הזה, ורואה בכך דווקא הזדמנות טובה שבסופה נצא יותר חזקים מאשר חלשים.
lt/pgt

ltpgt
"לאבטלה בעמק הסיליקון אני לא חושב שנגיע; זו ללא ספק תהיה שנה קשה אבל התיקון הזה הוא במידה רבה חיובי - הוא מחזיר את השפיות לשוק הזה. כבר הייתי בכמה נפילות גדולות; הבעיה היא שהפעם אין ודאות לגבי השאלה כמה זמן זה יימשך, ויש יותר מדי התלהמות. כבר לא ברור לגמרי אם זה עניין של כלכלה או של פסיכולוגיה. יש לנו כלכלה חזקה, ועם קצת עזרה מגרינספן (אלן גרינספן, יו"ר הפדרל ריזרב - ע.ח) נוכל להתגבר".
ltbgt
אחוזים תמורת שירותים משפטיים
lt/bgt
סונסיני הוא יו"ר ומנהל פירמת עורכי הדין הגדולה בעמק הסיליקון - וילסון-סונסיני-גודריך-רוזטי (Rosati Wilson Sonsini & Goodrich), המעסיקה כ-750 עובדים. עם לקוחותיה נמנות חברות כמו סאן מיקרוסיסטמס, אתר החדשות הטכנולוגי הפופלרי CNET, אפל, אפלייד מטיריאליס, COM HP3,, פיקסאר, Sierra-pmc, ומרבית קרנות ההון סיכון הגדולות בעמק, בהן אקסל, דרייפר פישר וסקויה.
lt/pgt

ltpgt
סונסיני, בן 49, הוגדר על ידי העיתון "Businessweek" כעורך הדין המבוקש ביותר בעמק הסיליקון זה יותר מעשור. עיתונים כלכליים רבים בארה"ב כתבו שהוא אחד האנשים רבי ההשפעה בעמק. בנוסף, נחשב סונסיני למשקיע הון סיכון גדול בפני עצמו. לפי ההערכות בתעשייה, נדרשים היזמים להפקיד 5% ממניותיהם בשולחן הקבלה במשרדיו, כשהם מבקשים ליהנות משירותיו.
lt/pgt

ltpgt
בשנים האחרונות גדל מספרן של החברות הישראליות הנמנות עם לקוחותיו של סונסיני, שאף השקיע בכמה מהן. "אנחנו עובדים המון עם חברות ישראליות. זה תהליך בן שלוש שנים. בספטמבר הקרוב גם נקיים בישראל אירוע של הלקוחות שלנו", אמר.
lt/pgt

ltpgt
שיחה עם סונסיני על ישראל יכולה להשיב את האופטימיות לכל רואי השחורות בתעשייה המקומית: "יותר קרנות הון סיכון אמריקאיות מוכנות להשקיע בחברות ישראליות, ויש יותר שותפויות אסטרטגיות של חברות אמריקאיות עם חברות ישראליות".
lt/pgt

ltpgt
סונסיני אוהב את התעשייה שצמחה בין גדרה לחדרה: "בישראל, לדעתי, יש שילוב יוצא דופן של כל המרכיבים הנכונים - השפעה של תרבות היזמות האמריקאית, טכנולוגיה מצוינת, כוח אדם נייד, נכונות לקחת סיכונים ומחקר אקדמי שמאפשר בסיס טוב גם לפיתוח העסקי; וגם, כמובן, תעשיית הון סיכון מפותחת".
lt/pgt

ltpgt
לכן, להערכתו, המשברים הפוקדים את התעשייה הישראלית, ובהם האירועים הביטחוניים וקריסת נאסד"ק, לא ישפיעו על מדיניות ההשקעות בתעשייה המקומית: "אני חושב שכל אלה הם רק מכשולים בדרך, ותו לא. מעל למכשולים אלה עומדת הטכנולוגיה הישראלית, וזה מה שמעניין את המשקיעים". זאת, הוא מסייג את דבריו, בתנאי שהמשברים לא יימשכו לאורך זמן או יחריפו.
lt/pgt

ltpgt
"להערכתי, בשנים הקרובות יחול גידול בהשקעות האמריקאיות בתעשייה הישראלית". סונסיני אף מדגיש כי אינו מכיר את בעיית המיסוי הכפול ממנה חוששים המשקיעים האמריקאים בישראל.
lt/pgt

ltpgt
לדבריו, איומה של קרן JVP כי תתבע את לוסנט נחשב ליוצא דופן בעמק הסיליקון, "התעשייה הישראלית טעונה טכנולוגיות, אך היא עדיין לא בשלב בוגר מספיק. אין בישראל את התשתית והניסיון הניהולי, אבל אני מאמין שהתעשייה תמשיך להתבגר".
lt/pgt

ltpgt
האופטימיות של סונסיני ממכרת: "נפילות חברות הדוט.קום יוצרות שכבה של אנשים מנוסים בכישלונות, וגם זה חשוב - הרבה מאוד ציוד יד שנייה חדיש וזול לחברות חדשות וישנות יותר ששורדות".
lt/pgt

ltpgt
סונסיני מאמין שגם במצב הנוכחי בנאסד"ק, הקרנות ימשיכו להשקיע: "יש להן כל כך הרבה כסף וכל תחום האינטרנט והטכנולוגיה נמצא רק בהתחלה. הקרנות האמריקאיות גילו את העולם ואת השווקים הענקיים באירופה ובמזרח, והן יפנו לשם חלק מהשקעותיהן. גם בתקופה כזו יישארו 'הייפים' - היום זה ביוטכנולוגיה, מחר זה משהו אחר, אבל הצורך בהתפתחות טכנולוגית יישאר. מה שכן, אני מניח שלא נראה בזמן הקרוב השקעות גדולות כמו בעבר".
lt/pgt

ltpgt
להערכת סונסיני, בעקבות הנפילות ישרדו פחות קרנות. "ייתכן שיהיו מיזוגים בין קרנות כדי לשרוד, או שהפורטפוליו יהיה יותר מגוון ויכלול גם יותר השקעות בשלבים מאוחרים יותר. ללא ספק, יהיו פחות קרנות חדשות שיוקמו".
lt/pgt

ltpgt
השמועות על הנפילות הצפויות של הקרנות הידועות בארה"ב ועל הבעיות של קרנות כמו בנצ'מרק להחזיר למשקיעים את קרנות העבר, לא מערערות את ביטחונו של סונסיני ביכולתה של תעשיית ההון סיכון להתמודד עם המשבר: "הקרנות הטובות בארה"ב לא צריכות לדאוג. הן בטוח ישרדו. חלקן אולי יצטרכו להיבנות מחדש".
lt/pgt

ltpgt
התקופה הקרובה, הוא מעריך, תהיה שעתם היפה של גופי ההשקעה של התאגידים התעשייתיים, כמו אינטל וסאן, שיהיו הרבה יותר דומיננטיים.
lt/pgt

ltpgt
להערכת סונסיני, התעשייה כולה מתבגרת. "חברות כבר לא נבנות בשביל ההנפקה הציבורית או המכירה כמטרה, מכיוון שכבר אין מי שינפיק או ירכוש אותן. זה גורם להן לחזור לשורשים ולבנות חברה בשביל להקים חברה יציבה לטווח ארוך. החברות נדרשות כיום להראות ביצועים בשלבים מוקדמים יותר, וזה י

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully